Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


CHP Menemen Danışma Kurulu´nu Yaptı

7 Haziran 2015 - 1 Kasım 2015- 24 Haziran 2018´de yapılan genel seçim sonuçları hakkında değerlendirmeler yapmak üzere toplanan CHP Menemen İlçe Örgütü, 2018 yılı 2. Danışma Kurulu´nu gerçekleştirdi.

7 Haziran 2015 - 1 Kasım 2015- 24 Haziran 2018´de yapılan genel seçim sonuçları hakkında değerlendirmeler yapmak üzere toplanan CHP Menemen İlçe Örgütü, 2018 yılı 2. Danışma Kurulu´nu gerçekleştirdi.

Danışma Kurulu Toplantısına; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP İzmir Milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Bedri Sertel, İzmir İl Başkan Yardımcı, İzmir İl Gençlik Kolları Başkanı, CHP Menemen Yöneticileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı´yla başlayan toplantı, divan üyelerinin seçimi ile devam etti. Ardından Menemen´deki seçim hazırlıklarını ve etkinliklerini gösteren slayt gösterimi yapıldı.

?Cumhuriyet Halk Partisi Örgütleri zoru başardı?

Daha sonra açılış konuşmasını yapmak üzere söz alan CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak ?Değerli yol arkadaşlarım Türkiye´nin yoğun gündemi içinde bugün burada Danışma Kurulumuzu yapıyoruz. Bu Danışma Kurulumuzda 7 Haziran 2015- 1 Kasım 2015-24 Haziran 2018´de yapılan Genel Seçim Sonuçları hakkında değerlendirmeler yapmak üzere bir aradayız. OHAL altında bir seçim atlattık. Daha önceki seçimlerde hepimizin bildiği gibi İçişleri, Ulaştırma ve Adalet Bakanları görevlerinden istifa ederlerdi ama bu seçimlerde kimse istifa etmedi. Cumhuriyet Halk Partisi Örgütleri zoru başardı. Seçimlerde hep beraber, korku ve sindirmeyi kaldırdılar. Güçlü ve aydınlık bir Türkiye beklentisi içinde olanları yüreklendirdiler. Biz yapabiliriz algısını toplumun her kesiminde anlattılar. Bu milletin demokrasiye özlemi var, kavgadan uzak durmaya özlemi var. Bu ülkeye gerçek anlamda demokrasiyi getirmek için mücadelemizi sürdüreceğiz. Hangi süreçlerden buraya geldiğimiz herkesin bilgisi dahilinde. Daha seçime girmeden iktidar partisinin demokrasiye kurmak istediği kumpası fark edip rakibimiz olan partinin seçime girmesini sağladık. Bu bizim düşünce özgürlüğüne verdiğimiz önemi gösterir, bizim parlamentoya verdiğimiz itibarın güvenin ne olduğunu gösterir. Biz toplumun gerginlikten uzak durmasını sağladık. Demokrasiden yana tavır alanların farklı siyasal görüşlerde de olsalar bir arada durmanın ne kadar değerli olduğunu anlattık. Uzun yıllardır milletvekili çıkaramadığımız 13 ilde milletvekili çıkardık. Biz ezber bozduk. 15 milletvekilimizi İyi Partiye vererek seçimlere katılmasını sağladık.

Bu ülkenin milliyetçi, ülkücü, muhafazakar ve liberal demokratları ile cumhuriyeti yeniden inşa edelim diye sıfır baraj olsun diye millet ittifakını kurup seçimlere katıldık.

Buna göre 7 Haziran 2015 milletvekili seçimlerinde

105 bin 623 seçmenin 315 sandıkta kullandığı oylara göre:

CHP: 32 bin 655

AKP: 22 bin 292

HDP: 18 bin 868

MHP:  15 bin 169 oy almıştır.

1 Kasım 2015 seçimlerinde ilçemizde 108 bin 094 seçmenin 322 sandıkta kullandığı oylara göre

CHP: 34 bin 820 

AKP: 28 bin 307

HDP: 16 bin 577

MHP: 12 bin 673 oy almıştır.

