DUR DEMEK İÇİN…
Şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda kamera ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması uygulamasına 2019 yılbaşından itibaren İzmir genelinde geçilecek olmasının üyelerine getireceği ağır yük nedeniyle bu konuya DUR demek için Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.
Tarih: 30.11.2018 14:38:35/ 428okunma / 0yorum

 

Şehiriçi yolcu taşımacılığında kullanılan taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlarda kamera ile kayıt cihazının bulundurulması ve aktif halde tutulması uygulamasına 2019 yılbaşından itibaren İzmir genelinde geçilecek olmasının üyelerine getireceği ağır yük nedeniyle bu konuya DUR demek için Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası tarafından basın açıklaması gerçekleştirildi.

Basın açıklamasını gerçekleştiren Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu, “İçişleri Bakanlığı´nın Emniyet Genel Müdürlüğü kanalıyla şehir içi yolcu taşımacılığında kullanılan ticari taksi, minibüs ve otobüs cinsi taşıtlara kayıt yapabilen ön-iç ve dış kamera cihazı takılması konusunda 2017 yılının 11. ayında bir genelge hazırlandı. Bu genelge çerçevesinde İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi´nin bu konu ile ilgili karar alması gerekiyordu.  Çünkü bahsi geçen ticari taksi, minibüs ve otobüslerde yolcu taşıyan araçlarımızın çalışma ruhsatlarını Büyükşehir Belediyesi UKOME Dairesi veriyor. Dolayısıyla bu karar orada alınıp uygulandıktan sonra bu cihazları takamayan esnafın da ruhsatı verilmeyecek, ruhsatı verilmeyen esnafın böylece çalışma hakkı engellenmiş olacak.

Bu kapsamda UKOME´de bir komisyon oluşturuldu. Bu komisyonda bizim esnaf teşkilatımızdan şoförler odası, esnaf odaları birliği, minibüsçüler odası İzmir´in, servisçiler odası başkanlığı ama maalesef ilçelerin her hangi bir tanesinden bir yetkili oda başkanı bu komisyon içinde yer almadı. Dolayısıyla büyük bir ekseriyetle dışarda kalan dış ilçelerin yöneticilerinin de bu konudan fazla bilgisi olmadı. UKOME´nin aldığı karara uygun olarak UKOME´den yetki belgesi almış 2 kuruluşa kamera takma yetkisi verildi. Bu kamera takma yetkisinin verilmesi ve fiyatın belirlenmesi geçtiğimiz hafta çarşamba günü(21 Kasım) gerçekleşti. Bu konudan haberdar olduğumuzda rakamlar bize çok yüksek geldi. Ticari taksiler için 2 kamera ve panik butonu 6372 lira, güzergaha tabii araçlar Menemen-İzmir veya şehir içi çalışan otobüs tipi araçlarımız için 8200 lira, öğrenci, okul servisi taşıyan 16+1 araçlarımız için 9487 lira, 27+1 araçlarımız için de 10 bin 89 lira. Bu rakamlar gelince bizler şok olduk. Bu araçların kameralarının yılbaşına kadar takılması lazım. Bazı araçların değerinin yarısı kadar kamera maliyeti. Hal böyle olunca hemen odamızda bir çalışma içine girdik. Rakamların yüksek olduğunu, bu konuda yeniden bir değerlendirme yapılması gerektiğini belirten ve geçmişte yapıldığı gibi en azından ön çalışma yapılabilmesi için sürenin bir yıl uzatılmasını talep eden dilekçemizi AKP İlçe Başkanımız Muzaffer Yüksel kanalıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu´ya, akabinde bağlı bulunduğumuz  Federasyon´a, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı´mız Aziz Kocaoğlu´na, Emniyet Genel Müdürlüğü´ne bu konuda hitap yazılarımızı yazdık. Salı günü(27 Kasım) de sayın Cumhurbaşkanlığı makamına CİMER kanalıyla konuyu sunduk. Ayrıca öğrenci servisi taşıyan esnafımızın da katılımı ile bugün (28 Kasım) basın açıklaması yaparak sizler aracılığıyla da sesimizi yetkililere ve kamuoyuna duyurmak istedik” diye ifade etti.

“Bölgeler arası beraberliği sağlamıyor!”

