Engellere sanatsal başkaldırı
İzmir, duyarlılığı artırmak için farklı yöntemler izliyor
Tarih: 25.7.2016 15:33:44/ 1529okunma / 0yorum

İzmir, duyarlılığı artırmak için farklı yöntemler izliyor

Engellere sanatsal başkaldırı

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Engelleri Kaldıralım” konulu uluslararası karikatür yarışmasından sonra, bu kez  “Engelsiz Engelliler” başlığıyla ‘2016 Ulusal Kısa Film Yarışması´ düzenliyor. Yarışmaya katılmak için son başvuru tarihi 23 Eylül 2016.

 

Ulaşımdan sağlığa, spordan kültüre kadar her alanda, engellilerin yaşam kalitesini artırmak için bir dizi çalışma yürüten İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Engelsiz Engelliler” başlıklı ‘Engelsiz İzmir 2016 Ulusal Kısa Film Yarışması´ düzenliyor. Yarışma, engelli haklarına ve engelli vatandaşların kentsel ve sosyal yaşama katılımlarının kolaylaştırılmasına dikkat çekerek bu konuda duyarlılığa sahip olanların duygu ve düşüncelerini ifade etmelerine olanak sağlayacak.

 

Son katılım 23 Eylül

Engelli ye da engelsiz tüm sanatseverlerin katılımına açık olan ‘Engelsiz İzmir 2016 Ulusal Kısa Film Yarışması´, 11-17 yaş ile 18 yaş ve üstü olmak üzere 2 kategoride düzenlenecek. Yarışmaya, filmin yasal sahibi yani yapımcı ya da yönetmeni başvuru yapabilir. Yarışmaya bireysel ya da ekip olarak katılmak mümkün. Her yarışmacının sadece bir film ile başvurabileceği kısa film yarışmasında filmlerin türü konusunda ise bir sınırlama yok. Daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış olma şartı aranan filmler, özgün olacak ve jenerik dahil en fazla 5 dakika olabilecek. Yarışmaya katılmak isteyenler, başvuru belgelerini, en geç 23 Eylül 2016 saat 17.00´ye kadar Kültürpark´ta yer alan İzmir Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü  Raportörlüğü adresine teslim edebilir. 30 Eylül´de toplanacak jüri, yarışmanın sonucunu ise 14 Ekim 2016´de açıklayacak.

Ödül Töreni 3 Kasım 2016´da gerçekleştirilecek olan ‘Engelsiz İzmir 2016 Ulusal Kısa Film Yarışması: Engelsiz Engelliler´in jüri koltuğunda ise şu isimler oturuyor:

Danışman Jüri Üyeleri: Aysel Özkan (İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı), Prof. Dr. Gülgün Erdoğan Tosun (Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölüm Başkanı),

Asil Jüri Üyeleri: Prof. Dr. Oğuz Adanır (Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı Bölümü),  Prof. Dr. Zafer Özden (Ege Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı),  Aziz İmamoğlu (Yaşar Üniversitesi Öğretim Görevlisi/Kurgucu),  Durmuş Akbulut (Senarist/Yönetmen), Osman Dikiciler (Senarist/Yönetmen/Oyuncu),  Mert Fırat (Oyuncu/Senarist),  Orhan Örsman (Kısa Film Yönetmeni/Senarist/Kurgucu)

Yedek Jüri Üyeleri: Funda Çetin (Senarist), Yrd. Doç. Dr. Yüksel Batur (Yaşar Üniversitesi Film Tasarımı Bölümü), Yrd. Doç. Dr. Murat Ünal (Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü),  Yrd. Doç. Dr. Onur Akşit (Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü)

Yarışmada, her iki kategori için 3 Başarı Ödülü ve 1 Jüri Özel Ödülü olmak üzere 4´er ödül dağıtılacak. 11-17 yaş arası kategorisinde; Başarı Ödülü olarak birinci için 5 bin TL, ikinci için 3 bin TL, üçüncü için 2 bin TL, Jüri Özel Ödülü ise bin TL olarak belirlendi. 18 yaş üstü kategorisinde de; Başarı Ödülü olarak birinciye 15 bin TL, ikinciye 10 bin TL, üçüncüye 5 bin  TL ve Jüri Özel Ödülü´nü kazanana 3 bin TL verilecek. Yarışmanın sonuçları, İzmir Büyükşehir Belediyesi´nin internet sitesinden açıklanacak, yarışmaya katılan filmler ödül töreni ve ardından düzenlenecek olan kolokyumda halka açık ve ücretsiz olarak gösterilecek.

Yarışmayla ilgili detaylı bilgi, İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültür ve Sanat Şube Müdürlüğü´nün 293 19 61 numaralı telefonları ile http://www.izmir.bel.tr/Kultursanat ve www.engelsizmir.org adreslerinden alınabilir.

 

Türkiye´de bir ilk

Engelsiz yaşamın öncüsü olabilmek için yola çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin sorunları ve çözümlerine yönelik olarak 2013 yılında Türkiye´de ilk kez uluslararası bir kongre düzenlemişti. ‘Engelsiz İzmir´, bilimsel bir kongre olmasının yanısıra, kentsel yaşamda engelleri ve engellileri görünür kılacak sosyal projeleri hayata geçirmeye başladı. Bu çerçevede, Büyükşehir Belediyesi tarafından 2-5 Kasım 2016 tarihlerinde “Engellilerin Sosyal Yaşama Katılımını Arttırmaya Yönelik Yerel Politikalar” temalı Uluslararası Engelsizmir 2. Kongresi gerçekleştirilecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz günlerde de “Engelsiz İzmir 2016 Uluslararası Kongresi” kapsamında “Engelleri Kaldıralım” konulu uluslar arası bir karikatür yarışması düzenlemiş ve yarışmaya birçok ülkeden karikatür sanatçısı, 500´e yakın eserle katılmıştı.

