Bugün, 10 Ağustos 2020 Pazartesi


ÇOCUKLAR GELECEĞİMİZ!

CHP Menemen İlçe Örgütü tarafından çocuk istismarına dur demek ve dikkat çekmek amacıyla geçtiğimiz salı günü Cumhuriyet Meydanı´nda yapılan basın açıklaması yoğun katılımla gerçekleştirildi.

CHP Menemen İlçe Örgütü tarafından çocuk istismarına dur demek ve dikkat çekmek amacıyla geçtiğimiz salı günü Cumhuriyet Meydanı´nda gerçekleştirilen basın açıklamasına, farklı kesimlerden özellikle de sivil toplumu oluşturan kadınların yoğun katılımı dikkat çekti.

 ?Vatanı Korumak Çocukları Korumakla Başlar?

Basın açıklamasını gerçekleştiren CHP Menemen Kadın Kolları Başkanı Berna Eyinç, ?Son dönemde Türkiye´nin dört bir yanından gelen çocuk istismarı haberleri nedeni ile sarsılıyoruz.

İstismar toplumsal hayatın her alanına sirayet etmiş durumda?Artarak yaşanan olaylar kanımızın donduğu, bunun insanlıkla yakından uzaktan ilişkisi yok dediğimiz korkunçluktadır. Dünyada çocuk bayramı olan tek ülkeyiz. Ne yazıkki geldiğimiz şu noktada son 10 yılda çocuk istismarı tam 7 kat artmış. 300 bin istismar vakası olmuş. Ülkemizde 181 bininin üzerinde gelin edilmiş çocuk var. Dini nikahlar gerçek sayı bunun çok üzerindedir.

Çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarında Türkiye dünyada 3´üncü sırada? şeklinde tespitlerde bulundu.

Acil önlem alınmalı!

Eyinç, ?Hızla artan çocuklara yönelik cinsel istismar olaylarına karşın acil önlem alınmasını istiyoruz. En büyük beklentimiz geleceğimiz olan çocuklarımızın koruma ve kollanmasıdır.

Toplumun tüm kesimlerine rahatsız eden vicdanları yaralayan bu olayların yersiz mesnetsiz açıklamalarla sulandırılmasını red ediyoruz. Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Çocuklarımıza yurt hizmetlerinin vakıflardan alınarak devlet eliyle ve denetimli kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz. 6 yaşında çocukla evlenebilir gibi çocuk istismarına öven, teşvik edenlere küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır ceza yaptırımlarının getirilmesinin talep ediyoruz? diye talepleri sıraladı.

?Susmak Suça Ortak Olmaktır?

?İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur? diyen Eyinç, ?İstismar insanlık suçudur ve çocuklar geleceğimiz iken onları korumak hepimizin görevi iken, susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitilmesine izin vermeyeceğiz. Bu gün artık kabul edilemez boyutlara gelen kadın cinayetleri, cinsel istismara uğrayan çocuklar olgusu, mücadelenin top yekün ve dayanışma içinde yapılmasını bizlere gösteriyor. Bilinmelidir ki biz kadınlar çocuklarımız için güvenli bir ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleyinceye kadar, çocuklarımızı istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz. Unutmayalım ki vatanı korumak çocukları korumak ile başlar.

Yaşanan bu olumsuzlukların son olmasını dileriz? dedi.

?Önce Toplumu Bilinçlendirmeliyiz?

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de yaptığı konuşmasında, ?Bugün burada bu güzel Cumhuriyet Meydanımızda çok hassas bir konu için hep birlikte bir aradayız. Hayatta yaşanan her şey bir imtihandır. Allah bizi çocuklarımızla imtihan etmesin. Çocuklar bizim her şeyimiz. Hele hele böyle istismara karşı hareketlere bir birey, anne ve baba olarak hangi siyasi partiden olursak olalım, hangi dinden, mezhepten, ırktan olursak olalım bu konuda tek bir yumruk olarak tek bir çatı altında mücadele etmek zorundayız. Bu konularda kanunlar en ağır yaptırımları olacak şekilde çıkarılsın ve uygulansın. Bizler de onu talep ediyor ve istiyoruz. Ancak çocuk istismarlarının ne zaman, hangi şartlarda ve dönemlerde, hangi toplumlarda, ne kadar çoğaldığına bir bakmak gerekir. Gerçekten baktığımız zaman genelde bilinçlenmemiş ve bilgilendirilmemiş toplumlarda bu tür çocuk istismarını yapan insanlar çoğunlukta. Hele hele son 20 yıla baktığınızda bu bir adım değil beş adım öne çıkan bir adım olduğunu görüyoruz. Bunun için önce toplumu bilinçlendirmeliyiz. Çünkü çocuk demek ana demek, baba demektir. Ve son olarak şunu söylemek istiyorum ki çocuklar bizim geleceğimizdir? dedi.

?Susma Haykır, İstismara Hayır!´ sloganının atılmasının ardından, üzerinde ?Sesimi Duy´ yazılı siyah balonlar çocuk istismarına son dileğiyle gökyüzüne bırakıldı.

Haber: S.Derya BOSUT