Açıklamasını sürdüren Kurtoğlu, “Bilindiği gibi İzmir ilimiz çok büyük bir alana yayılmış durumda. İzmir Kınık´ından Kiraz´ına, Ödemiş´inden Bergama´sına kadar büyük bir coğrafi alana sahip. Bu geniş alana sahip ilimizde bölgesel farklar var. Bir ticari taksinin İzmir merkezdeki geliri ile bizim ilçemizdeki veya Kınık merkezdeki geliri aynı değil. Artı bizim araçlarımızı taşra istikametinde görüp girişte dolu, dönüşte yolcu getiremezsin diye bir karar da aldılar. Ona rağmen İzmir Hilton´daki ticari taksi de 6372 liraya kamera taktıracak, Menemen´deki de, Kınık´taki de. Bölgeler arası beraberliği sağlamadığı için bunu uygun görmüyoruz. Burada en azından ön hazırlıklar yapılabilir, esnaf adına katılımlı toplantılar yapılıp ortak fikirde birleşilebilir. Üç beş gün içinde ben yaptım oldu denirse, bunu ne vicdan, ne ülke gerçeği kabul eder. İçişleri Bakanlığı´ndan bu genelge üzerinde ivedilikle bir düzenleme yapmasını arzu ediyoruz. Takiben de UKOME´den de bu konuda karar alınmasını arzu ediyoruz. Nedeni de şu; özellikle Jandarma bölgemizde kontrollerde okul ismi yazılmadı diye dün(salı) bile 4 araç kapatıldı. Ruhsat almak konusunda kamera olmadığı için büyükşehir işlem yapmıyordu. Sahipsiz esnafın derdini kime anlatacağız? Kamera için karar beklendiğinden Büyükşehir belge almıyordu düne kadar, yeni başladı, yoğun bir başvuru var.

3 gün sonrası için gün veriliyor. O sürede ekmeğini kazanmak için üyemizin işini yapması lazım. Trafik zabıtası dur diyor özellikle jandarma bölgemizde belgen yok denilerek, 15 gün araba kapanıyor, bin lira iki bin lira ceza kesiliyor. Bunu jandarma ve trafiğimize özellikle ilettik. Üyelerimize sahip çıkmaya çalışıyoruz. Aklın yolu bir, bir yerde birleşip bunu çözmek gerekir. İnşallah esnafımızın haklı sesini başta Cumhurbaşkanlığı makamı olmak üzere İçişleri Bakanlığına, İzmir Büyükşehir Belediyesi´ne, ilgili kurum ve kuruluşlara ilettiğimizi düşünüyoruz. İvedilikle çözüm bekliyoruz” dedi.

Bir konuya daha işaret etmek istediğini sözlerine ekleyen Başkan Kurtoğlu, “Ticari taksilerde kamera olayı özel hayata girmekte, bu konuda Muğla yöresinden bilgi aldık. Ses ve görüntü aldığı için Muğla yöresinde Yerel Mahkeme kararı bozmuş, İstinaf Mahkemesi´ne gitmiş. Biz de hukukçularımızla bu konuyu çalıştık. Ancak servis araçları ve okul servisi araçlarının özel hayata girip girmediği, kamu alanı olup olmadığı konusunda hukuken biz de çalışmalarımızı sürdürüyoruz” şeklinde bilgilendirmede bulundu.

“Kötü giden sisteme dur demek istiyoruz”

