Devrim Şehitleri Menemen´de Anıldı
Cumhuriyeti ve devrimlerini korumak için 23 Aralık 1930´da canlarını feda eden Devrim Şehitlerimiz Yedek Subay Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Menemenli Bekçiler Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 88. Yıldönümünde Menemen´de anıldı.
Tarih: 28.12.2018 12:49:05/ 1473okunma / 0yorum

Cumhuriyeti ve devrimlerini korumak için 23 Aralık 1930´da canlarını feda eden Devrim Şehitlerimiz Yedek Subay Öğretmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Menemenli Bekçiler Hasan ve Şevki Bey, şehit edilişlerinin 88. Yıldönümünde Menemen´de anıldı. Yıldıztepe´deki şehitlikte düzenlenen anma töreni, Kubilay  Anıtı´na çelenk bırakılmasıyla başladı. Tören mangasının saygı atışı eşliğinde saygı duruşunda bulunuldu, ardından İstiklal Marşımız okundu.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına Topçu Yüzbaşı Özhan Oktay, törende yaptığı konuşmasında: "Devrim Şehidi ‘Kubilay´, Cumhuriyeti ve Mustafa Kemal´i korumak için boynunu vermiş fakat boyun eğmemiştir. Kahraman şehidimiz ‘Kubilay´ artık bizim için birçok değerin simgesi, değerler bütünüdür. ‘Kubilay olmak´, Vatanseverliktir,  Atatürk İlke ve İnkılaplarından ödün vermemektir. ‘Kubilay olmak´, Cumhuriyet için gerekirse başını vermek, ama asla boyun eğmemek, asla eğilmemektir. ‘Kubilay olmak´, Karanlıklar yerine Aydınlığın, Dogmaların yerine Bilimselliği ve Akılcılığı seçmektir. ´Kubilay olmak´, Dinin ve dini duyguların sömürülmesi değil, dini duyguların özgürce yaşanması, yaşatılmasıdır. Şehit Kubilay, kalbi vatan sevgisi ile dolu bir idealistin millet ve Cumhuriyet değerleriyle bayraklaşan vatan toprakları uğruna canını seve seve feda etmesinin en güzel örneğidir. Şehit Kubilay ve arkadaşları rahat uyusunlar. Onların bize emaneti olan Türkiye Cumhuriyeti ve Atatürk devrimlerini koruyan cumhuriyet gençliği görevi başındadır” dedi.

Anıt özel defterinin imzalanmasının ardından Kubilay anısına yapılan 12. Cumhuriyet Şehitleri Ulusal Koşusu´nda dereceye giren atletlere ödülleri verildi. Kubilay Ailesi´nin fertleriyle hatıra fotoğrafı çektiren protokol üyelerinin, okunan duanın ardından şehitlikteki mezarlara karanfil bırakmasıyla resmi tören sona erdi. Törende; Ege Ordu Komutanı Orgeneral Abdullah Recep, İzmir Vali Yardımcısı Nihat Kaynar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Menemen Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Kubilay Ailesi üyeleri hazır bulundu.

Binlerce Kubilay Yıldıztepe´ye yürüdü…

Yıldıztepe´deki resmi törene katılamayan vatandaşlar, bu yıl da Menemen İZBAN İstasyonu önünde toplanarak Yıldıztepe´ye kadar yürüdü. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in ev sahipliğinde gerçekleşen Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü´ne; CHP İzmir Milletvekilleri Bedri Serter, Atila Sertel, Kani Beko ve Murat Bakan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, ADD Genel Başkanı Prof. Dr. Süheyl Batum, Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık, İlçe Belediye Başkanları, cübbeleriyle avukatlar da destek verdi. Yürüyüşte Türk Bayrağı, Atatürk ve Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ın resimleri taşındı. “Mustafa Kemal´in Askerleriyiz”, “Türkiye laiktir, laik kalacak” sloganları atan binlerce vatandaş, Menemen Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleşen bir kilometrelik yürüyüşün ardından Yıldıztepe´ye geldi. Kubilay Anıtı önünde saygı duruşunda bulunan vatandaşlar, şehit mezarlarına karanfiller bıraktı.

Konuşma yasaklı Başkan Tahir Şahin

Cumhuriyet Meydanı´ndan seslendi…

88 yıl önce Menemen´de katledilen Devrim Şehidi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey´i anmak için Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen ‘İrticaya Geçit Yok Mitingi´nde tüm devrim şehitlerimiz bir kez daha anıldı.

