DERSHANELER GİTTİ GELDİ

Uzun zamandır gündemde olan dershanelerin kapanacağı konusu herkes tarafından tartışılıp konuşuluyordu. Geçtiğimiz günlerde Anayasa Mahkemesinin dershaneler hakkında aldığı karar gündeme bomba gibi düştü. Bu haber dershanecileri sevindirdi.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Anayasa Mahkemesinin dershanelere ilişkin kararına dair, "Şu saate kadar Milli Eğitim Bakanlığına ulaşmış herhangi bir resmi karar yok. Mahkeme gerekçeli kararını açıklasın, hangi maddeyle ilgili olarak ne tür gerekçelerle ne karar verdi, onu net olarak görelim. Bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı olarak ne yapmamız gerektiğini kamuoyuyla da paylaşarak açıklarız" dedi. Bakan Avcı, Anayasa Mahkemesinin, dershanelerin dönüştürülmesini de düzenleyen Milli Eğitim Temel Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun`un bazı maddelerinin iptali istemiyle yapılan başvuru konusundaki kararına dair basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Avcı şunları kaydetti;
"Bu 7 maddeden hangilerinin, hangi gerekçeyle iptal edildiği tümüyle mi iptal edildiği, kısmen mi iptal edildiği ve gerekçesinin ne olduğu, ortaya çıkmadan yapılacak her türlü yorum spekülasyon olur. Biz başından beri bu sürecin başladığı tarihten beri Anayasa Mahkemesini ve mahkeme üyelerini bağlayacak türden herhangi bir açıklama yapmamaya özen gösterdik, mahkemeye olan saygımız nedeniyle. Bugüne kadar mahkeme süreciyle ile ilgili mahkemeyle yürütülen görüşmelerle ilgili herhangi bir açıklama yapmadık. Şu anda kamuoyuna yansıyan ve yansıtılan duyumlarda dediğim gibi tümüyle bizim dışımızda ve bildiğim kadarıyla da mahkemenin de dışında durumlardır. Mahkeme gerekçeli kararını açıklasın, hangi maddeyle ilgili olarak, ne tür gerekçelerle, ne karar verdi, onu net olarak görelim. Ondan sonra bu çerçevede, Milli Eğitim Bakanlığı olarak ne yapmamız gerektiğini kamuoyuyla da paylaşarak açıklarız."
Geç Gelen Adalet, Adalet Değildir”
İlçemizdeki bazı dershane yöneticilerine yönelttiğimiz sorulardan aldığımız cevaplar ise şöyle; Eğitimin temel ilkelerine dayalı kararlar alınmalı, şu an için herkes sessiz kalıyor, Anayasa mahkemesinin ve Bakanlığın tutumunu bekliyoruz. Mahkemeler bu kadar geç karar vermemeli, geç gelen adalet, adalet değildir” gibi cevaplar verenlerin yanı sıra
Bizim için sevindirici bir haber, uzun yıllardır Menemen halkıyla elde ettiğimiz başarılarımızın devamını getireceğiz. Kısa sürede Menemen Halkına gerekli duyuru yapılacaktır, binlerce öğretmen ve öğrenci haber bekliyor” diyenler de oldu.
Haber: Zeynep Kavaklı