Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


Eşofmanlı Topuklu Efeler

Menemen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Türk Kadınlar Birliği Derneği Menemen Şubesi işbirliğinde açılan potpori halk oyunları kursuna katılan yetişkin kadınlar Ege Bölgesi´nin yöresel oyunlarını öğreniyorlar.

Menemen Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü ile Türk Kadınlar Birliği Derneği Menemen Şubesi işbirliğinde açılan potpori halk oyunları kursuna katılan yetişkin kadınlar Ege Bölgesi´nin yöresel oyunlarını öğreniyorlar.

İlçemiz Belediye Kültür Merkezi´nde salı ve perşembe günleri yetişkin 12 kadın kursiyerden oluşan grup, Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü´nde görevli halk oyunları eğitmeni Özgen Atasever´den yaklaşık iki saat kadar eğitim almakta.

Türk Kadınlar Birliği Derneği Menemen Şubesi organizasyonu ile, kadın kursiyerlerin ücretsiz olarak eğitim aldığı kursun 1 ay sonra sona ereceğini belirten Atasever, kursta zaman zaman renkli görüntüler oluştuğunu sözlerine ekledi.

Kuruluş yıldönümünde sahne alacaklar

Türk Kadınlar Birliği Derneği Menemen Şubesi Başkanı Müesser Kırımlı, ?Kadınlarımızın sosyalleşmesi adına yetenekleri ölçüsünde gerçekleştirilen kültürel faaliyetlerle milli kültürümüzün yaşatılması amaçlanmaktadır. Derneğimiz halk oyunları başkanı Yelda Özcan´ın katılımı ile kursiyer kadınlarımız Ege yöresi zeybek halk oyunu eğitimi alıyorlar. Bu aldığımız eğitim sonucunda halk oyunları ekibimiz, derneğimizin kuruluşunun 94´üncü yıldönümü için önümüzdeki günlerde yapacağımız etkinlik kapsamında efe giysileri ile sahne alacak. Yoğun bir şekilde bu gösteriye hazırlanıyoruz.  Eğitim gördüğümüz bu salonu bize tahsis eden sayın Belediye Başkanımız Tahir Şahin´e sizler aracılığıyla teşekkür ederiz? dedi.

Menemen Belediye Kültür Merkezi´nde gerçekleşen halk oyunları kursunu ziyaret eden Menemen Halk Eğitim Merkezi Müdürü Özgür Akdemir, öncelikle açılan kurs hakkında eğitmenden bilgi aldı. Çalışmaları yakından izleyen Müdür Akdemir, ?Halk Eğitim Merkezi olarak, Menemen´in sosyal, kültürel ve halk oyunları alanlarında gelişimi için elimizden geleni yapıyoruz. Bu tip oluşumlara destek vermeye hazırız? diye ifade etti.

Haber: S.Derya BOSUT

 

Foto2: 94´üncü yıldönümünde bu topluluk orijinal kıyafetlerle karşınızda olacak.