Menemen Belediye Başkanlığı görevine 1999 yılında başlayan ve 20 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde sadece son 4 yıldır Kubilay´ı Anma Törenleri´nde kendisine konuşma verilmediğini hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin;En son 2014 yılında Yıldıztepe´deki Kubilay´ı anma törenlerinde konuştum. 16 yıl boyunca tüm konuşmalarımda Atatürkçülük, Atatürkçü düşünce, laiklik üzerine yüreğimden ne geçiyorsa hepsini bir bir söyledim. Düşüncelerimizi yüreklice söylemişiz ki rahatsız olmuşlar, 2015´ten bu yana konuşma yasaklı bir arkadaşınız olarak sizlere sesleniyorum” dedi.  

Laiklik olmazsa; devletimizin, milletimizin, vatanımızın ve gönderde dalgalanan ay yıldızlı bayrağımızın da olamayacağını söyleyen Başkan Tahir Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Bizler Atatürkçüler olarak vatansız kalmak, devletsiz kalmak, milletsiz kalmak, bayraksız kalmak istemiyoruz. İşte o nedenle laiklikten, dürüstlükten, özgürlüklerden, Kemalizm´den asla ödün vermeyeceğiz. Biz Atatürkçüler; Cumhuriyetin bekçileriyiz ve bekçileri olmaya devam edeceğiz. Atatürkçüler olarak o gerici ve yobaz düşünceden ne dün korktuk, ne bugün, ne de yarınlarda korkacağız. Dost düşman bunu böyle bilsin.”

“Mustafa Kemal´in askerleriyiz” sloganı eşliğinde konuşmasına devam eden Başkan Tahir Şahin, “Başta Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm devrim şehitlerimizin önünde bir kez daha saygı ve minnetle eğiliyorum” dedi ve konuşmasını Gazi Mustafa Kemal Atatürk´ün "Ne Mutlu Türk´üm Diyene"  sözü ile bitirdi.

Orhan; “Tehlikenin de, gücümüzün de farkındayız”

Cumhuriyet Meydanı´nda toplanan vatandaşlara seslenen ADD Menemen Şube Başkanı Elif Orhan, “Günümüze baktığımızda, içi boşaltılan bazı kavramlarla laiklik başta olmak üzere temel değerlerin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ve yerine Siyasal İslam´ın getirilmek istendiğini açıkça görüyoruz. Tehlikenin de, gücümüzün de farkındayız. Çocuklarımızın ve ülkemizin geleceğini karartmanıza, ülkeyi otoriter din devletine dönüştürmenize,  ulusal bütünlüğümüzü ve toplumsal barışımızı bozmanıza sessiz kalmayacağız. Bedeli ne olursa olsun, bu yürekler bu bedenlerde attığı sürece bu mücadele sürecektir. Ne mutlu ki; Atatürkçü olanlara. Yaşasın Cumhuriyet” diye konuştu.

Batum; “Unutmayacağız”

Türkiye Cumhuriyeti´nin 1925´deki Şeyh Said İsyanı´ndan sonra tanık olduğu en önemli olayın Kubilay Olayı olduğunu hatırlatan Süheyl Batum ise konuşmasında; “Artık maalesef Türk gençleri bu gerici saldırıyı, bu katliamı ve nedenini bilmeyecek, duymayacaklar. Çünkü iktidar ve Milli Eğitim Bakanlığı bu katliamı ders kitaplarından çıkarttı. Öğrenilmesini, bilinmesini istemiyor. 1925 ve 1930´da başaramadıklarını, gerici karşı devrimi her an gerçekleştirme çabasındadırlar. Bu nedenle Cumhuriyet tarihimizde Devrim Şehitleri unvanı sadece Kubilay, Bekçi Hasan ve Şevki Bey ile sınırlı kalmamıştır. Cumhuriyetimiz yerleştikçe, laiklik kökleştikçe Cumhuriyet düşmanları da, şeriat yanlıları da ve işbirlikçileri de azgınlaşmış ve aydınlarımız haince katledilmeye devam etmiştir. İstedikleri kadar unutturmaya çalışsınlar, unutmayacağız. Ders kitaplarından çıkartsınlar, çıkarttırmayacağız. Türkiye Cumhuriyetini gericilere, şeriatçılara, işbirlikçilere yıktırtmayacağız” dedi.

