CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderi


Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderini belirleyecek olan seçimde oy kullanmalarının hakkaniyete uygun olmadığı savunuldu.

CHP Foça İlçe Başkanı Baran Gezmiş Yıldırım yaptığı açıklamada 3 ay gibi bir süre için geçici olarak Foça´da bulunan ve ilçe seçmen sayısına oranlandığında etkili olacak bir çoğunluğu ifade eden geçici personelin belki de hiç ikamet etmeyecekleri bir yerin belediye başkanı, meclis üyeleri ve muhtarlarını belirlemesine itiraz ettiklerini söyledi. Yüksek Seçim Kurulu´na iletilmek üzere Foça İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı´na verdikleri dilekçede bu kişilerin sürekli ikamet ettikleri ve geldikleri adreslerde oy kullanmalarını ve Foça´daki seçmen kütük kayıtlarından silinmesini talep ettiklerini belirtti.

4 BİN 2 SEÇMEN FOÇALI SEÇMENE HAKSIZLIK

Baran Gezmiş Yıldırım; ?Muhtarlıklarda askıya çıkan seçmen kütüklerinde yaptığımız incelemede ilçemizde oy kullanacaklar arasında 2018 Haziran seçimlerinde bölgeye eğitim için gelip eğitimini tamamladıktan sonra görev yerlerine giden 633 kişi, bu seçimde yine eğitim için gelecek 3 bin 369 kişinin olduğunu tespit ettik. Geçen seçimden kaydı kalan 633 kişinin kaydının seçmen kütüklerinden isimlerinin hemen silinmesini talep ettik. Ayrıca 31 Mart 2019 yerel seçimleri için seçmen kütüklerine eklenen 3 bin 369 kişinin de yine eğitim için, geçici görevle ve seçim bitiminde Nisan Ay´ında Foça´dan ayrılıp görev yerlerine gidecek olduğunu belirledik. Hakkaniyete uygun olmayacak şekilde, ilçenin yerel karakterine, belediye başkanlığı, meclis üyeliği ve muhtarlık seçimlerine etki edecekleri durumunu dikkate alarak bu kişilerin de gerçekten ikamet ettikleri ve geldikleri adreslerde oy kullanmaları için kayıtlarının Foça seçmen kütüklerinden düşürülmesini talep ettik.? dedi.

Baran Gezmiş Yıldırım toplam seçmen sayısının 26 bin dolayında olduğu ilçede sadece seçim döneminde bulundurulacak 4 bin 2 seçmenin ilçenin kaderini belirlemede etkili olmasını Foçalı seçmene haksızlık olarak nitelediklerini sözlerine ekledi. 

Seyfi GÜL