24 Haziran 2018 seçimlerine 120 bin 496 seçmen 363 sandıkta kullandığı oylara göre

CHP:33 bin 973

AKP: 28 bin 252

HDP: 21 bin 428  

MHP: 7 bin 784

İyi Parti:11 bin 345

Saadet Partisi:793 oy almıştır? şeklinde değerlendirmede bulundu.

Taklak sözlerini şöyle sürdürdü, ?Şimdi önümüzde yerel seçimler var. Sorumluluk sahibi her partilimizin parti içi iktidar mücadelesini bir kenara bırakarak partimizi ve Belediye Başkanımızı kamuoyu önünde tartışmaktan vazgeçmesi ve partimizi yerel seçimlerde başarıya taşıyacak olgunlukta davranması gerekmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle Danışma Kurulu Toplantımızda alacağımız kararların partimize ve ilçemize hayırlı olmasını dilerim? dedi.

?Kalıcı derin iz bırakacak söylemlerden kaçınmalıyız?

Ardından söz alan İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır şunları söyledi, ?Danışma Kurulları aslında parti politikalarımızın belirlenmesinde önemli rol oynar. Özellikle bölgemizle ilgili fakat ülke ve evrensel meseleler de dahil olmak üzere parti politikalarımıza yön verecek ekonomik, sosyal, siyasal bu alanlarda görüşlerimizin konuşulup, görüşülüp, tartışıldığı ve partimizi daha iyiye ve güzele taşıma adına 3 ayda bir yapılan toplantılardır. Yeni bir seçimden çıktık. Partimizin içinde bulunduğu süreci hepimiz yakından takip ediyoruz. Bir siyasi parti olarak ülkemizde vatandaşlarımızın daha iyiyle, daha güzelle buluşabilmesi adına parti politikamızla ülkeyi yönetme sevdasında, emelinde ve heyecanında olan bir partiyiz. Geçtiğimiz seçimlerde canhıraş uğraşarak bu hedefimizi sürdürmeye çalışıyoruz. İlçemizde iktidarız. Belediye başkanımızın yerelde yaptığı çalışmaları, faaliyetleri partililer olarak bizim iktidarda olduğumuz yerlerde övmek, yüceltmek onların daha iyi olması için çalışmamız gerekmektedir. Belediyemizin sosyal belediyecilik anlamında yaptığı bütün güzel işleri ve yatırımları halkımızla paylaşmak hepimizin asli bir görevidir. Bunun dışında bir anlayışla davranmak tüzüğe aykırıdır ve affedilemezdir. Aynı şekilde Büyükşehir veya Ülke Genelinde partimizin çalışmaları anlamında her yerde omuz omuza mücadele etmemiz gerektiriyor. Kimi zaman ilçe, il ve kurultay kongrelerinde birden fazla aday çıkabilir. Bu bir yarıştır, yarışlar olabilir. Ama adayın birden fazla olması hedefimizi değiştirmez. Hedefimiz birdir. Partimizin programı, tüzüğü, yönetmelikleri aynı hedefe doğru bizi yönlendirmiştir. Çünkü partimizin değerleri bellidir. Partimizin altı oku var. Biz Cumhuriyet´in kurucu partisiyiz. Cumhuriyet´in kurucu değerlerinin üzerinde yükselen bir partiyiz ve onlara sahip çıkmak hepimizin asli görevidir. Kimi zaman yarışlar olduğunda partimizi daha iyi götürmek isteyen arkadaşlar çıkacaktır, olmalıdır ve olacaktır. Ama sonuç itibari ile birbirimize kızmadan, küsmeden, ayrışmadan, gücenmeden bunu yapmamız gerekmektedir. Kalıcı derin iz bırakacak söylemlerden kaçınmak hepimizin asli görevidir?

?OHAL altında seçim?

