Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı


En Büyük Federasyonlardan biri OÇEM´DEN ÇIKTI

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu başkan ve başkan vekili Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve İş Eğitim Merkezi (OÇEM)´nden çıktı.

En Büyük Federasyonlardan biri

OÇEM´DEN ÇIKTI

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu 4. Olağan ve Mali Genel Kurulu 292 delegeden 201´inin katılımıyla 16 Kasım 2016 tarihinde Ankara Hilton´da yapıldı.

Sabahat Akşiray Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve İş Eğitim Merkezi (OÇEM) Müdürü Sadettin Akçi ve müdür yardımcısı Birol Aydın 4 yıllığına tekrar Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu başkan ve başkan vekilliğine seçildiler.

?60 federasyon arasında ilk 5´teyiz?

İkinci kez federasyon başkanlığına seçilen Birol Aydın gazetemize yaptığı açıklamasında, ?2000 yılında kurulan Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonunun 2012 yılında biz yönetime seçildik. 2012´de 90 olan spor kulübü sayısı şu anda 424´e ulaştı. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç´ın deyimiyle Türkiye´nin parlayan yıldızı oldu. Lisanslı sporcu sayımız 7 binden 22 bin sporcu sayısına çıktı. Yüzde 300-400´lük artış var. Bunun en büyük sebebi yönetimde gerek şahsım gerek başkan vekilim ve yönetim kurulu üyelerinin bu işin içinde, yani mutfağında olmamız. Bundan dolayı 81 ilde il teşkilatı yani il temsilcilikleri olan bir federasyon haline geldik. Federasyon tarihinde ilk kez tek liste olarak bütün delegelerin desteğiyle yönetime seçilmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Burada desteğini veren öncelikle daha önce İzmir Milletvekili şu an Başbakan olan Binali Yıldırım´a çok teşekkür ediyorum. İzmir milletvekillerine çok teşekkür ediyorum. Türkiye´de 60 federasyon var. Bu federasyonlar içinde ilk beşte Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu yer almakta. 60 federasyondan birisinin İzmir´e özellikle Menemen´e, OÇEM´e gelmesinden son derece mutlu ve onurluyuz. Menemen´den federasyonumuzun Danışma Kurulu Üyeliğine atanan sayın Kaymakamımıza, Milli Eğitim Müdürümüze ve bürokratlara destekleri için de teşekkür ediyoruz? diye belirtti.

?Bu işin mutfağından geliyoruz?

Yönetimi hakkında bilgi veren Aydın, ?Geçen dönem gibi İzmir´den Sabahat Akşıray Okul Müdürümüz Sadettin Akçi´nin olması, aramıza yeni katılanların sayacak olursak Dış İşleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu´nun kardeşi Alanya spor kulübü başkanı Hasan Çavuşoğlu, Meclis Genel Sekreteri, Erzurum İstinat Mahkemeleri Başsavcısı Ünal Bingöl ile iyi bir yönetim kadrosu oluştu. Ama genelde bu işin mutfağından gelen arkadaşlar asıl kadroyu oluşturdu. Gerek Ankara gerek İzmir ayaklı güçlü bir liste çıkmıştır? şeklinde konuştu.

?Özel sporcular altın çağını yaşıyor?

Aydın geleceğe dair hedefleri konusunda şunları söyledi, ?Şu an 22 bin olan lisanslı sporcu sayısının 30-40 binlere çıkmasını hedefliyoruz. Bunun  için de tüm engellilere ulaşıp her engellinin yapabileceği bir spor var sloganı ile yola devam ediyoruz. 81 ilde kurulan teşkilatlarımızla  Şırnak´tan da Edirne´den de, Sinop ve Mersin´den de ülkemizin her köşesinden sporcularımız var. Son 14 yılda engellilere en büyük desteği veren sayın Cumhurbaşkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Cumhurbaşkanımızın himayelerinde yürüyen bir federasyon bu. Özel sporcuların ulaşım sponsoru Türk Hava Yollarına da buradan teşekkür ediyorum. Engelliler artık özel sporcularda altın çağını yaşıyor?

?Türkiye´nin gözü OÇEM´de?

Son olarak OÇEM için de birkaç cümle etmesini istediğimizde Aydın şöyle konuştu,  ?Ülkemizdeki bütün özel eğitim kurumları ve özel sporcuların gözü OÇEM´de. OÇEM alanında dünyada ikinci, Avrupa´da ise birinci sırada yer alıyor. Bunun için OÇEM ailesine çok teşekkür ediyorum. Öğretmenlerine, çalışanlarına ve ailelerine. OÇEM´de  eğitim gören 250 ile 300 arasındaki her öğrenci mutlaka bir spor yapacaktır. OÇEM´de kendi bünyesinde özel sporculara bağlı altı tane spor kulübü vardır. O kulüpteki çocuklar da kimi futbol, masa tenisi, atletizm yaparak hayatın içinde olmaya devam edeceklerdir?

Yeniden başkan seçilen Başkan Birol Aydın´ın yönetiminde, Efkan Korkmaz, Saadettin Akçi, Aydın Koç, Osman Akdemir, Can Dağaşan, Metin Toraman, Mustafa Baş, Ali İhsan Yıdırım, Ömer Osman Yanık, Mehmet Almalı, İrfan Neziroğlu, Hasan Çavuşoğlu, Onur Sağlam ve Ensar Kurt yer aldı.

Haber: S.Derya BOSUT