Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


Esnaflar Odası´nda Yeni Dönem Yeni Başkan

Geçtiğimiz pazartesi günü Menemen Belediye Düğün Salonu´nda yapılan Menemen Esnaflar Odası Kongresi´ne; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, mesl

Geçtiğimiz pazartesi günü Menemen Belediye Düğün Salonu´nda yapılan Menemen Esnaflar Odası Kongresi´ne; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, siyasi partilerin başkan ve yöneticileri, meslek odaları, sulama birlikleri ve sivil toplum örgütlerinin başkanları, muhtarlar ve çok sayıda esnaf katıldı.

Başkan Adayı Mesut Damar katılımcıları selamlayarak kongreyi yönetmesi için divan teşekkülü önergesini okudu ve oybirliğiyle divan heyeti kabul edildi.  Buna göre İESOB Birlik Danışmanı Mustafa Ak´ın başkanlığında, bşk. yardımcısı, katip üyeler ve bakanlık temsilcileri divanda yerlerini aldılar.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşımız okundu. Gündem maddeleri okunarak oybirliği ile geçti. Yönetim Kurulu Faaliyet ve Denetim Kurulu Raporları ile Bilanço Gelir-Gider Hesapları Genel Sekreter Feridun İmal tarafından okundu ve her biri ayrı ayrı oybirliği ile ibra edildi. Yeni dönem çalışma programı, tahmini bütçe okundu ve oybirliğiyle geçti. Yönetim kuruluna çeşitli faaliyetler hakkında yetki verildi.

?Kazanan Menemen Esnafı Olacak?

Protokol konuşmalarında ilk konuşmayı yapan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ?Menemen büyüyor ve bu büyümeyi de hem Belediye hem de Kaymakamlık olarak iyi okumalıyız. Menemen, İzmir´in en büyük ilçelerinden biri olma yolunda birinci aday. Bakanlıktan beklediğimiz imar plan yetkisi de geçen hafta geldi? diye sözlerine başladı.

?İzmir´in en iyi esnafı bizde? şeklinde konuşmasını sürdüren Başkan Şahin, ?Menemen esnafı güler yüzlü. Bizler de mevzuatı zorlayıp risk alarak elimizden geldiğince katkı koymaya çalışıyoruz. Bu konuda her daim esnafın yanında olduğumuzu belirtmek isterim. Bu kongrelerde kazananın Menemen esnafı olduğuna inanıyorum? dedi.

?Birbirinizi İncitecek Şeyler Söylemeyin?

Kongrede taraflara birbirini incitmeme konusunda ricada bulunan İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu da, ?Birbirinizin yüzünüze bakamayacak şeyler söylemeyin. Bundan sonra ne yapacağınızı anlatın. Esnaf ahi teşkilatına yakışan şeyler söyleyin. Tüm Türkiye bu anlamda İzmir´e bakıyor. Bizim görevimiz burada sizlerden edindiğimiz sorunları bakanlığa iletmek. Menemen´in ticaret hayatında canlılık var. Bu canlılığı yaratan sizin beraberliğiniz. Bu beraberliğinizin daim olmasını diliyorum. Kongreniz hayırlı olsun? diye belirtti.  Dilek ve Temennilerde söz alan olmayınca Divan´a iki liste iletildi.

Başkan Adayları Konuştu

İlk olarak Başkan Adayı Ziya Demir yaptığı konuşmasında, ?7-24 sizlere hizmet için ekip olarak oylarınıza talibiz. Sonuçta kazanan esnaf olsun. Hep beraber el ele birlikte yürümeye? diye belirtti.

Sonrasında Mesut Damar da, ?Her zaman birlikte karar almaya çalıştık. Ama bu şekilde yola çıkıldı. Hayırlı olsun. Yeni ekibimle tekrar adayım. Ama uzun süre değil? dedi.

Konuşmaların ardından iki listedeki başkan adayları, yönetim-denetim kurulu üyeleri isim isim tanıtıldı ve seçimlere geçildi.

İlçe Seçim Kurulu gözetiminde 3 sandıkta üyeler oylarını verdi. 17.00´de oy verme işlemi son buldu. Tasnif sonucuna göre, kullanılan oy 798, geçerli oy 797, geçersiz oy 1, Mesut Damar´ın listesi 311, Ziya Demir´in listesi ise 486 oy aldığı açıklandı. Bu sonuca göre,

Menemen Esnaflar Odası Yönetim Kurulu Başkanı: Ziya Demir olurken

Yönetim Kurulu da şu isimlerden oluştu:

Mehmet Sevilir, Coşkun Ilgın, Nevzat Özge, Atalay Cevahir, Halit Sun, Ali Demir, Özkan Uzunkavak, Ali Yoldaş.

Denetim Kurulu: İlker Beyaz, Cemal Ersoy, Cenk Şendur.

Haber: S.Derya BOSUT