Türkiye´yi bu günlere getiren bu kararın halkoylamasıyla belirlendiğini hatırlatan Sındır, ? Önce referandum ve en son seçimlerde OHAL altında, görevinden istifa etmesi gereken bakanlıklar da görevinde kalarak, muhalefetin de üstünde baskıyla Türkiye´yi bu hale getirdiler. Bizim işimiz bitmedi. Ülkeyi çağdaş, demokratik bir toplum haline getirmek için ilk önce iktidara gelerek hedefimize ulaşmamız lazım. Biz seçimlere hazırlanırken buraya ben ve birçok milletvekili arkadaşlarımız geldi. Bizim gelmediğimiz zaman bile burada kadın kolları ve gençlik kolları olağanüstü bir performans sergilediler. Tabi yapılanları yeterli görmek bizim işimiz olamaz. Biz hep yapılanları daha yukarı götürmeyi düşünmemiz gerekmektedir. Önümüzde bir yerel seçim var ve kurultaya gidilmesi için bir grup partili arkadaşımızın talebi var. Tüzük gereği toplanan imzalar yeterli sayıya ulaştığı zaman bu bir keyfiyet değil zorunluluktur? ifadesini kullandı.

?Türkiye´nin tek çaresi CHP?

Türkiye Büyük Millet Meclisi´nin artık tek adam rejimine sahip olduğunu belirten Sındır, ? Çoğu şeyi kararnamelerle halkımızın önüne koyabiliyorlar. Bütün ekonomik güç ve kurumsal güç devletin her şeyiyle iktidarın elinde. Eskiden mücadele siyasal iktidarla partiler arasında olurdu. Ama şimdi iktidarın ele geçirdiği devlete karşı yapmak gibi bir durumdayız. Kolay değil zor bir yol. Bu yolda yürürken esas olan yoldaşlık anlayışı ve bilinciyle birbirimizi kırmadan, birbirimizi destek olarak, kendi kişisel çıkarlarımızı değil, istikbalimizi değil, partimizin geleceğini düşünerek, yol yürümemiz gerekmektedir. Önümüz yerel seçimler iktidarımızı pekiştirmek, güçlendirmek en büyük dileğimiz ve önümüzdeki yolumuzdur. Türkiye´nin tek çaresi vardır o da Cumhuriyet Halk Partisi´dir. Hepimize bu yolda başarılar diliyorum? şeklinde konuştu.

?Disiplinli ve düzeyli bir şekilde çalışmak zorundayız?

Ardından kürsüye gelen İzmir Milletvekili Bedri Sertel de, ?Şunu kesin aklımızdan çıkartmayalım ki,  artık CHP, MHP, AKP iktidarı diye bir şey kalmadı. Sadece Cumhurbaşkanı iktidarı var. Biz 5 yıl bu iktidarla idare edileceğiz. Kanunlar vızır vızır milletvekili üstünlüğünden dolayı meclisten geçiyor. Biz kendimiz bir şeyler anlatmak için çırpınıyoruz ama karşımızda dinleyen bulamıyoruz. Eğer 5 yıl sonra Cumhurbaşkanı adayımız CHP´li arkadaşımız olmasını istiyorsak, onun hükümetiyle idare edilmek istiyorsak biz bugünden disiplinli ve düzeyli bir şekilde çalışmak zorundayız. Biz İzmir´de siyaset yapıyoruz. İzmir´de siyaset yapmak kolay arkadaşlar. Çünkü İzmir´de yaşayan kitle bizlere oy veren arkadaşlarımız Atatürk´e, Cumhuriyet ilkelerine ve özgürlüklere çok düşkün insanlar. Ama buraları kaybetmememiz gibi bir durum söz konusu değil. İşte o yüzden gayet aklıselim, çok disiplinli, çok düzenli ve çok ahenkli çalışmak durumundayız. Son bir aydır partimizin içinde yaşananları hepimiz izliyoruz. Oy veren, imza atanlar da bizim arkadaşlarımız. Ama akılcı yürüterek, istişare ederek yürütmek durumundayız. Yolda yürüyerek yoldaş dediğimiz arkadaşlarımızın da fikirlerine saygılı olarak bu yolda yürümeliyiz? dedi.

Konuşmaların ardından danışma kurulu toplantısının basına kapalı bölümüne geçildi.

Haber: Gökay ÖZALP