Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı


Esnaflıkta 40 yılı dolduranlara vefa

Menemen Esnaflar Odası, 14 Mayıs Pazartesi günü Tepe Sosyal Tesisleri´nde gerçekleştirdiği plaket töreninde, esnaflıkta 40 yılını dolduran üyelerini onurlandırdı.

Menemen Esnaflar Odası, 14 Mayıs Pazartesi günü Tepe Sosyal Tesisleri´nde gerçekleştirdiği plaket töreninde,  esnaflıkta 40 yılını dolduran üyelerini onurlandırdı.

Kahvaltılı plaket törenine; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Belediye Başkanı Tahir Şahin, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, MHP İlçe Başkanı Ali Rıza Bölük, meslek odalarının başkan ve yöneticileri ile esnaflıkta 40 yılını dolduran üyeler, yakınları ve esnaflar katıldı.

Etkinliğin ev sahibi olarak açılış konuşmasını gerçekleştiren Menemen Esnaflar Odası Başkanı Ziya Demir, ?1965 yılında kurulan ve 1966 yılında Esnaf Odası ismini alan odamız bünyesinde o günden bu güne 40 yılını dolduran üyelerimize birer plaket sunumu yapalım dedik. Bunda da amacımız birlik ve beraberlik, kaynaşmayı sağlamak adına esnafları bir araya getirmek, 40 yıl ve üzeri hizmetleri için de kendilerine teşekkür etmek. Bize vakit ayırdığınız için hepinize ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.  Sizleri her zaman kucaklamaya devam edeceğiz? dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu konuşmasında, ?40 yıldan fazla yanlarında çırak ve kalfa yetiştiren, ilçeye hizmet eden esnaflarımızı, odamız yöneticileri hatırlamak istemiş. Ne kadar güzel, vefa ve kadirşinaslık örneği.  Esnaflar olarak zaten ahilikten öyle terbiye aldık.  Toplumu ayakta tutan, en önemli harç görevini gören esnaf ve sanatkarlardır. Sadece kazandığı parayı cebine atan kişi değildir. Aynı zamanda bulunduğu bölgeye katkı koyan, can veren insanlardır? diye belirtti.

40 yıl deyip geçmeyin!

Sonrasında Belediye Başkanı Tahir Şahin de, ?40 yıl deyip geçmeyin her dakikanın anısı vardır. O plakete bakıp ben bu süreçte ne yaptım diye anımsarsınız, yıllar gözünüzün önünden film şeridi gibi geçer. Bir diğer dikkat çekeceğim husus da, son yıllarda hızla büyüyen Menemen,  güleç insanları ile Bakırçay´ın en iyi esnafına sahiptir. Bu anlamda bugün burada plaket alacak olan 40 yılı aşan esnaflarımızı kutlamadan geçemeyeceğim? şeklinde konuştu.

Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit ise, ?Birlik beraberliğinizi devam ettirin. Sermayenizi, becerinizi ve gönlünüzü birleştirin, yeni pazarlama tekniklerini kullanın.  Yoksa geçen süreç içinde gördüğünüz gibi AVM´ler sizi yutar? ifadesini kullandı.

Konuşmaların ardından en eski üyelerden Bekir İriten, Vedat Şengöz, Erol Ülken, Yusuf Ziya Özdoğan, Ferit Taşkıran, Sami Bal, Fikri Yıldırım, Yüksel Sipahi, Cafer Çalışkan, Sabahattin Sipahi ve Ferit Taşkıran´a plaket takdim edildi ve günün anısına hatıra fotoğrafı çektirildi.

Haber: S.Derya BOSUT