CUMHURİYET İÇİN YÜRÜDÜLER

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Menemen´de de büyük bir coşkuyla kutlandı. Gün boyu süren tören ve etkinliklerin ardından Menemen Belediyesi´nin düzenlediği Fener Alayı´na ellerinde Türk Bayrakları ile katılan vatandaşlar, Cumhuriyet iç

 

 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı tüm yurtta olduğu gibi Menemen´de de büyük bir coşkuyla kutlandı. Gün boyu süren tören ve etkinliklerin ardından Menemen Belediyesi´nin düzenlediği Fener Alayı´na ellerinde Türk Bayrakları ile katılan vatandaşlar, Cumhuriyet için yürüdüler.

Cumhuriyetimizin 92. Yılı kutlamaları Menemen´de, Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtı´na çelenk sunum töreni ile başladı. Kutlamaların ikinci adresi, Atatürk Caddesi üzerinde gerçekleştirilen Resmi Geçit Töreni oldu. Halk oyunları gösterileri ve öğrencilerin sundukları şiirlerle renklenen törende, Menemen Belediyesi´nin hazırladığı gündüz havai fişek gösterisi büyük ilgi gördü. Görsel bir şölenin yaşandığı tören alanına paraşütle inen Türk Bayrakları vatandaşları coşturdu. Resmi Geçit Töreni, Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Garnizon Komutanı Topçu Albay Özgür Nuhut´un da katıldığı birlik ve beraberlik halayı ile sona erdi.

Bayrağını kapan Fener Alayı´na geldi...

Menemen Belediye Bandosu´nun gün boyu ilçenin farklı mahallelerinde verdiği konserlerle devam eden kutlamaların son durağı, Menemen Belediyesi´nin düzenlediği Fener Alayı oldu. Menemen Şehir Stadı önünden başlayan ve Cumhuriyet Meydanı´na kadar devam eden Fener Alayı Yürüyüşü; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve eşi Nurdan Şahin, Belediyesi Meclis Üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları Müdürleri, CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Muhtarlar, Belediye çalışanları ve vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Yediden yetmişe yüzlerce Menemenlinin bayrağını kapıp katıldığı Fener Alayı´na, zaman zaman vatandaşlar ev ve işyerlerinden alkışlarla destek verdi. Cumhuriyetin ışığında ilerleyen Menemenliler, yaklaşık 1 km´lik Fener Alayı yürüyüşünü görsel bir şölene dönüştürdü.

?Bizim Cumhuriyetimizde birlik, beraberlik, kardeşlik var?

Menemen Belediye Bandosu eşliğinde Cumhuriyet Meydanı´na kadar devam eden Fener Alayı yürüyüşü, burada gerçekleştirilen havai fişek gösterileri ile sona erdi. Cumhuriyet Meydanı´nda toplanan hemşerilerinin ve tüm ulusumuzun 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nı kutlayan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; Çanakkale Savaşları ve İzmir´de düşmanın denize dökülmesi ile sona eren Kurtuluş Savaşı mücadelelerinin ardından kurulan Türkiye Cumhuriyeti´nde; Alevi, Sunni, Türk, Kürt, Boşnak, Laz gibi din ve mezhep farkı gözetilmediğini söyleyerek; ?Bizim Cumhuriyetimizde birlik, beraberlik, kardeşlik, Kuvayi Milliye ruhu var. Bizim Cumhuriyetimizde tek vatan, tek devlet, tek millet, tek bayrak var. Gönderde şahlanan ay yıldızlı bayrağımız var? diye konuştu.

?Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır?

Türkiye Cumhuriyeti´ni yıkmak isteyen şer güçlerin dün olduğu gibi bugün ve yarın da emellerine ulaşamayacaklarını ifade eden Başkan Tahir Şahin, konuşmasına şöyle devam etti; ?Türkiye Cumhuriyetimizi dün olduğu gibi bugün de içten ve dıştan yıkmak isteyen şer güçlere alsa müsaade etmedik, etmeyeceğiz de. Daha dün Ankara Katliamı´nı yapanlar, Cumhuriyete kast etmiş insanlardan başkası değildir. Onları hep birlikte nefretle kınıyoruz. İnsanlık suçu işliyorlar. Bizim Cumhuriyetimizde çağdaşlık var, önce insan var, bizim Cumhuriyetimizde önce Türkiye var. Sizin bu birlik ve beraberliğiniz olduğu sürece, bizim Cumhuriyetimizi ne içten, ne dıştan hiç kimse yıkamayacak. Ulu Önder Atatürk´ün dediği gibi, ?Bizim Cumhuriyetimiz ilelebet payidar kalacaktır.´ Cumhuriyet Meydanımızdan hep birlikte haykırıyoruz. ?Türkiye Cumhuriyeti seviyor, Menemen Cumhuriyeti seviyor.´ Cumhuriyetimizin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, tüm şehit ve gazilerimizin önünde minnetle bir kez daha eğiliyoruz. ?Yaşasın Cumhuriyet´ diyoruz.?

Vatandaşların coşkulu alkışları eşliğinde konuşmasını sürdüren Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk´ün ?Ne Mutlu Türküm Diyene´ sözü ile konuşmasını tamamladı. Menemen Belediye Bandosu eşliğinde, vatandaşların hep birlikte 10. Yıl Marşımızı söylemesiyle Fener Alayı sona erdi.

Haber Merkezi