Bugün, 10 Ağustos 2020 Pazartesi


FOÇA´DA TATİLCİLER AZALMAYA GÖNÜLLÜLER TEMİZLİĞE BAŞLADI

Yoğun bir yaz sezonu geçiren İzmir´in Foça İlçesi´nde denizin ve sahilin aşırı kirletildiğini iddia eden gönüllüler temizlik yaptı. Aralarında yaşları 75´in üzerinde olanlarında bulunduğu gönüllüler ilk yarım saatte bir kamyonet dolusu çöp topladılar.

Yoğun bir yaz sezonu geçiren İzmir´in Foça İlçesi´nde denizin ve sahilin aşırı kirletildiğini iddia eden gönüllüler temizlik yaptı. Aralarında yaşları 75´in üzerinde olanlarında bulunduğu gönüllüler ilk yarım saatte bir kamyonet dolusu çöp  topladılar.

Çoğunluğunu Foçaya Sahip Çıkıyoruz(FSÇ) platformu üyelerinin oluşturduğu çevre gönüllüleri öncelikle seçtikleri Büyükdeniz Sahili´nde 14 Eylül 2018 Cuma günü öğle saatlerinde toplandılar. 30 dolayında katılımcının bir bölümü denize inerken diğerleri Büyük Deniz Sahil caddesi boyunca sokak temizliğine başladılar. Bazıları dalgıç kıyafeti giyen ve şnorkel takan gönüllüler denizden poşet, araba lastiği , bazıları açılmadan atılmış plastik ve cam şişeler,metal kutular,  şemsiye, ağaç ve plastik kasalar,  halatlar ve balıkçı ağları, sebze ve meyve artıkları gibi çeşitli atıkları çıkardılar. İlk yarım saatte sokaklardan toplananlarla denizden çıkarılanlar bir kamyonete sığmadı.  Gönüllüler kısa aralarla çevre temizliğini saat 17.00´ye kadar sürdürdüler. Toplanan çöpler Foça Belediye´sinden talep edilen araçla çöp istasyonuna gönderildi.

 LÜTFEN KİRLETMEYİN

 FSÇ Platformu Sözcüsü Dr. Gökalp Müstecaplıoğlu platform adlarında olduğu gibi kente sahip çıkmaya çalıştıklarını, gönüllülerle toplanıp çevre temizliği yaptıklarını ve asıl amaçlarının kirliliğe ve kirletilmemesi gereğine dikkat çekmek olduğunu söyledi. Müstecaplıoğu;  ?Temel amacımız çöpler toplansın kampanyası yapmak değildir. Temel duyarlık ve farkındalık yaratmak istediğimiz konu çöp atmayalım konusudur. Biz attığımız için bunlar olmaktadır. Atmazsak, toplamak için bu kadar çaba, bu kadar emek harcamak zorunda kalmayacağız.  Foçamızı seviyoruz. Parolamız Temiz Foça, Temiz Deniz.  Burası hepimizin ortak yaşam alanı. Lütfen kirletmeyin? dedi.

 Müstecaplıoğu benzer çalışmayı önümüzdeki günlerde ilçenin değişik yerlerinde yapmaya devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Seyfi GÜL