Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı


Dünya Havacı Kadınlar Haftası Kutlandı

Havacılık ? Uzay alanında toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi ile bu endüstrilerde kadın sayısı ve seviyesini arttırmak için dünya genelinde Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (İWOAW) tarafından koordine edilen ?´Dünya Havacı Kadınlar Haftası´´ bu y

Havacılık ? Uzay alanında toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi ile bu endüstrilerde kadın sayısı ve seviyesini arttırmak için dünya genelinde Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (İWOAW) tarafından koordine edilen ?´Dünya Havacı Kadınlar Haftası´´ bu yıl 5-11 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleştiriliyor ki kadın yükselebilsin?!

Bu bağlamda Türk Hava Kurumu tarafından ülke genelinde şubeler vasıtasıyla havacılıkla ilgili etkinlikler düzenlendi. Türk Hava Kurumu Menemen Şube Başkanlığınca ilçemizde kadın başkan olan Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Elif ORHAN, Türk Kadınlar Birliği Başkanı Müesser KIRIMLI ve Yardım Sevenler Derneği Başkanı Fatma FORAN makamlarında ziyaret edildi. Her üç derneğe ziyaretlerde yönetim kurulu ve üyeler de hazır bulundu.

Ziyaretlere; Şube Başkanı Hilmi KURTOĞLU,  Yardımcısı Zeynep BÜYÜKKOCA, Şube Saymanı Tülay ÇETİN katıldı. Kendilerine çiçek takdim eden KURTOĞLU, ?Kadınlar gününüz kutlu olsun, ayrıca Dünya Havacı Kadınlar Haftası nedeni ile Türk Hava Kurumu olarak sizleri selamlamak, yanı sıra havacılık alanında kadının yerini sizlere anlatmak istedik. Öncülüğünü yaptığınız kurumlarınızda başarılarınızı ve özverilerinizi takdirle izliyoruz. Evlerinizde oturan kadın olmak yerine üreten kadınlar olduğunuz için sizleri tebrik ediyorum? dedi.

Şube Saymanı Tülay ÇETİN de kurumun kurucusu Mustafa Kemal ATATÜRK´ün manevi kızı dünyanın ilk kadın savaş pilotu Sabiha GÖKÇEN´i anlatarak pilotluk gibi zor bir mesleği de kadınların layıkıyla yapabileceğini, Türk kadınının her meslek alanında çok başarılı olabileceğini ifade etti. Türk Hava Kurumunun başöğretmeni olan Sabiha GÖKÇEN´in hayatını anekdotlarla anlatan ÇETİN´i bayanlar ilgiyle dinledi.

Sivil Toplum Örgütleri Başkanları yapılan bu ziyaretten ve söyleşiden memnun kaldıklarını belirterek, ?Gönüllü olarak görev üstlendiğimiz derneklerimizde gönüllü üyelerimizle çalışıyoruz ve çalışmaya da devam edeceğiz. Menemen´de yalnız değiliz, herkese teşekkür ediyoruz? diye ifade ettiler.

THK Menemen Şubesi haftanın öneminden dolayı Menemen Anadolu Lisesi Havacılık Kulübü işbirliği ile havacılık semineri de düzenledi. Seminere; Okul Müdürü Ömer TUNÇ, Müdür Yardımcısı Gündüz TAŞKIRAN, Matematik Öğretmeni ayrıca Model Uçak Rehber Öğretmeni Ozan AĞIR, Şube Başkan Yardımcısı Zeynep BÜYÜKKOCA, Şube Saymanı Model Uçak Öğretmeni Tülay ÇETİN, Paraşüt Öğretmeni Gökçen SOYKAN ve öğrenciler katıldı.

 

Gökçen SOYKAN THK tanıtım ve havacılık branşları hakkında bilgi verdi. Tülay ÇETİN Dünya Havacı Kadınlar Haftasını ve Sabiha GÖKÇEN´i gençlere anlatarak ?Sizler de göklerde birer yıldız olabilirsiniz? deyip gençleri kuruma davet etti.

THK Menemen Genç Kanatları Okul Havacılık Kulübü öğrencilerinden oluşan 14 kız öğrenci dünyanın ilk kadın pilotlarının tanıtımını hazırlamış oldukları panolu resimle eşliğinde görsel sunumla anlattı. ?Sizler ülkelerinizde birer ışık, yol gösterici oldunuz ve zorlu yıllarda bu mesleği icra ettiniz, ilktiniz ama son olmayacaksınız, bizler sizlerin izinizdeyiz? mesajını ilettiler.

İlginin yoğun olduğu seminerde Menemen Anadolu Lisesi öğrencileri sessiz ve meraklı bir şekilde sunumu izlediler. Seminere emek veren herkese teşekkürlerini ileten Okul Müdürü Ömer TUNÇ, öğrencilerine meslek ya da hobi olarak kurum bünyesinde yerlerini almaları tavsiyesinde bulundu. Öğrencilerin sorularının yanıtlanmasıyla seminer sonlandırıldı.

Haber: S.Derya BOSUT