CUMHURİYET COŞKUSU
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK´ün “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet´imizin kuruluşunun 95´inci yılı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun katılımı dikkat çekti.
Tarih: 2.11.2018 12:29:44/ 426okunma / 0yorum

          29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında ilk tören, geçtiğimiz pazar günü Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. Çelenk sunuş törenine;  Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Belediye Başkanı Tahir Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu,  Askeri Erkan, Muharip Gaziler, Kamu Kurumlarının Yöneticileri, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Muhtarlar, Oda Başkanları, Sivil Toplum Temsilcileri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Menemen Kaymakamı Özkaynak, Garnizon Komutanı Çağcı ve Belediye Başkanı Şahin tarafından Atatürk Anıtı´na çelenklerin sunulup, buna müteakip saygı duruşu, Menemen Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımızın seslendirilmesiyle çelenk sunma töreni sona erdi.

         29 Ekim Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı kutlama programına göre ilçe Kaymakamı Mustafa Özkaynak makamında protokol sırasına göre tebrikleri kabul etti. Ardından kutlamalara Atatürk Caddesi Park Durağı alanında devam edildi.  Okullar, askeri birlikler ve diğer kuruluşların güzergahta, Kaymakam Mustafa Özkaynak, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu´nun protokolde yerlerini almasıyla kutlama töreni başlatıldı. Menemen Kaymakamı Özkaynak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Çağcı ve Belediye Başkanı Şahin öğrencilerin, askeri birlik ve halkın bayramını kutladılar. Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrağımız göndere çekildi.

“Cumhuriyetin başladığı yer gençlere çok iyi anlatılmalı”

           Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapması için kürsüye davet edilen İlçe Kaymakamı Mustafa Özkaynak, “Bugün Cumhuriyetimizin 95´inci yılını büyük bir heyecanla ve büyük bir şevkle kutlamak için burada toplanmış bulunmaktayız. Ben bu vesile ile hepinizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyor ve Cumhuriyetimizin 95. yılına ermiş olmanın mutluluğu ve heyecanıyla hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.

           Her Cumhuriyet Bayramı geldiğinde geçmişi hatırlamak, nereden başladığımızı, nereye geldiğimizi ve nereye gittiğimizi hep beraber anımsamak lazım. Bu devletin kurulmaya çalışıldığı zamanlarda toplum büyük bir savaştan çıkmış, her yer yakılmış, yıkılmış, ülke toprakları parçalanmış ve Orta Anadolu´ya sıkıştırılmıştık. O halk ki, gençliğinin önemli bir kısmını dört sene süren savaşlarda şehit vermişti. Anadolu´ya baktığınız zaman; yaşlı adamlar, yaşlı kadınlar ve çocuklar görüyordunuz. Anadolu, o zaman böyle bir Anadolu idi. Silahları alınmış, ekonomik gücü yok, toprakları işleyecek, ekecek, biçecek gençleri yok. Evet, Türkiye böyle bir Türkiye idi. Bence Atatürk değerlendirileceği zaman buradan bakmak lazım. O Anadolu´ya çıkıyor, milleti etrafına topluyor, bir İstiklal Savaşı vermeyi göze alabiliyordu. İşte bu, büyük bir yürekliliktir. Onun için Atatürk´ün bu tarafının çok iyi anlatılması lazım. Yani bugünün gençlerine Cumhuriyet anlatılırken Cumhuriyetin başladığı yerin çok iyi anlatılması lazım. Büyük önder o zaman herkesi kendisine ve yapılacak hareketin önemine inandırdı. Kadını ile, genci ile, ihtiyarı ile, O milli hareketi meydana getirdi. Kuva-yi Milliye bu idi. Türkiye´nin geçmişinde mevcut olan bu olay, Türkiye´nin geleceğinde de, her sıkıştığı zaman hatırladığı ve hatırlayacağı bir örnektir. Milli birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere, Cumhuriyetimizin temel değerlerine saldıranlara ve ülkemizi geçmişin karanlıklarına götürmek isteyenlere verilecek çok cevabımız var.

            Türkiye Cumhuriyeti anayasal ve yasal hak ve kurumlarıyla demokratik, laik, eşitlikçi ve sosyal bir hukuk devletidir. Bulunduğu coğrafyada demokrasi ile yönetilen tek Müslüman devlettir. Bu ülkede, dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin kendisini bu ülkenin ferdi sayan herkese vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. Doğulusu, batılısı, kuzeylisi ve güneylisi nerede oturmak, nerede çalışmak istiyorsa, orada oturabiliyor ve orada çalışabiliyor. İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O´nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir ‘dünya devleti´ olmanın kıvancına erişmiştir” sözleri ile Cumhuriyet kazanımlarını ifade etti.

