Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı


Çömlek Sektöründe Menemen´in Altın Yılları

Menemen çömlekçiliği Kurtuluş Savaşı başlarına kadar uzun yıllar boyunca ilçede yaşayan Rum çömlekçiler tarafından sürdürüle gelmiştir

Çömlek Sektöründe

Menemen´in Altın Yılları

 

Menemen çömlekçiliği Kurtuluş Savaşı başlarına kadar uzun yıllar boyunca ilçede yaşayan Rum çömlekçiler tarafından sürdürüle gelmiştir. Yıllar sonra Konya ve çevresinden gelen çömlekçilikle uğraşan aileler, testi ocaklarını devralması ile günümüze kadar çalışmalarını sürdürmüştür. İlçede testi ocak atölyeleri gelişmeye başladı. Bilindiği üzere Menemen´in orijinal kırmızı toprağı dünyada sayılı topraklardandır. Bu toprak uzun yıllardır saksıdan testiye birçok ürün ortaya çıkarmıştır. Dededen babadan testi küp işi ile sektöre başlayan şimdiki nesil, plastiğin yaygınlaşması, dünyayı saran Çin pazarı ve yetişmiş eleman olmayınca sektörün küçülmeye devam ettiğini söyleyerek, ?Çömlek sanayi küçülüyor. İlçede yaklaşık 36 kadar atölye var iken şu anda 13 atölye faaliyetlerine kısıtlı devam ediyor. Bunların çok az miktarı ihracata yönelik hizmet veriyor. İlçede çömlek sektörü atölyelerinde çalışan bir çok genç kızımız aile bütçelerine katkıda bulunmak, hem de eğitim masraflarını temin etmek ve evlilikleri için buradan kazandıkları ile çeyizlerini hazırlıyorlar. Seramik artık bayanların eline kaldı. Ayrıca üniversitelerden staj almak için gelen öğrencilere teorik bilgilerin yanı sıra pratik bilgiler veriliyor. Türkiye´de çömlekçiliğin merkezi Menemen´de olmasına karşın sektörün gelişimini sağlamak adına tanıtım bu mesleği bir basamak daha yukarı taşıyacaktır? şeklinde görüş belirtmekteler.

Çömlekçilik sanatı kaybolma tehlikesi altında

Ekonomik alanda sıkıntı çektiklerini sözlerine ekleyen çömlek sektörü, ?Satışlar eskisi gibi değil. Ocak sayısı azaldı. Toprak ürünlerin tanıtımı için Çömlek köy adı altında standlar kurulabilir. Böylece ilçemizin tanıtımı olur ve turizme açılırız. Geçtiğimiz altın yıllara dönmemiz sağlanabilir. Aksi takdirde çömlek ve seramik sektörünün ağır yaralar alacağı ortada? diye ifade ettiler.

 

Foto1: Sanat için çamura şekil veren kınalı eller

 

Foto2: Menemen çömlekçiliğinin altın yılları

 

Foto3: Seramik artık bayanların eline kaldı

 

Foto4: Çeyiz hazırlığı ekmeğini çamurdan kazanan kınalı eller

 

Foto5: Ürün yelpazesinin tanıtımında çamura can veren çömlekçi