Ege Tarımsal Tütün Tohumlukları Yok Sattı

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen tütün çeşitlerine ait tohumluklar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da bölge çiftçilerince büyük rağbet ve talep gördü.

Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen tütün çeşitlerine ait tohumluklar geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da bölge çiftçilerince büyük rağbet ve talep gördü.

2019 yılının ikinci gününde Enstitü´de satışa sunulan yüksek kalitedeki tohumlukları almak için Ege Bölgesi´nin değişik illerinden gelen tütün çiftçilerinin Enstitü Satış Yeri önünde uzun kuyruklar oluşturduğu görüldü. Hatta bazıları geceden sıraya girdiğini belirtti.  Enstitü´nün özverili çalışmalarıyla yaklaşık 10 ton dolayında üretilen İzmir Özbaş, Sarıbağlar 407 ve Akhisar 97 gibi yüksek verimli ve kaliteli tütün tohumlukları çiftçilerin artan taleplerini maalesef karşılayamadı.

Edinilen bilgilere göre, sertifikalı olarak üretilen tütün tohumlukları sayesinde çiftçiler dekar başına yüzde 50 oranında daha fazla verim ve gelir elde etmektedir. Türkiye´de yaklaşık 80 bin çiftçi tarafından 80 bin ton dolayında tütün üretilmekte buna karşılık 90 bin ton dolayında ithalat yapılmaktadır. Her şeye rağmen Enstitü´nün tohumluk üretimi sayesinde tütün üretiminin sürdürülebilirliğine ve tütün çiftçilerinin refahına katkı sunmaya çalıştığı görüldü.

Ege Tarımsal Sertifikalı Tütün Tohumunda Tek Adres

Saruhanlı´dan tütün tohumu almak için gelen üretici Efkan Kirli de, ?Sertifikalı tütün tohumu verdiği için burayı tercih ediyoruz. Türkiye´de tek burası sertifikalı tütün tohumu veriyor. Yıllardır buradan tütün tohumu alıyorum. Bizler de az kalan tütün üreticilerindeniz.  Daha geçen yılın tütünü elimizde duruyor.  Bu ay 15´inden sonra başlayacaklar almaya. 21 liradan 8 liraya kadar fiyat var, kaliteye göre değişiyor. İsteğimiz buradan biraz daha fazla miktarda tütün tohumu alabilmek?  şeklinde görüş belirtti.

Haber: S. Derya BOSUT