DİŞ İPİ KULLANIMI VE AFT-AĞIZ YARALARI

Dişlerimize tam bakım yapmak için sadece fırçalama yeterli olmamaktadır.

Dişlerimize tam bakım yapmak için sadece fırçalama yeterli olmamaktadır. Özellikle çapraşık dişlere sahip olan bireylerde fırçalama tek başına tam temizlik sağlamaz. Buradan dişleri düz olan bireylerde tam temizlik sağlar algısı oluşmamalıdır. Sadece çapraşıklığı olanlarda daha fazla plak kalmaktadır. Diş fırçalama mutlaka günde bir kere de olsa diş ipi kullanımıyla desteklenmelidir. Peki diş ipini nasıl kullanacağız. Sadece tarif etmek tam yeterli olmayabilir hekiminizin sizi bu konuda göstererek bilgilendirmesinde fayda var.

Diş ipi günde en az bir kere kullanılmalıdır. Kullanırken diş etini travmatize etmemeye özen gösterilmelidir. Diş ipi ara yüze yerleştirildikten sonra dişin ara yüzüne yaslanarak yukarı aşağı hareket ettirilerek kullanılmalıdır.

Diş ipi fırçanın erişemediği bölgelerdeki besin artıklarını ve plağı temizlediği için ağız kokusunu da azaltmaktadır. Ayrıca plağın ortadan kaldırılması, ara yüzlerden başlayan sinsi çürüklerin de oluşması engellenmiş olur.

Diş etlerinde sağlıksız durumlar söz konusu ise diş ipi kullanırken kanama olabilmektedir. Doğru kullanımla diş etleri sağlığına kavuştukça kanama duracaktır.

Diş ipi seçiminde hekiminiz sizi yönlendirecektir. Kolay kullanım açısından mumlu olanlar tercih edilebilir.

Şimdi de dönem dönem hepimizin başına gelen ağız yaraları ve aftlardan bahsedeceğim. Aftlar oldukça konforsuz yaralardır. Yerken içerken iyileşene kadar bizleri rahatsız etmektedir. Aftlar genellikle yanak, dudak mukozası veya dilde görülen ortası beyaz etrafı kırmızı ülser şeklindeki yaralardır. Oldukça ağrılıdırlar. Nedeni kesin bilinmemektedir. Ancak altında yatan sebepler vardır.

Beslenme bozuklukları, travma, stres, hatalı restorasyonlar, yanıklar, bazı hastalıklar afta neden olabilir. Altta yatan sistemik bir nedenle birleştiğinde oldukça büyük olmaktadırlar. Günlük yaşamı etkileyen ve sık oluşan aftlar mutlaka hekime kontrol edilmelidir. Aftın asıl sebebi altta yatan sebebin ortadan kaldırılmasıyla olmaktadır. Aftlardan kaynaklı ağrıları gidermek için çeşitli kremler önermekteyiz. Genel olarak bir hafta-on günde iyileşirler. Bu süre hekim tarafından önerilen kremlerle daha konforlu atlatılabilir.

Sağlıklı gülüşler?

Sorularınız için; disizmir@gmail.com

                             www.disizmir.net