CUMHURİYET COŞKUSU
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK´ün “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet´imizin kuruluşunun 95´inci yılı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun katılımı dikkat çekti.
Tarih: 2.11.2018 12:29:44/ 645okunma / 0yorum

          29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında ilk tören, geçtiğimiz pazar günü Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtına çelenklerin sunulması ile başladı. Çelenk sunuş törenine;  Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Belediye Başkanı Tahir Şahin, Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu,  Askeri Erkan, Muharip Gaziler, Kamu Kurumlarının Yöneticileri, Siyasi Partilerin Başkan ve Yöneticileri, Muhtarlar, Oda Başkanları, Sivil Toplum Temsilcileri, Okul Müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve çok sayıda vatandaş katıldı. Menemen Kaymakamı Özkaynak, Garnizon Komutanı Çağcı ve Belediye Başkanı Şahin tarafından Atatürk Anıtı´na çelenklerin sunulup, buna müteakip saygı duruşu, Menemen Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımızın seslendirilmesiyle çelenk sunma töreni sona erdi.

         29 Ekim Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı kutlama programına göre ilçe Kaymakamı Mustafa Özkaynak makamında protokol sırasına göre tebrikleri kabul etti. Ardından kutlamalara Atatürk Caddesi Park Durağı alanında devam edildi.  Okullar, askeri birlikler ve diğer kuruluşların güzergahta, Kaymakam Mustafa Özkaynak, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu´nun protokolde yerlerini almasıyla kutlama töreni başlatıldı. Menemen Kaymakamı Özkaynak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Çağcı ve Belediye Başkanı Şahin öğrencilerin, askeri birlik ve halkın bayramını kutladılar. Daha sonra saygı duruşu ve İstiklal Marşı eşliğinde bayrağımız göndere çekildi.

“Cumhuriyetin başladığı yer gençlere çok iyi anlatılmalı”

           Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapması için kürsüye davet edilen İlçe Kaymakamı Mustafa Özkaynak, “Bugün Cumhuriyetimizin 95´inci yılını büyük bir heyecanla ve büyük bir şevkle kutlamak için burada toplanmış bulunmaktayız. Ben bu vesile ile hepinizin Cumhuriyet Bayramını en içten dileklerimle kutluyor ve Cumhuriyetimizin 95. yılına ermiş olmanın mutluluğu ve heyecanıyla hepinize sevgi ve saygılar sunuyorum.

           Her Cumhuriyet Bayramı geldiğinde geçmişi hatırlamak, nereden başladığımızı, nereye geldiğimizi ve nereye gittiğimizi hep beraber anımsamak lazım. Bu devletin kurulmaya çalışıldığı zamanlarda toplum büyük bir savaştan çıkmış, her yer yakılmış, yıkılmış, ülke toprakları parçalanmış ve Orta Anadolu´ya sıkıştırılmıştık. O halk ki, gençliğinin önemli bir kısmını dört sene süren savaşlarda şehit vermişti. Anadolu´ya baktığınız zaman; yaşlı adamlar, yaşlı kadınlar ve çocuklar görüyordunuz. Anadolu, o zaman böyle bir Anadolu idi. Silahları alınmış, ekonomik gücü yok, toprakları işleyecek, ekecek, biçecek gençleri yok. Evet, Türkiye böyle bir Türkiye idi. Bence Atatürk değerlendirileceği zaman buradan bakmak lazım. O Anadolu´ya çıkıyor, milleti etrafına topluyor, bir İstiklal Savaşı vermeyi göze alabiliyordu. İşte bu, büyük bir yürekliliktir. Onun için Atatürk´ün bu tarafının çok iyi anlatılması lazım. Yani bugünün gençlerine Cumhuriyet anlatılırken Cumhuriyetin başladığı yerin çok iyi anlatılması lazım. Büyük önder o zaman herkesi kendisine ve yapılacak hareketin önemine inandırdı. Kadını ile, genci ile, ihtiyarı ile, O milli hareketi meydana getirdi. Kuva-yi Milliye bu idi. Türkiye´nin geçmişinde mevcut olan bu olay, Türkiye´nin geleceğinde de, her sıkıştığı zaman hatırladığı ve hatırlayacağı bir örnektir. Milli birlik ve beraberliğimizi bozmak isteyenlere, Cumhuriyetimizin temel değerlerine saldıranlara ve ülkemizi geçmişin karanlıklarına götürmek isteyenlere verilecek çok cevabımız var.

