Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı


Foçalı kadınlar engelleri ‘İşaret diliyle' aşıyor

Foça Belediyesi Yeni Foça Reha Midilli Sosyal Tesislerinde Foça Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen işaret dili kursunu 18 Foçalı kadın başarıyla tamamladı. Düzenlenen kurs sonu etkinliğinde usta öğretici Duygu Kırımlı Söğütlü eşliğinde kursiyerleri

Foça Belediyesi Yeni Foça Reha Midilli Sosyal Tesislerinde Foça Halk Eğitim Merkezi tarafından düzenlenen işaret dili kursunu 18 Foçalı kadın başarıyla tamamladı.

Foça Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü bünyesinde ve Foça bölgesinde ilk defa açılan Türk İşaret Dili Kursu İlçe Halkı tarafından çok yoğun bir ilgiyle karşılandı.

Böyle kutlu bir amaç uğruna, bütün kursiyerler, tatillerinden feragat ederek büyük bir özveri ile çalışmışlar ve engelleri kaldırmanın birer nişanı olarak değerlendirilen kurs bitirme sertifikalarını almaya hak kazanmışlardır.

Kurs öğretmeni Duygu Kırımlı Söğütlü eğitmenliğinde 04-29 Ağustos 2014 tarihleri arasında 120 saat olarak planlanan kurs başarıyla tamamlandı. 18 kursiyer işaret dili sertifikası almaya hak kazandı

Foça Belediyesi Yeni Foça Reha Midilli Sosyal Tesisinde düzenlenen sertifika töreni başlangıcında Foça’da ilk defa Kurs öğretmeni Duygu Kırımlı Söğütlü tarafından “İstiklal Marşı” İşaret Dili ile tercüme edildi. Kurs kapanış töreninde bütün kursiyerler; “Memleketim”, “Kalbimin Tek Sahibine”, “Haram Geceler”, “Ah İstanbul”, “Kış Masalı”, “Benim Annem” ve “Sen Yarim İdun” isimli şarkıları, işaret dili tercümesi ile izleyenlere aktardı. Törende “Hayatın Gerçekleri” isimli skeçte, iletişimle engelleri ortadan kaldırmanın mümkün olduğu kursiyerler tarafından tüm izleyenlere yaşatarak anlatıldı. Tören etkinliklerinin sonunda Menemen Türk Kadınlar Birliği Derneği Başkanı ve kursiyer Müesser Kırımlı işaret dili ile engellilere destek mesajı verdi.

“Aramızdaki tek engel ses!”

Konu hakkında konuşan Kurs öğretmeni Duygu Kırımlı Söğütlü, “İşaret Dili, işitme veya konuşma engellilerin aralarında iletişim kurabilmek için el hareketlerini, yüz mimiklerini ve bir bütün olarak vücut dilini kullanarak oluşturdukları sessiz, görsel bir dildir.

Türk Cumhuriyeti`nde kullanılan Türk İşaret Dili ise kökeni 16. ve 17. yüzyıllarda Osmanlı Devleti`ne uzanır. İlk işitme engelliler okulu Osmanlı döneminde II. Abdülhamit tarafından 1902`de kurulan Yıldız Sağırlar Okulu`dur.

İşitme engellilerin karşılaştığı birçok sorunun temelinde engelsiz insanların onlarla iletişim kuramaması yatıyor. Çünkü aslında onlar engellerini aşabiliyorlar İşaret Dilinde konuşarak. Sadece engelsiz insanlar bu dili bilmediği için karşılıklı iletişim kurulamıyor. Bu durum işitme engellilerin istihdam, eğitim, sağlık, sosyalleşme, ifade ve düşünce özgürlüğü gibi en temel insan haklarına erişimini engelliyor.

Aramızdaki engel ses!!! Bu engeli kaldırmanın ve iletişim kurabilmenin yolu ise işaret dili. İşaret dili ise engelsiz insanlar için bir "yabancı dil". İşaret dili öğrenmek için gereken motivasyon empati kurmaktan, sağduyulu davranmaktan ve engellilerin engelsizler ile iletişim kurmak için harcadığı çabayı karşılıksız bırakmamaktan geçiyor.

Bugün burada, engellerin kaldırılması için her birimizin birer adım attığımızı, bu mutluluğumuzu sizlerle paylaştığımızı ifade etmek isterim.

Kursun amacına ulaşmasında emeği geçen başta Foça Halk Eğitim Merkezi Müdürü Ahmet Kutlu ve Müdür Yardımcısı Kemal Bulut olmak üzere, veda törenini gerçekleştirmekte hiçbir destekten kaçınmayan Foça Belediye Başkanı Gökhan Demirağ ve eşi Derya Demirağ’a ve Foça Belediye Başkan Vekili Bahar Öztürk’e, sabırla katılımı aksatmayan kursiyerlerimize, onları teşvik eden ve destekleyen ailelerine, Bingöl’de görevli iken tatilinde bizlere bu imkanı sunan öğretmenimiz Duygu Kırımlı Söğütlü’ye, bizleri yalnız bırakmayan basın ve bu mutlu günümüze katılmakla bizleri onurlandıran değerli misafirlerimize tek tek teşekkürlerimizi sunarız” dedi.

Haber: M. Hulusi YILMAZ