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Engellere sanatsal başkaldırı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bir Muallimin Acı Öyküsü
Bir Muallimin Acı Öyküsü
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) 79. oyunu ‘Muallim´ ile perde açtı.
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) bu akşam saat 20.00´de ‘Muallim´ adlı oyunu ile perde açıyor.
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Önceki gün Türk Tiyatrosu´na dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak geçecek bir etkinlik gerçekleşti.
Vatan Sana Minnettardır
Vatan Sana Minnettardır
Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de minnet, gurur ve özlemle anıldı.
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
Geçtiğimiz haftalarda 10.yılını kutlayan Erturgut Sanat Merkezi, 12 Kasım Cumartesi günü Karşıyaka Latife Hanım Köşķü bahçesinde verdiği konser ile dinleyicilerine unutulmaz anlar yaşattı.
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
Düşünün… Zamanımızdan 345 yıl evvel Menemen nasıl bir yerdi? Kaç evde, kaç insan yaşardı? Nasıl geçinir, nasıl bir hayat sürerlerdi? Köyleri, mahalleleri var mıydı?
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Menemen Belediyesi´nin kendi öz kaynaklarıyla yapımını tamamladığı ve İzmir´in ilk doğal göl parkı özelliğini taşıyan “Gölpark Menemen” görkemli bir törenle hizmete açıldı. 170 dönümlük rekreasyon alanı, yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı törenle hizmete açıldı.
İzmir´de Tiyatro Kampı
İzmir´de Tiyatro Kampı
Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği 7-8-9 Eylül 2016 tarihlerinde İzmir Urla´da Tiyatro Kampı düzenliyor.
SESSİZCE
SESSİZCE
İlçemizin önemli şairlerinden Bahri Ar “SESSİZCE” adlı ilk şiir kitabını çıkardı...
BOZALAN ŞENLENDİ
BOZALAN ŞENLENDİ
Menemen´in Bozalan Mahallesi´nde yoğun katılımla düzenlenen 1. Bardacık Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin burada yaptığı konuşmasında, “Köylülerimizin kendi tarlalarında yetiştirdiği ürünleri kısa zamanda kuracağımız köylü pazarında tüketici ile buluşturacağız” sözünü verdi.
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
Yaşamını İzmir´in Foça İlçesi´nde sürdüren emekli öğretmen-yerel tarih araştırmacısı-yazar Cevat Yıldırım´ın ilk baskısı 2001 yılında yapılan “Güzelhisar” kitabının genişletilmiş ve güncellenmiş ikinci baskısı yayınlandı. Aliağa Belediyesi desteğiyle “Aliağa Kent Kitaplığı” dizisinden çıkan kitap Aliağa çevresi ile birlikte Anadolu ve genelde kuzey Ege´nin yanısıra Bergama, Foça, Menemen, Manisa ve İzmir´in tarih ve folklorünü fotoğraf ve Osmanlıca belge ve yöredeki eserlerden çözümlemelerle gözler önüne seriyor.
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesi işbirliğinde 14 Ağustos 2016 Pazar günü Bozalan Mahallesi´nde İncir Festivali gerçekleştirilecek.
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Sinametek´te bu kez animasyon filmi var
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt semtinde modern bir kültür merkezi, yer altı otoparkı ve yeşil alan düzenlemelerini içeren projeyi hayata geçiriyor.
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Sinematek bu yaz iki farklı mekanda olacak
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
Menemen Fenerbahçeliler Derneği´nin geçtiğimiz salı akşamı Belediye Kültür Merkezi´nde düzenlemiş olduğu, ‘Tiyatro Replik´in ‘Bizden Size Kabare´ adlı tiyatro oyununa Menemenliler yoğun ilgi gösterdi.
Defile Büyük Beğeni Topladı
Defile Büyük Beğeni Topladı
Menemen Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları´nda eğitim gören kursiyerlerin yıl boyunca ürettikleri el emeği göz nuru ürünler, yılsonu sergi ve defilesi ile görücüye çıktı. Büyük bir ilgiyle takip edilen defilede kursiyerler, ürettikleri kıyafetleri kendileri tanıtarak büyük beğeni topladı.
Menemen Tarihinden FOTOĞRAFLAR
Menemen Tarihinden FOTOĞRAFLAR
Araştırmacı-yazar Oktay Özengin´in 6. kitabı olan ‘MENEMEN TARİHİ ALBÜMÜ´nün tanıtım gecesi yapılarak kitabın dağıtımına başlandı. Kitapta 1900-2000 yılları arası 100 yıllık dönemde Menemen´de çekilmiş 1325 fotoğraf yer almakta.
 İçimizden Biri
İçimizden Biri
Şair Murat Akman…
AASSM´de unutulmaz gece
AASSM´de unutulmaz gece
300 küçük müzisyenden "dev performans"
Balkanlar İzmir´de buluşacak
Balkanlar İzmir´de buluşacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Balkanlılar Halk Dansları Festivali şenlik havasında kutlanacak. 11 ülkenin katılacağı 5 günlük festivalde tüm dünyaya barış mesajları verilecek.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
E-Gazete
Kuvvetli insan, kendi kendini yenen insandır

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