            Türkiye Cumhuriyeti anayasal ve yasal hak ve kurumlarıyla demokratik, laik, eşitlikçi ve sosyal bir hukuk devletidir. Bulunduğu coğrafyada demokrasi ile yönetilen tek Müslüman devlettir. Bu ülkede, dil, din ve ırk farkı gözetmeksizin kendisini bu ülkenin ferdi sayan herkese vatandaşlık hakkı tanınmaktadır. Doğulusu, batılısı, kuzeylisi ve güneylisi nerede oturmak, nerede çalışmak istiyorsa, orada oturabiliyor ve orada çalışabiliyor. İnsanı ön planda tutan bu anlayışla, devletin ve toplumun geleceğinden kendini sorumlu tutma şuuru geliştirilmiş, insanlığın ortak değeri olan medeniyetin gelişimine büyük katkılar sağlanmıştır. Kısaca; Cumhuriyet, Türk insanının ufkunu açmış, yaratıcı gücünü ortaya çıkarmış; O´nu modern dünyanın kavram ve değerleri ile tanıştırmıştır. Türk Milleti, modern dünyanın bir üyesi olmanın haklı onurunu tatmış; devletimiz, gelişen ve kalkınan bir ‘dünya devleti´ olmanın kıvancına erişmiştir” sözleri ile Cumhuriyet kazanımlarını ifade etti.

“Atatürk´ün ve Cumhuriyet´in değerini iyi bilelim”

            Cumhuriyetimizi bozkırdan yeşile, çaresizlikten güvene götüren hareketin adı olarak tanımlayan Özkaynak, “Buna iyi sarılalım, bunun etrafında toplanalım, bunun değerini iyi bilelim. Büyük Atatürk´e şükranlarımızı her zaman ifade edelim. O´nun değerini, Cumhuriyet´in değerini, bu ülkenin değerini iyi bilelim ve geleceğe güvenle bakalım. Kendimize inanalım ve milletimize inanalım. Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyet´imizin 95. kuruluş yıldönümünü bir kez daha kutluyor, Cumhuriyet´imizin Kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk´ü, silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve kahraman gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum. Cumhuriyetimizin 95. kuruluş yıl dönümü kutlu olsun…” dedi.

Cumhuriyet için koştular

Cumhuriyet´imizin kuruluşun 95. Yılı kutlamaları kapsamında Menemen Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürlüğü´nün 20 okuldan 200 sporcunun katılımıyla düzenlediği Ortaokullar ve Liseler Arası Cumhuriyet Koşusu sonuçlarına göre:

Yıldız Kızlarda birinci Gazi Ortaokulu´ndan Fatma Sağman´a, ikinci Şehit Kemal Ortaokulu´ndan Havin Güleryüz´e ve üçüncü 80. Yıl Ortaokulu´ndan Rojin Akyıldız´a madalyalarını Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak takdim etti.

Yıldız Erkeklerde birinci Şehit Er Serdar Amak Ortaokulu´ndan Davut Yaşar´a, 100. Yıl Ortaokulu´ndan Ercan Namal´a ve üçüncü Egekent 2 Ortaokulu´ndan Furkan Karaaslan´a

madalyalarını Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı takdim etti.

Genç Kızlarda birinci Nene Hatun Mesleki ve Teknik And. Lisesi´nden Güzel Beydüz´e, Şehit Ahmet Özsoy Fen Lisesi´nden Yeşim Sedef Kahraman´a ve Ulubey Mesleki ve Teknik And. Lisesi´nden Remziye Laçin´e madalyalarını Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin takdim etti.

Genç Erkeklerde birinci Menemen Mesleki ve Teknik And. Lisesi´nden Fahrettin Çiftçi, ikinci Menemen Mesleki ve Teknik And. Lisesi´nden Yusuf Parlak ve üçüncü Ulubey Mesleki ve Teknik And.  Lisesi´nden Salih Mert Erol madalyalarını Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu takdim etti.

Şehit Kemal Ortaokulu´ndan Emirhan Güç ‘Akdeniz´e Doğru´ isimli şiiri, yine aynı okuldan Eylül Selin Güler de ‘Bu Gün´ isimli şiiri, Menemen Atatürk Anadolu Lisesi´nden Hakan Teker ise ‘29 Ekim´ isimli şiiri okudu. Menemen Atatürk Anadolu Lisesi Halk Oyunları karma ekibi zeybek gösterisi ile Menemen Halk Eğitim Merkezi Halk Oyunları Ekibi de Trakya yöresi halk oyunuyla sahne aldı.

