Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı


Eğitim-Sen ve ÖVDER'den ortak basın açıklaması SAHİP ÇIKIYORUZ”

Eğitim-Sen Menemen Temsilciliği ve Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği(ÖVDER) İzmir Şubesi tarafından Menemen Egekent-2 İlkokulu-Ortaokulu önünde bir basın açıklaması düzenlendi. Hükümetin eğitim politikası eleştirilirken; ‘eğitimimize, okullarımıza, ç

Eğitim-Sen ve Tüm Öğrenci Velileri Dayanışma Derneği(ÖVDER) İzmir Şubesi tarafından Menemen Egekent-2 İlkokulu-Ortaokulu önünde bir basın açıklaması düzenlendi

Okulun önünde düzenlenen basın açıklamasına Eğitim-Sen Menemen Başkanı Ayten Beytaş Ülper ile Yöneticisi Sercan Mercan, Döndü Köse ve Ahmet Özlü, ÖVDER İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce, muhtarlar ve öğrenci velileri ile öğrenciler katıldı.

“Küçük çocuklara türban giydirildi”

ÖVDER İzmir Şube Başkanı Orhan Yüce tarafından okunan basın açıklamasında şu sözlere yer verildi:

“AKP iktidarında, 8 yıllık temel eğitimi parçalandı, ilköğretim okulları, ilkokul ve ortaokul, olarak ayrıldı. Seçmeli ders adı altında çocuklarımız istemedikleri derslere zorunlu sokuldu. "Dershaneleri kaldırıyoruz" diyerek, vergilerimiz devlet okulları yerine özel okullara aktarıldı. Okullar, sınıflar boşaltılarak, imam hatip okullarına ve sınıflarına dönüştürüldü.

Öğretmen odaları, spor salonları, kütüphaneler boşaltıldı, ibadethane yapıldı, yapılıyor. "Serbest kıyafet" diyerek, küçücük çocuklarımıza türban giydirilmeye başlandı. TEOG uygulaması ile de imam hatipler doldurulmaya başlandı.

Yetmedi;

“Egekent-2 Okul Müdürü, okula öğretmen oldu”

Okul müdürleri siyasi gerekçelerle tasfiye edilmiş, sıra müdür yardımcılarına ve daha sonrada öğretmenlere gelmiştir.

Yedi bin okulun müdürü görevsiz, işlerini yapamaz hale getirilmiş, "evet efendimci" müdürler bulunduğunda da, okullarımızda görevlendireceklerdir. Türkiye`nin her yerinde okul müdürleri, AKP`nin il ve ilçe başkanlıkları tarafından seçilmeye devam etmektedir. Tüm bunlar ne için yapılıyor?

Çocuklarımızın daha iyi bir eğitim almaları için değil, iktidar siyasi amaçlarını gerçekleştirmek için yapıyor.

Şimdi de, yedi bin okulda olduğu gibi Egekent-2 ilkokulunun müdürünü, aynı okula öğretmen olarak atadılar. Böyle bir ortamda okulumuzun, öğrencilerimizin başarısındansöz edilebilir mi? Ülkeyi yönetenler ve zenginler çocuklarını özel okullara gönderiyor, parasını bizim vergilerimizden ödüyorlar.

Bu nasıl adalet? Bu nasıl yönetim anlayışı?

Devlet kendi okullarına sahip çıkmıyor, giderlerini biz velilerin üstüne yıkıyor. Özel okullara devlet kasasından paralar akıtıyor.

Eğitimimiz-okullarımız-çocuklarımız-öğretmenlerimiz-müdürlerimiz, AKP iktidarının siyasi oyuncağı değildir.

“Günübirlik yasalar çıkartıyorlar”

Dini siyasete alet edip, bunu da okullara sokan AKP zihniyeti, eğitim ve çocuklarımız üstünde oyun oynuyor. Kadrolaşmak için, günü birlik yasa ve yönetmeliklerle müdürleri görevden alıyor. Okullara ibadethane açılması ve imam hatip okullarına tarikatların ders vermesi için genelge çıkarıyor. Bunlara hangi anne baba katlanır?

Bizler okullarımızda kütüphane, spor salonu istiyoruz. Tekli eğitim ve sınıflarımızın 25 kişiden aşağıya düşürülmesini istiyoruz.

Okullarımızın, müdürsüz, öğretmensiz kalmasını istemiyoruz.

İktidarın, çocuklarımız üstündeki siyasi oyunundan vazgeçmesini istiyoruz. Okullarımızda bilimsel-demokratik-laik ve parasız eğitimin verilmesini istiyoruz.

Okullarımız ve çocuklarımız hakkındaki kararları, okul çalışanları ile biz velilerin vermesini istiyoruz.

Eğitimimize-okullarımıza-çocuklarımıza-öğretmenlerimize-müdürü müze sahip çıkıyoruz.” diye ifade edildi.

30 Ağustos Mahalle Muhtarı Metin Görgü ile Ulukent Mahalle Muhtarı Hüseyin Özbey de müdürün görevden alınmasına tepki göstererek imza kampanyası başlattıklarını ifade etti.

Sloganlar eşliğinde basın açıklamasını okuyan yaklaşık 50 kişilik grup sonrasında yine sloganlar atarak dağıldı.

Haber: M. Hulusi YILMAZ