Engellilere Okuma Odası Umut Olacak

Menemen El Ele Derneği toplumsal yaşamın dışına itilmiş engelli vatandaşlara ? umut? olmaya devam ediyor.

 

Menemen El Ele Derneği toplumsal yaşamın dışına itilmiş engelli vatandaşlara ? umut? olmaya devam ediyor.

Hem engelli nedeni ile hem de ekonomik nedenlerle okuma öğretiminden yararlanmayan görme engelli vatandaşların okuma öğrenmeleri ve günlük gazeteleri takip edebilmelerini amaçlayan görme engelli okuma odası hizmete açıldı.

Tarihi Taşhan´da bulunan okuma odasının açılış törenine Menemen Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirci, CHP 2. Bölge Milletvekili Adayı Ali Kemal Elitaş, MHP 2. Bölge Milletvekili Adayı Dr. Neslihan Çelik, Esnaflar Odası Başkanı Mesut Damar, muhtarlar, gaziler, engelli vatandaşlar ve yakınları katıldı.

?Görme engelli ilkokulu açmak istiyoruz?

Görme engelli okuma odasının açılış töreninde konuşan El Ele Derneği Başkanı Canan Bedük, ?5 yıldır engelli vatandaşlarımız için çalışıyoruz. Bize gelen projeleri elimizden geldiğince gerçekleştirmeye çabalıyoruz. Daha büyük katkılara ihtiyacımız var. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz bu odamızın içerisinde bulunan 20 adet görme engellilerin okuyabileceği kitap ile 10 kitap CD´sini hazırlama 9 ayımızı aldı. Üniversiteye hazırlanmak isteyen görme engelli gençlerime kaynak oluşturmak amacıyla böyle bir çalışma yaptık. Bütün engel gruplarında olduğu gibi görme engellilerin de en büyük sıkıntısı eğitim. Biz bu sıkıntıyı çözmek için çabalıyoruz. Avrupa Birliği Projeleriyle bu görme engelli okuma odamızı daha da geliştirmek istiyoruz. İrtibata geçtik ve olumlu sonuçlar aldık. Yatılı olarak okumak istemeyen görme engellilerin faydalanabileceği bir görme engelli ilkokulunu Menemen´e kazandırmak istiyoruz. Bu bağlamda herkesten destek bekliyoruz? dedi.

?Menemen Belediyesi olarak projelerin sonuna kadar arkasındayız?

Menemen Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirci ise, ?Yıllar önce öğretmenlik yaparken Alsancak´ta bulunan Görme Engelliler Okulu´nun karşısında yaz tatilinde bir arkadaşımın dükkanında ona yardım ediyordum. Fırsat buldukça bu okula gidiyordum. Bu okulda o çocukları gördükçe çok büyük deneyimler kazandım. O günden bu yana engellilerle ilgili hevesim ve çalışmam oradan kaynaklanır. Elimizden geldiğince bu konuda yardımcı olmak istiyorum. Bu okuma odasının açılması bile Menemen için büyük bir adım oldu. Bunu el birliğiyle ilerleteceğimize inanıyorum. Belediye Başkanımız Tahir Şahin bu konuda beni sonuna kadar yetkilendirdi. Önemli olan proje üretilmesi ve takip edilerek hayata geçirilmesi. Biz bu konuda Menemen Belediyesi olarak sonuna kadar katkı vereceğiz? diyerek müjdeyi verdi.

Konuşmaların ardından Menemen Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirci, CHP 2. Bölge Milletvekili Adayı Ali Kemal Elitaş, MHP 2. Bölge Milletvekili Adayı Dr. Neslihan Çelik tarafından açılış kurdelesi kesildi.

Öte yandan açılış sonrasında Menemen 29 Ekim Mahallesi Muhtarı Nurgül Uysal, Dernek Başkanı Canan Bedük´e görme engellilerin kullanması için bir görme engelli bastonu hediye etti.

Haber: S. Derya BOSUT