Emiralem´deki Maden Ocağı ve Beton Tesisinin İptali için YARGIYA BAŞVURULDU

Emiralem-Değirmendere ve Bağcılar yöresinde açılması planlanan Maden Ocağı ve Hazır Beton Tesisi projesine karşı olan 19 davacı ve 18 vekil tarafından ?Yürütmeyi Durdurma´ ve ?ÇED Gerekli Değildir´ kararının ?İptali´ konusunda mahkemeye başvuruldu.

Emiralem- Değirmendere ve Bağcılar yöresinde açılması planlanan MADEN OCAĞI ve HAZIR BETON TESİSİ projesine karşı olan Menemen Belediyesi, Ticaret Odası, Ziraat Odası, Esnaflar Odası, Sanatkarlar Odası, Şoförler ve Otomobilciler Odası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi, Minibüsçüler Odası, 4 muhtar ve 7 yöre vatandaşı olmak üzere toplam 19 davacı ve 18 vekilin katılımıyla öncelikle ve ivedilikle ?Yürütmenin Durdurulması´ ve İzmir Valiliği´nin bu konuda ?ÇED Gerekli Değildir´ kararının ?İptali´ konusunda İzmir İdare Mahkemesi´ne başvuruda bulunuldu.

Menemen Adalet Sarayı´nda muhtarlar, yöre sakinleri ve avukatların bir bölümünün katılımıyla geçtiğimiz cuma günü gerçekleştirilen başvuru, İzmir Nöbetçi İdare Mahkemesi´ne sunulmak üzere Menemen Asliye Hukuk Mahkemesi Hakimliği´ne yapıldı.

Bin 700 imza toplandı

Bunun yanı sıra, Değirmendere Muhtarlığı tarafından yapılan ilanla proje hakkında bilgi sahibi olan Emiralem yöre halkının 15 günlük yasal sürede topladığı bin 700 imzalı dilekçenin de, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü´ne iletilmek üzere Menemen Toplum Sağlığı Merkezi´ne verildiği Emiralem Değirmendere Muhtarı Nurdoğan Çiftçi tarafından açıklandı.

10 yıl önce de yargı kararıyla benzer faaliyet engellenmişti!

Dava dilekçesinde; bu faaliyetin tüm Menemen´deki insan ve çevre sağlığını tehdit ettiği, ?Tarımsal Sit Alanı´ ilan edilen ?Menemen Ovası´ndaki tarımsal üretimi olumsuz etkileyeceği, taş ocaklarında patlayacak dinamitlerin hemen dibinde yer alan Gediz Regülatör Köprüsü ve Nehri´ne zarar verileceği gerekçeleriyle iptali istenmektedir. Yörede yaklaşık 10 yıl önce, yargı kararıyla benzer Maden Ocağı faaliyetine engel olunduğu da belirtilmiştir.

Dilekçede imzası bulunan taraflar ve gönüllü olarak davayı üstlenen avukatlarla bu dava kamuoyunun dikkatini çekti.

Haber: S.Derya BOSUT