 Halk oyunları gösterilerinin ardından resmi geçit törenine geçildi. Meslek kuruluşları, dernekler, engelliler, gençlik ve spor müdürlüğü ekibi, ana sınıfı, ilkokul, ortaokul ve liselerden öğrenciler, gaziler, askeri birlikler ve bayrak ve flamalarla resmi geçitte yer aldılar. Vatandaşlar coşkulu alkışlarıyla katılımcıları selamladı. Resmi geçit ile kutlama programı son buldu.

Haber: S. Derya BOSUT

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: CUMHURİYET COŞKUSU
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
Dişlerin yapısal bozukluklarının, renksel bozukluklarının, çok büyük olmayan kırıklarının tedavilerinde doğal dişten ayırt edilemeyen laminelerle düzeltilmesi günümüzdeki en estetik yaklaşımdır.
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
Değerli muhtar adaylarımız. Her mahallede bir çok yeni aday ve halihazırda görevine devam edenler.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
Geçen hafta ülkede para edebilecek her şeye şirketlerin el attıklarını, taş toprak için bile güzelim ormanların kesildiğini, idarecilerin de bu gibi yaklaşımlara kolaylık gösterdiklerini söylemiştim.
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
İlçeye köylerden geldiler kendileri Yörük efe usulüdür her birileri Münevverdir müşerreftir düzenleri ALİAĞA YÖRÜKLERİ
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
Menemen´in Türkelli Mahallesinde ikamet eden İsmail Seki isimli vatandaşımıza konulan Kan Kanseri Teşhisi sonrasında CHP Menemen Gençlik Kolları Menemen Cumhuriyet Meydanı´ndaki Kızılay Kan Bağışı Tırına gelerek kan bağışında bulundu.
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, “Menemen Adalet Sarayı; Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 9 Cumhuriyet Savcısı, 10 Hakim ve 91 personel ile hizmet vermektedir.
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak başkanlığında yürütülen “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından davet edilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bağımlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Psikiyatrist Prof. Dr. Artuner Deveci´nin sunumuyla bir konferans verildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Suphi Toprak´ı konuk ettik.
1953  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - EKİM)
1953 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - EKİM)
ÖZETLE : 1953 yılının 2. döneminde Menemen´de en çok konuşulan konu şüphesiz ki arka arkaya açılan bankalardır. Tutum Bankası ve Manisa Bağcılar Bankası Menemen Şubelerinin açılışı Menemen çiftçileri ve esnafı arasında büyük memnunluk yaratmıştır.
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
Menemen İyi Parti İlçe Başkanlığı yönetimi ile birlikte Menemen´de bulunan meslek odalarına ziyaretlerde bulundu.
1 Ünite Kan 3 Can
1 Ünite Kan 3 Can
Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Türk Kızılayı Menemen Şubesi işbirliğinde, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla okul bünyesinde "Kök Hücre ve Kan Bağışı" kampanyası geçtiğimiz salı günü gerçekleştirildi.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderini belirleyecek olan seçimde oy kullanmalarının hakkaniyete uygun olmadığı savunuldu.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
İzmir´in Menemen ilçesinde, etkili olan kuvvetli sağanak ve Gediz Nehri´nin taşması sonucu 30-40 bin dekar alan sular altında kalırken, ıspanaklar da tarlalarda zarar gördü. Çiftçiler, ıspanakların zarar görmesi nedeniyle ürünlerin zamlanabileceğini de söyledi.
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 34 takımın katılımıyla 4 grup halinde gerçekleştiriliyor.
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
İzmir´in Foça ilçesinde görev yapan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekibi, ilçenin önemli bir bölümüne su sağlayan ve son günlerdeki sağanak nedeniyle su altında kalarak devre dışı olan kuyulara zodyak botla ulaştı. Ekip, 6 kuyudan uygun olan birini devreye alarak Gerenköy- Kozbeyli- Yenifoça Mahalleleri´ni besleyen hatta su verilmesini sağladı.
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
Mevsim itibariyle birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıyayız.
BİR KIŞ YAZISI
BİR KIŞ YAZISI
Kara kış geldi dayandı kapımıza. Sokaklar soğuk, sabahlar karanlık, herkes kabuğunda.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
Ülkemiz mülkiyet kavramı ile biraz geç tanıştı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
E-Gazete
Ya Ali, cenazemi sen yıkayacaksın. Borcumu sen ödeyeceksin, zimmetimi sen ifa edeceksin?

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