CEM EVİNDE AŞURE BULUŞMASI

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Menemen Cemevi Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü etkinliği düzenledi.

Uğur Mumcu Mahallesi cemevinde düzenlenen etkinliğe; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, İlçe Müftüsü İsa Solmaz, CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak ile Kadın Kolları Başkanı Berna Eyinç, HDP Eşbaşkanı Mustafa Aydın, Belediye Meclis Üyeleri, sivil toplum kuruluşları muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

Salonu dolduran katılımcılara Merdan Küçük tarafından deyişler söylendi.

Bilgisine başvurduğumuz Alevi Dedesi Ali Kılıç, ?Aslında aşurenin Nuh(a.s) kaldığı söylenir. Şükür için kalan tahıllardan aşure yapmış ve bayram gibi kutlamıştır. Ama kerbela vakasından sonra bu mateme dönüşmüştür. Biz bunu matem olarak kabul ediyoruz. Hz. İmam Zeynel Abidi´nin kurtuluşu için de aşure lokmasını pişirip dağıtıyoruz? diye ifade etti.

Matem Ayındayız

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi Başkanı Yüksel Coşkun yaptığı konuşmasında, ?

Muharrem ayı biz aleviler için yas, matem ayıdır. İmam Hüseyin ve ailesinin, 72 canı, can yoldaşının acımasızca katledilmesinin ayıdır. Bu bağlamda muharrem ayı zalimin zorbalığına karşı onurlu ve dik duruşun adıdır.

Kerbela´dan bu yana biz aleviler Osmanlı´da kılıçtan geçirilmiş, Hınzır paşalarca asılmış, Maraş´ta katledilmiş, Sivas´ta yakılmışız. Bunca zulme, baskıya, katliamlara rağmen Alevilik inancını, kültürünü değerlerini, özünü muhafaza etmesini bilmiştir. Barışa, demokrasiye ve eşitliğe dayanır. İnsanlar arasında dil, din, ırk, renk ayrımı yapmaz, yapamaz. Milletler, halklar yada kültürler arasında kardeşliği, eşitliği ve dayanışmayı savunur. Tarih boyunca bizlere yapılan tüm baskı ve sindirme, asimilasyon politikalarına rağmen kin ve düşmanlıktan bahsedemez, elline silah alamaz, cana kıyamaz. Çünkü özümüz sevgidir, dilimiz sevgidir, barıştır, kardeşliktir. Günümüze kadar tüm alevi yol önderlerinin , pirlerin, velilerin, uluların, ozanların yaşamları buna örnektir.

Aleviler her zaman iyilikten, doğruluktan, aydınlıktan ve hukuktan yana taraf olacaktır. Siyasi iktidarların savaş, kan, gözyaşı politikalarına karşı, her zaman demokrasinin, insan haklarının ve hukukun üstülüğünü savunmak zorundayız. Baskıcı, otoriter ve asimilasyoncu tüm çabalara rağmen hakkımız olanı istemek, insan olmanın bize verdiği en doğal haktır.

Kardeş kanının akmadığı, insan haklarına saygılı, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, laik ve demokratik bir Türkiye özlemimi belirtiyor, HAK-MUHAMMED-ALİ yardımcımız, bozatlı hızır yoldaşımız olsun. Aşk ile? dedi.

Deniz Gül