Bugün, 10 Ağustos 2020 Pazartesi


CHP´li Kadınlardan Seçime Yoğun Katılım

CHP İlçe kongresinin ardından yapılan CHP Kadın Kolları Kongresi´nde kadınların yoğun katılımı dikkat çekti.

CHP İlçe kongresinin ardından 14 Aralık Perşembe günü parti binasında yapılan CHP Kadın Kolları Kongresine; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve eşi Nurdan Şahin, CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye Meclis Üyeleri, Kadın Kolları ve Gençlik Kolları yöneticileri ve çok sayıda kadın partili katıldı.

?Siyasette her zamankinden daha çok yer almalıyız?

CHP Menemen Kadın Kolları Başkanı Berna Eyinç yaptığı açılış konuşmasında, ?Hepimizin bildiği üzere ülkemiz son zamanlarda oldukça çalkantılı bir süreçten geçmekte. Kadınların enerjisi, çalışma azmi ve başarısı ile güzel günler göreceğimize yürekten inanıyorum. Türkiye´nin geleceği için kadın gücüne ihtiyaç vardır. Ve bu güzel günler, CHP iktidarında gerçekleşecektir. Bu ülkeyi karanlığa sürükleyenlere bırakmayacağız. Birlikte mücadele vermeliyiz. Tehlikenin farkında olan bizleriz. Özel yaşama müdahale edildiğinde, bundan en büyük zararı gören, yine bizleriz. Kadınların uyanışına ve güçlenmesine ihtiyacımız var. İçinde bulunduğumuz toplumu değiştirmek, dönüştürmek biz kadınların sayesinde olacaktır.

Biz kadınlar Cumhuriyetimizin güçlenerek devamı, demokrasinin yerleşmesi, barışın sağlanması birlik ve beraberlik adına siyasette her zamankinden daha çok yer almalıyız.

Cumhuriyet ve kazanımlarını korumak için, haklarımızı korumak için, sessizliğin sesi olmak için cesurca, kararlılıkla, azimle çalışmalıyız. Çocuklarımıza daha demokratik daha özgür ve daha aydınlık bir gelecek bırakmak için mücadele etmekten vazgeçmemeliyiz. Hedef 2019, hedef ilerisi olmalı. Laikliğin hüküm sürmesi için birlikte mücadele etmek zorundayız. Yaptığımız adalet yürüyüşünü 2019´a kadar devam ettirmek zorundayız. Kimseyi ötekileştirmeden, partide sevgi ve saygıyı öne çıkartacak, insan odaklı bir siyaset yapmak zorundayız. Siyaset heyecan, inanmışlık ve kararlılık işidir? diye konuştu.

Eyinç; ?Göreve geldiğimiz 2015 yılından bugüne kadar geçen sürede Anayasa referandumu, 7 Haziran ve 1 Kasım Seçimlerini yaşadık. Örgütlü bir çalışma sayesinde başarılarla dolu geçen bu dönemimizde başta partimizin ilçe başkanlığını yapmış Hürol Taklak ve İl Yöneticilerimize, bize mücadele gücü ve isteği veren gençlik kolları başkanıma, kadın kolları yönetimime, Cumhuriyetin ilkelerine ve kuruluş felsefesine sonuna kadar bağlı kalarak, siyasal yaşamını sürdüren CHP´nin siz değerli neferlerine, her zaman yanımızda olan 18 yıldır birlikte yürümekten onur duyduğumuz Belediye Başkanım Tahir Şahin´e ve eşi Nurdan Şahin´e teşekkür ederim. Cumhuriyet Halk Partisi iktidarı için kol kola, omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Bize destek verin, güç verin, bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçe yaşayan Türkiye´yi birlikte kuralım? dedi.

Kongreyi yönetmesi için verilen önerge ile Divan Başkanlığına Burçin Şahin, Başkan Yardımcılığına Elif Orhan, Yazmanlığa ise Dicle Gömeç getirildi.

Divan Başkanı´nın gündem maddelerini okumasının ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşımız seslendirildi. Kadın Kolları´nın çalışmalarını gösteren slayt izletildi.

CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak konuşmasında kadınların siyasete katılımlarının öneminden bahsetti.

?Kadınlar varsa bu parti var?

Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de konuşmasında, ?Türkiye´ye hakkı hukuku ve adaleti kadınların gücü ile getireceğiz. Kadınların gücünün bütün dünyaya duyurulmasını istiyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak kadınların yaşam tarzını, kılık kıyafetini asla sorgulamıyoruz. Kadınlara her türlü hakkı CHP vermekte. Partimize yüzde 33 cinsiyet kotasını getiren Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu kadınların daha fazla siyasette yer almalarının önünü açmıştır? sözleriyle CHP´nin kadına bakış açısını belirtti.

Kendi siyasi yaşamında kadının yeri konusuna da değinen Başkan Şahin, ?1999´dan bu güne kadar geçen siyasi yaşamımda kadınlarımızın desteği ile yol yürüdüm. Onlar bizim başımızın tacıdır. Bu parti bizim. Atatürk bu partiyi öyle çok kolay kurmadı, çokça şehitler gaziler verildi. Dünya uğraşlar içerisinde demokrasimizin olmazsa olmazı olan CHP kadınlarımıza sahip çıkıyorsa ben onların önünde saygıyla eğilirim. Kadınlar varsa bu parti var. Kadınlar varsa bayrak, devlet, vatan, çocuklarımız ve Türk Milleti var. Hep birlikte bir olacağız beraber olacağız. Atatürk´ün kurmuş olduğu laik Türkiye Cumhuriyeti´ni ilelebet payidar tutacağız. Atatürk´ün kurmuş olduğu iki büyük eserinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisine hep birlikte koşulsuz sahip çıkacağız? dedi.

Konuşmaların ardından 2015-2017 dönemi yönetim kurulu faaliyet raporunun okundu.

Sonrasında seçime geçildi. Tek liste ile gidilen seçim sonucuna göre,

CHP Menemen Kadın Kolları Başkan ve Yönetimi şu isimlerden oluştu:

Başkan: Berna Eyinç

Yönetim: Sevdiye Arslan Bakım, Nezahat Esen, Hamide Keskin Kamaz, Fatma Külahçı, Nediman Soğlin, Hürmet Tunç, Sema Uzun, Esra Yen

Haber: Gökay ÖZALP