Menemen Servisçiler Kooperatifi Başkanı Serhat Şahin de yaptığı açıklamasında, “Kötü giden sisteme dur demek istiyoruz artık. Bu arabacı her söyleneni yapamıyor, hep eksikleri var, bu eksikleri daha gidermeden yenisi isteniyor. Bu kamera konusunun tekrardan gözden geçirilmesini istiyoruz. Mesela okul servisi yapan araçlardan Büyükşehir´in istediği 27 maddelik bir liste var. Bu her sene isteniyor. Bir de bu kamera üstüne eklendi. Bir örnek daha verecek olursak, mesela hosteslik yapabilmek için 22 yaşını doldurmuş ve lise mezunu olma şartı aranıyor. Ama 18 yaşında vekil oluyorsun, 18 yaşında isen hosteslik yapamıyorsun. Bir de lise mezunu olacaksın. En büyük sıkıntılardan birisi de bu diye düşünüyorum” dedi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: DEMEK İÇİN
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
İMPLANT TEDAVİSİNDE YENİ YAKLAŞIMLAR-Artık Daha Kolay
Teknoloji her alanda olduğu gibi bizim alanımızda da günden güne ilerliyor, gelişiyor
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
BİRAZ SABIR ÇOKÇA SEVGİ
Çocukluğumdan ilk hatırladığım anım ne diye düşündüm. Annemin kucağındayım, kalabalık bir ortam.
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
HASTANIN KARNINDA BANT UNUTMUŞLAR
Bir ulusal kanalın ana haberinde erkek spiker söze “doktorun ihmali pahalıya mal oldu” diye söze başlıyor.
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
AYRILIK VAKTİ GELDİYSE
Vardığın yere benden selam et Bilhassa benim gibi gözyaşı dökenlere
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
TÜRK KADINI ATA´SINA MÜTEŞEKKİR
Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını kazanmasın 84´üncü yıldönümü ve aynı zamanda 5 Aralık Kadın Hakları Günü, Menemen´de coşkuyla kutland
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
SOĞAN PAHALILIĞINA ÇARE..! SOĞANSIZ MENEMEN
‘Menemen soğanlı mı olmalı, soğansız mı?´ tartışmaları süre dursun, “Menemen” adı ile özdeşleşen ve ünü ülke sınırlarını aşan Menemen Yemeği soğan fiyatlarındaki artış nedeniyle soğansız yenmeye başlandı
OÇEM´de Engelliler Günü
OÇEM´de Engelliler Günü
3 Aralık Dünya Engeliler Günü nedeniyle Sabahat Akşıray Özel Eğitim Uygulama Okulu´nda bir program gerçekleştirildi.
Kaliteli İletişim Semineri
Kaliteli İletişim Semineri
Menemen Ticaret Odası organizasyonuyla düzenlenen “İş Dünyasında ve Özel Yaşamda Kaliteli İletişim” konulu seminer, Prof. Dr. Üstün Dökmen´in keyifli sunumu ile gerçekleştirildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, babadan bu işi devam ettiren Seç Halı sahibi Metin Demir ile söyleşi gerçekleştirdik.
1951  YILINDA MENEMEN  (EYLÜL - ARALIK)
1951 YILINDA MENEMEN (EYLÜL - ARALIK)
ÖZETLE: 1951 yılının son aylarında Menemen´de en çok konuşulan konu Menemen´e yerleştirilen göçmen aileleridir. Bu aileler için öncelikle konaklama, barınma ve geçimlerini sağlamak için çalışmalar yapılmış, bu çalışmaları da İzmir Valisi Sabri Adal yakından takip etmiştir.
 Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
Ziraat Odası´nda Seçim Süreci Başladı
2019 yılı Şubat ayı içinde yapılacak olan Menemen Ziraat Odası Genel Kurul öncesinde 16 Aralık Pazar günü delege seçimi gerçekleşecek.
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Menemen Spor :1 - Kasımpaşa : 2
Ziraat Türkiye Kupası 5´inci Tur ilk maçında temsilcimiz Menemen Belediyespor Kasımpaşa ile Menemen İlçe Stadında karşı karşıya geldi
Yılda Bir Gün Değil…
Yılda Bir Gün Değil…
3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla Menemen Elele Engelliler Derneği tarafından Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda engellilerin zorlu yaşamlarına ve engellilere yardım edilmediğine dikkat çeken bir basın açıklaması gerçekleştirildi.
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Menemen´den İngiltere´ye Başarı Öyküsü
Tunceli doğumlu, iki yaşında Menemen´e gelen ve 19 yaşına kadar burada yaşayan Şenol Erdoğan(31), aile bütçesine destek olmak amaçlı çocuk yaşta başladığı erkek kuaförlüğünde İngiltere´ye kadar ulaşarak ünlülerin kuaförlüğünü yapar hale geldi.
Çıkış Başladı
Çıkış Başladı
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden ve geçtiğimiz haftalarda üst üste aldığı 3 beraberliğin ardından 2. sıraya gerileyen temsilcimiz Menemen Belediyespor bu hafta iç sahada oynanan Bandırmaspor Baltok maçında 2-1 skorla galip gelerek 4. maçın sonunda 3 puanın sahibi oldu
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen Çömlekçiliğinin Altın Yılları
Menemen´in ünü geçmişte çömlek ve seramikçilik ile biliniyordu. Bu meslek markalaşmış ürünleriyle yurtiçi yanında yurtdışına ihracatla altın yıllarını yaşıyordu.
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
EVDEKİ BAKIM ÇOK ÖNEMLİ
Ağız ve diş sağlığının şüphesiz temelinde iyi bir bakım yer alıyor. Dişleri uygun şekilde temizlemezsek diş kaybına kadar gidebilen sorunlara yol açıyor.
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
SİZİN BİSİKLETİNİZ KAÇ TEKER
Doğum anımızı hatırlamıyoruz. Doğum öncesi ve doğum koşullarında da aynı değiliz.
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
DÜNYA ÇAPINDA BİR YAZAR OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUNUZ – 2
Size geçen hafta 1991 yılında yazmış olduğum bir tıbbi makalenin dünya çapında yankı uyandırdığını ve çok sayıda makaleye ve bazı önde gelen tıp kitaplarına kaynak oluşturduğunu anlatmıştım.
ÖĞRETMENİM
ÖĞRETMENİM
Yedi yaşında seninle tanıştım Verdiğin bilgiyle makama ulaştım
Öğretmenler Günü Kutlandı
Öğretmenler Günü Kutlandı
Millet mekteplerinin açılışı ve Atatürk´ün başöğretmenliği kabul tarihi olan ve 1981 yılından beri Öğretmenler Günü olarak kutlanan 24 Kasım Günü tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de kutlandı.
İzmir
11 Aralık 2018 Salı
Bugün
Fırtına
10 °C
5 °C
Çarşamba
Sağanak
10 °C
3 °C
Perşembe
Fırtına
14 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.2810
EURO
6.0289
E-Gazete
Alim, ilim ve amelin yeri cennettedir. Alim, ilmi ile amel etmezse, ilim ve amel cennette, alim ise cehennemde olur.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