SAKİN MECLİS

Meclis´te Samimiyet Tartışması

?Siz Varsanız Cumhuriyet Var?

2017 Bütçesi Tahmini 115 milyon TL

Hizmet Almak İçin Koşturuyor

Daha sağlıklı su için..

İzmir´e ?15 Temmuz Demokrasi Meydanı? geliyor

DİŞ ETİ SAĞLIĞINIZ VÜCUT SAĞLIĞINIZIN GÖSTERGESİDİR

FOÇA’DA KAZ DAĞLARI VE DOĞA KATLİAMLARINA PROTESTO

Menemen´in İlk Gazileri

Yılsonu Şenliği

Devlet Okulu Olarak Menemen´in Gururu Oldu

Yeniden Yapılandırma İmkanı

Saya Makinası İle Geçen Bir Ömür?

Halk Eğitim´de Öğretmenler Günü Yemeği

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİ ANILDI

En Büyük Federasyonlardan biri OÇEM´DEN ÇIKTI

Öğrenirken Eğleniyorlar

Kız Çocuklarının Eğitimine Dikkat Çekildi

Antalya´dan Madalyayla Döndüler

Çıraklık Eğitim´de Yeni Eğitim Öğretim Yılı Başladı

Larissa Göl Evleri İnşaat Startını Verdi

Gönüllerince Eğlendiler

Bir Öykümüz Var ?OÇEM ANNESİNİ KAYBETTİ?

FOÇALI ÖĞRENCİLER ?AKIL ve ZEKÂ OYUNLARI´ OYNADI

?Türkiye Şampiyonası´na Gidiyorlar

Türkü Keyfi Yaşandı

FOÇA’DA KAZ DAĞLARI VE DOĞA KATLİAMLARINA PROTESTO

İzmir’in Foça İlçesi’nde Kaz Dağları’nda altın madeni işletilmesi için 200 bine yakın ağacın kesilmesi protesto edildi. Foça ve yöresi ile kuzey ormanlarının da tehdit altında olduğuna dikkat çekilen basın açıklamasında doğa katliamına sebep olacak ruhsatların verilmemesi, verilmiş işletme ve arama ruhsatlarının ise iptal edilmesi istendi. Basın açıklamasının ardından toplanan imzaların ilgili bakanlık ve mercilere gönderileceği açıklandı.

Foça Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen protestolu basın açıklamasına Foça Belediye Başkanı CHP’li Fatih Gürbüz, bazı belediye meclis üyeleri, ilçede bulunan çevreci gruplar,  bazı dernek, meslek odaları, platformlar ve STK temsilcileri ile 200 dolayında vatandaş katıldı. Açıklamayı Foça Kent Konseyi Başkanı Özlem Duvan Temizel okudu. 

FOKLAR PLAJLARDA DOMUZLAR MAHALLELERDE BESLENMEYE ÇALIŞIYOR

Birleşmiş Milletler Dünya Çevre ve Kalkınma Komisyonu tarafından 1987 yılında yayınlanan “Ortak Geleceğimiz” başlıklı rapora atıfta bulunarak konuşmasına başlayan Temizel, “Sürdürülebilir kalkınma bugünün gereksinim ve beklentilerini,  gelecek kuşakların gereksinimlerini tehlikeye atmadan  karşılamaktır” maddesine dikkat çekti. Özlem Duvan Temizel; “Bizi yöneten sizler, o makam ve mevkilerde karar verici olarak bulunmanız; bizden daha üstün, yada özel bir aile yada hanedanın mensubu olduğunuz için değil bizim size verdiğimiz yetkiden dolayıdır. Ülkemizin demografik ve ekonomik olarak yükünü çeken kıyı bölge halkının, yerel halkın endişelerine kulak verin.  Yok edilen orman ekosistemi ağaç dikerek onarılamaz. Tahrip ettiğimiz alanların acı faturasını gelecek nesiller ödeyecek. Yaşam alanları işgal edilen foklar Bodrum plajlarında, domuzlar mahallelerde beslenmeye çalışıyor. Yaban hayatı yok ediliyor. Yapılaşmaya kurban edilen dere yatakları, sel olup ölüm saçıyor.   Yaylalar can çekişiyor. Yıllardır sanayi adı altında Foça’mızı tehdit eden vahşeti durdurun. Foça ormanlarının ortasında yer alan cüruf dağları bütün bölgeyi tehdit eder hale gelmiştir. Foça ormanları da en az Kaz Dağları kadar önemli ve değerlidir. Foça’mızdan, Kaz Dağları’ndan, Kelebekler Vadisi’nden, Salda Gölü’nden, Şirince’den, Munzur Dağları’ndan, Atatürk Orman Çiftliği’nden o kirli emperyalist ellerinizi çekin.” dedi.

Temizel’den sonra konuşan Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz de yaşanan her olumsuzluk için birlikte hareket etmenin önemini vurgulayarak katılımcılara teşekkür etti.

Basın açıklaması 5 dakikalık alkışlı protestoyla tamamlandı. Katılımcılar meydanda bulunan Dedikodu Ağacı altında açılan stantta imza kampanyasına destek verdiler.

Seyfi GÜL