“Atatürk´ün ve Cumhuriyet´in değerini iyi bilelim”

            Cumhuriyetimizi bozkırdan yeşile, çaresizlikten güvene götüren hareketin adı olarak tanımlayan Özkaynak, “Buna iyi sarılalım, bunun etrafında toplanalım, bunun değerini iyi bilelim. Büyük Atatürk´e şükranlarımızı her zaman ifade edelim. O´nun değerini, Cumhuriyet´in değerini, bu ülkenin değerini iyi bilelim ve geleceğe güvenle bakalım. Kendimize inanalım ve milletimize inanalım. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyet´imizin 95. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyet´imizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun…” dedi.

Cumhuriyet için koştular

Cumhuriyet´imizin kuruluşun 95. Yılı kutlamaları kapsamında Menemen Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü´nün 20 okuldan 200 sporcunun katılımıyla düzenlediği Ortaokullar ve Liseler Arası Cumhuriyet Koşusu sonuçlarına göre:

Yıldız Kızlarda birinci Gazi Ortaokulu´ndan Fatma Sağman´a, ikinci Şehit Kemal Ortaokulu´ndan Havin Güleryüz´e ve üçüncü 80. Yıl Ortaokulu´ndan Rojin Akyıldız´a madalyalarını Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak takdim etti.

Yıldız Erkeklerde birinci Şehit Er Serdar Amak Ortaokulu´ndan Davut Yaşar´a, 100. Yıl Ortaokulu´ndan Ercan Namal´a ve üçüncü Egekent 2 Ortaokulu´ndan Furkan Karaaslan´a

madalyalarını Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı takdim etti.

Genç Kızlarda birinci Nene Hatun Mesleki ve Teknik And. Lisesi´nden Güzel Beydüz´e, Şehit Ahmet Özsoy Fen Lisesi´nden Yeşim Sedef Kahraman´a ve Ulubey Mesleki ve Teknik And. Lisesi´nden Remziye Laçin´e madalyalarını Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin takdim etti.

Genç Erkeklerde birinci Menemen Mesleki ve Teknik And. Lisesi´nden Fahrettin Çiftçi, ikinci Menemen Mesleki ve Teknik And. Lisesi´nden Yusuf Parlak ve üçüncü Ulubey Mesleki ve Teknik And.  Lisesi´nden Salih Mert Erol madalyalarını Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu takdim etti.

Şehit Kemal Ortaokulu´ndan Emirhan Güç ‘Akdeniz´e Doğru´ isimli şiiri, yine aynı okuldan Eylül Selin Güler de ‘Bu Gün´ isimli şiiri, Menemen Atatürk Anadolu Lisesi´nden Hakan Teker ise ‘29 Ekim´ isimli şiiri okudu. Menemen Atatürk Anadolu Lisesi Halk Oyunları karma ekibi zeybek gösterisi ile Menemen Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi de Trakya yöresi halk oyunuyla sahne aldı.

 Halk oyunları gösterilerinin ardından resmi geçit törenine geçildi. Meslek kuruluşları, dernekler, engelliler, gençlik ve spor müdürlüğü ekibi, ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve liselerden öğrenciler, gaziler, askeri birlikler ve bayrak ve flamalarla resmi geçitte yer aldılar. Vatandaşlar coşkulu alkışlarıyla katılımcıları selamladı. Resmi geçit ile kutlama programı son buldu.

