?Emeğe Saygı Gerek?

Türk Eğitim Sen Menemen İlçe Temsilciliği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü´nde eğitimcileri ziyaret ederek karanfil dağıttı.

 

Türk Eğitim Sen Menemen İlçe Temsilciliği 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü´nde eğitimcileri ziyaret ederek karanfil dağıttı.

Kadınlar Günü Kutlaması nedeniyle günün anlamına uygun bir açıklamada bulunan Türk Eğitim Sen Menemen İlçe Temsilcisi Mehmet Kaya, ?Dünya üzerinde gördüğünüz her şey kadının eseridir diyen Mustafa Kemal, Cumhuriyet´imizi kurarken birçok şeyi kökten değiştirdi ve şüphesiz değişenlerin arasında en başta geleni kadının yeriydi. Bu değişim kadınların hak ettikleri layık oldukları yaşama kavuşması ve aynı zamanda çağdaş bir Türkiye içindi.

Kasım 1938´de, Atatürk´ün ölümü üzerine yayınladığı bildiride Hindistan Kadınlar Birliği, Mustafa Kemal´i , ?kadın haklarının tarihi boyunca gelmiş en büyük savunucularından biri? ilân etmişti.

Emek, alın teri, üretmek. Her zaman saygıyı ve yüceltilmeyi hak eden kadınlar. Sadece bu gün değil her daim emeğinize saygı duyulması en büyük amacımız ve gayemizdir. Bugün emek veren, ülkemizin kalkınması için çaba sarf eden bütün kadınlarımızın gurur günüdür. Türk Eğitim Sen ailesi olarak gününüzü tebrik ediyoruz. Emeğe saygı istiyoruz.

21. yüzyılda ve dünyanın büyük bir bölümünde kadınlar hala baskı altında yaşamakta, insan onuruna yakışır bir yaşam ve çalışma hayatı sürdürmek konusunda olağanüstü zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bu baskı, kimi ülke ve bölgelerde fiziksel şiddete varan şekillerde karşımıza çıkarken, başka yerlerde eşitsizlik, karar alma, icra ve liderlik pozisyonlarında yeterli düzeyde yer alamama gibi farklı şekillerde karşımıza çıkabilmektedir.   

En zor şartlarda aile birliğinin korunmasından, gerektiğinde ülke savunmasına kadar hayatlarını cesurca ortaya koyan değerli varlığımız kadınlarımıza yılda bir gün değil her gün hak ettiği değer verilmelidir. Ülkemizde kadınlarımızın her alanda özgür ve aktif olarak görev aldıkları gün ileri medeniyet seviyesine ulaşacağımız inancıyla, kadın ile erkeğin birbirine önce insan gözüyle baktıkları an bu günler anlamını bulacaktır. Unutulmamalıdır ki! kadınlar sağlıklı olursa, aile sağlıklı olur. Kadın mutlu olursa aile mutlu olur. Kadın bilinçli olursa aile ve toplum bilinçli olur. Onun için kadınlarımızı, annelerimizi önemsiyoruz. Kadınlara değer vermeyen toplumların gelişmesi, mutlu ve huzurlu olması mümkün değildir.

Kadınsız bir toplumun düşünülemeyeceğini mesai saati sonrası çocuklarına, ailelerine bakmak ve ev işlerini yetiştirmek için kadınların evlerine koşarak gitmektedirler. Böylece çalışma yaşamının yanı sıra aile ve toplum içerisinde kadınların büyük fedakarlıklarla çok önemli bir rol üstlendiklerine dikkat çekmek istiyoruz.

Toplumsal cinsiyet eşitliğinin tam olarak sağlandığı kadınların cinayetlere kurban gitmediği, sosyal, ekonomik ve siyasal yaşamda kadın erkek ayrımcılığının yaşanmadığı bir dünya temennisi ile tüm kadın çalışanların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü bir kez daha kutlarız? dedi.

Haber S. Derya BOSUT