İl Başkanı Yücel; “Bize düşen, Kubilay gibi mücadele etmektir”

Açık hava toplantısında halka seslenen CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, “Bugün bize düşen, 1930´da Kubilay´ın gösterdiği duruşu sergilemektir. İçinde bulunduğumuz vaziyetin imkan ve şeraitini düşünmeden Cumhuriyeti korumak ve kollamaktır. Cumhuriyeti yok etmek için uzanan elleri kırmak, Atatürk düşmanlarına gereken dersi vermektir. Atatürkçüymüş gibi davranan ama aslında Kubilay´ı şehit eden yobazların hizmetkarı olanlarla, Kubilay gibi mücadele etmektir. Bu savaş kimi zaman Ata´mızın kaleme aldığı Nutuk, kimi zaman kalem, kimi zaman Menemen Cumhuriyet Meydanı´nda bir mitingle ve eğer kaçınılmaz olursa cephede göğüs göğüse verilecektir. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün başlattığı ve Kubilay´ın sürdürdüğü Cumhuriyet kavgası bizim en büyük onurumuz ve en değerli kavgamızdır. Bu kavgada yolundan dönmeye, boyun eğmeye yer yok. Kubilay yaşıyor ve bu kavga sürüyor. Bu yolda yürüyen tüm vatanseverlere ve Mustafa Kemal´in tüm askerlerine selam olsun” diye konuştu.

Balık; “Her üyemiz bir Kubilay olmalı”

 “Devrim Şehitlerimizden kimler burada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Kubilay, Bekçi Hasan, Bekçi Şevki, Bahriye Üçok, Muammer Akasoy, Uğur Mumcu, Ahmet Taner Kışlalı, Abdi İpekçi, Turan Dursun” diyen Birleşik Kamu İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mehmet Balık´a alandakiler “Burada” diyerek karşılık verdi. “Devrim Şehitleri ölümsüzdür” sloganı sonrasında Mehmet Balık şunları söyledi; “Türk halkı, Kubilay Anıtı´nın başucuna ‘İnandılar, Dövüştürler, Öldüler. Bıraktıkları emanetlerin bekçisiyiz´ yazarak tüm dünyaya daha milyonlarca Kubilay bulunduğunu haykırmıştır. Biz de diyoruz ki; her üyemiz bir Kubilay olmalı. Türkiye Cumhuriyeti´nin kazanımları, Atatürk ilke ve devrimleri için tehdit oluşturan düşünce girişimleri Türk ulusunun duyarlılığı, sağduyusu sayesinde hiçbir zaman amacına ulaşamayacaktır.”

Ellerinde Türk Bayrakları, İzmir Marşı ve 10. Yıl Marşı´nı hep birlikte coşkuyla söyleyen vatandaşlar, konuşmaların ardından olaysız şekilde alandan ayrıldılar. 

Haber: S.Derya Bosut/Gökay Özalp

 

 









Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Devrim Şehitleri Menemen Anıldı
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
DİŞ HASTALIKLARI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BOZABİLİR
DİŞ HASTALIKLARI BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ BOZABİLİR
Diş enfeksiyonları bir geçiş yolu bulup vücudun farklı bölgelerinde zararlı bakterilerin yayılmasına sebep olabilir
Stockholm notları. Anlamı…
Stockholm notları. Anlamı…
Stockholm notları. Anlamı kütük şehri olan on beş adadan oluşmuş bir Avrupa kenti.
YENİ DOĞAN BEBEK ADET GÖRÜR MÜ?
YENİ DOĞAN BEBEK ADET GÖRÜR MÜ?
Doğumunu yaptırdığım kadınların hem kendileri hem de bebekleri hakkında uzun zaman danışmanlık yapmaya çalışıyorum.
ON SEKİZ MART
ON SEKİZ MART
Dalga Dalga Semanda Albayrak Tarihin Zafer Ünlü Ünlü Her Yaprak
Çanakkale Zaferi 104 Yaşında
Çanakkale Zaferi 104 Yaşında
18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında ilçemizde ilk olarak Askeri Şehitlikte anma programı gerçekleştirildi
Tüm Şehitler İçin Lokma
Tüm Şehitler İçin Lokma
Menemen Esnaflar Odası tarafından oda önünde tüm şehitlerimiz için lokma hayrı gerçekleştirildi.
“KADIN YÜKSELSİN”
“KADIN YÜKSELSİN”
Havacılık–uzay alanında toplumsal cinsiyet dengesinin geliştirilmesi ile bu endüstrilerde kadın sayısı ve seviyesini arttırmak amacıyla dünya genelinde Dünya Havacı Kadınlar Enstitüsü (İWOAW) tarafından koordine edilen ‘Dünya Havacı Kadınlar Haftası´ bu yıl 4-10 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleştirildi.
Son Yolculuğuna Uğurlandı
Son Yolculuğuna Uğurlandı
Neşe Ege´nin eşi, Serkan Ege ile Burcu Şahin´in babaları, Naim, Rana, Irmak ve Ege´nin dedeleri Menemen´in taksici esnaflarından Seyrek doğumlu Naim Ege(68), geçirdiği rahatsızlık nedeniyle yaşamını yitirdi.
Kızılay´dan Şehitlere Lokma Hayrı
Kızılay´dan Şehitlere Lokma Hayrı
18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü´nde Türk Kızılayı Menemen Şubesi tarafından lokma hayrı gerçekleştirildi.
Lider KEyifli
Lider KEyifli
TFF 2. Lig Kırmızı Grup´ta Sivas Belediyespor ve Zonguldak Kömürspor galibiyetleriyle liderlik koltuğuna kurulan temsilcimiz Menemen spor, konuk ettiği Kırklarelispor´u da tek golle geçerek şampiyonluk yolunda önemli bir virajı döndü: 1-0.
Menemen´in Gururu Cevdet Kömürcüoğlu
Menemen´in Gururu Cevdet Kömürcüoğlu
Dün akşam saatlerinde Kosava´nın Priştine şehrindeki Fadil Vokrri Stadyumu´nda...
Milli Eğitim Camiasının Konukları Vardı
Milli Eğitim Camiasının Konukları Vardı
İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi ve Eski Milli Futbolcu, İzmir Milletvekili Alpay Özalan; Şehit Hakan Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi konferans salonunda, kurum ve okul müdürleri ile bir araya gelerek görüş alışverişinde bulundu.
U14 sporcusuna gelen milli davet
U14 sporcusuna gelen milli davet
U14 Genç Milli Takımı´nın kadrosunda bulunan Menemenspor futbolcusu Koray Büberci, 21-27 Mart 2019 tarihleri arasında İstanbul´da yapılacak olan hazırlık kampına davet edildi.
U18 ERKEK TAKIMI 2.TUR 1.MAÇINI KAZANDI...
U18 ERKEK TAKIMI 2.TUR 1.MAÇINI KAZANDI...
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi toplam 4 grup 34 takımın katılımı ile gerçekleşiyor.
DİŞ SIKMA VE ÇENE EKLEMİ
DİŞ SIKMA VE ÇENE EKLEMİ
Stres ne yazık ki artık hayatın erteleyemediğimiz, öteleyemediğimiz parçası.
YAŞ ALMAK
YAŞ ALMAK
Yıllar geçtikçe yaş mı alıyoruz; yaşlanıyor muyuz? Sanırım bu hayata bakışla ilgili bir durum.
14 MART TIP BAYRAMI
14 MART TIP BAYRAMI
Tıp Bayramı dünyanın çeşitli ülkelerinde tıp çalışanlarının hizmet sorunlarının gündeme getirilmesi ve başarılı tıp insanlarının ödüllendirilmesi için kutlansa da dünya çapında kabul edilmiş tek bir günü ve tek bir kutlama biçimi oluşmamıştır.
SİGARA
SİGARA
Alkolle Akrabadır İkisi İkisinin de Beş Para Etmez Derisi
İstiklal Marşımız 98 Yaşında
İstiklal Marşımız 98 Yaşında
Atatürk Ortaokulu koordinatörlüğünde hazırlanan 12 Mart İstiklal Marşımızın Kabulü ve Milletin Sesi Mehmet Akif Ersoy´u anma programı Kubilay Kültür Merkezi´nde gerçekleştirildi.
Pamuk Sezonuna Hazırlık
Pamuk Sezonuna Hazırlık
Pamuk üreticileri, çırçır işletmecileri, Ziraat Odası yönetimi ile çalışanları, Ziraat Odası Başkanı ve Ticaret Odası Başkanı´nın katılımıyla Ticaret Odası Mustafa Kemal Atatürk Konferans Salonu´nda pamuk sezonu öncesinde bir toplantı gerçekleştirildi.
Kadın Dayanışması
Kadın Dayanışması
8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü´nde Matador Ekmek Fırını işletmecisi Ayla Muratoğlu, kadın personelini evinde ağırladı.
25 Mart 2019 Pazartesi
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4345
EURO
6.1114
E-Gazete
İyilere dost olki; kötülerden emin olursun.

HZ.OSMAN (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