Haber: S. Derya BOSUT

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: CUMHURİYET COŞKUSU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
Geçen hafta bahsettiğim gibi diş hekimine başvuru sebebi genellikle ağrıdır
GERÇEK ÖLÜM
GERÇEK ÖLÜM
Ölüm gerçeği ile ilk karşılaştığımda henüz altı yaşındaydım. O gün derin bir üzüntü hissettiğimi hatırlıyorum.
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
Son yıllarda gündemi meşgul eden konularından birisi de “deve sidiği içmenin peygamberimiz tarafından önerildiği” konusundaki konuşmalar, açıklamalardır. Günümüzde devenin sidiğini içmenin dinen tavsiye edildiğini savunan birçok şahıs var.
ON KASIM
ON KASIM
Üzgün bugün vatan ulus Edirne´den Van´a yurdumuz Üzgün Ankara albayrağımız VATAN BAŞIN SAĞOLSUN
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´in en eski spor organizasyonlarından birisi olan Kubilay Kupası Futbol Turnuvası heyecanı bu yıl 5. kez yaşanıyor. 2 ay sürecek turnuvaya katılan 19 takıma spor malzemeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yıldönümünde düzenlenen törenle dağıtıldı.
KARAGÖL´E DOKUNMA
KARAGÖL´E DOKUNMA
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Yaşanan bu gelişme üzerine Menemen´den STK´lar ve farklı siyasi parti temsilcilerden oluşan heyet, “katliama dur” diyenlere teşekkür etmek için Ankara´ya ziyaret gerçekleştirdi.
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Menemen Muharip Gaziler Derneği İlçemiz Kaymakamı Mustafa Özkaynak´ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
2017 yılından bu yana Menemen Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görev yapan Op. Dr. Yalçın Yıldırım, AK Parti´den Menemen Belediye Başkan Aday Adaylığı için dosyasını geçtiğimiz salı günü ilçe teşkilatına sundu.
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
Trafikte gerçekleşen yeni düzenlemeleri şoför esnafı ve kamuoyu ile paylaşmak amacıyla gazetemize açıklamada bulunan Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu öncelikle taksici esnafını kapsayan yeni düzenlemelerle sözlerine başlayarak, “Ülke çapında tüm taksici esnafına yönelik yapılan yeni çalışmayı bakanlık düzenledi.
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz lider Menemen Belediyespor, evinde Bugsaşspor´u 4-0 yenerek son 7 maçta 6´ncı galibiyetini elde etti.
1950  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - AĞUSTOS)
1950 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - AĞUSTOS)
ÖZETLE: 1950 yılının ortalarında Menemen´de en çok konuşulan konuların başında Demokrat Parti İzmir Milletvekili Behzat Bilgin´in Menemenli çiftçilerimizin sorunlarına gösterdiği ilgi ve alaka gelmektedir. Bilgin, sayısız kez Menemen ve köylerini ziyaret ederek notlar almış ve bunları bakanlıklara bildirme sözü vermiştir.
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Kuruluş amacı tarımın finansmanı olan ve 65 yıldır üretenin yanında yer alan Şekerbank, Menemen Ziraat Odası ile protokol imzaladı. Banka imzalanan protokol kapsamında, bölge üreticilerinin nakit ihtiyaçlarını uygun faiz oranlarıyla karşılıyor ve kredi geri ödemelerini yılda bir hasat zamanında yapmalarına imkân sağlıyor.
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
6 Kasım 2018 tarihinde, İzmir Barosu Menemen Temsilcisi´nin seçimi yapıldı. Menemen´de görev yapan avukatların katılımı ile gerçekleşen seçimler sonucunda, iki yıldır bu görevi yürüten Av. Koray Yücel, oybirliği ile tekrar seçildi.
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
Diş tedavilerinizi yaptırırken önceliğiniz kendi dişlerinizi korumak olmalı. Ne yazık ki diş hekimine başvurma sebebimiz bizim ülkemizde ağrı ve diş eksikliği. Koruyucu uygulamalar önceliğimiz değil.
İYİ BİR DİLEK
İYİ BİR DİLEK
Allah iyi insanlarla karşılaştırsın… Bahçede oynayan Elfe, Sarp, mama sandalyesinde Arya.
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
Geçen pazar Alaniçi Köyü´nde yapılan “Karagöl´de ağaç kıyımına son” temalı köy şenliğine katıldım ve bir konuşma yaptım. Önceleri gibi bu konularda kahvehane buluşmaları, basın açıklamaları yapılmıştı.
MUKADDES TOPRAK
MUKADDES TOPRAK
ALBAYRAKLA SÜSLÜ VATANSIN TÜRKİYEMSİN CENNET CİHANSIN YÜREKLERDE SEVGİSİN CANSIN
KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Raporda, “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verildi.
ADD´den Cumhuriyet Balosu
ADD´den Cumhuriyet Balosu
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tepe Sosyal Tesisleri´nde Cumhuriyet Balosu gerçekleştirdi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Orhan Hovardakaya ile Karşıyakalı Orhan´ın Yeri diye bilinen Kumtepe mevkiindeki çiftliğinde sohbet ettik.
AK PARTİ´YE YENİ BAŞKAN
AK PARTİ´YE YENİ BAŞKAN
AK Parti Genel Merkez´in takdiriyle İlçe Başkanı olarak atanan Muzaffer Yüksel, geçtiğimiz cuma günü göreve başladı.
İzmir
15 Kasım 2018 Perşembe
Bugün
Parçalı bulutlu
15 °C
7 °C
Cuma
Bulutlu
15 °C
7 °C
Cumartesi
Sağanak
16 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4625
EURO
6.1622
E-Gazete
Resüller, Nebiler miras bırakmaz, onların bıraktıkları, sadakadır

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