Çanakkale Zaferi 104 Yaşında

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında ilçemizde ilk olarak Askeri Şehitlikte anma programı gerçekleştirildi

 

18 Mart Şehitleri Anma ve Çanakkale Zaferi´nin 104´üncü yıldönümü etkinlikleri kapsamında ilçemizde ilk olarak Askeri Şehitlikte anma programı gerçekleştirildi. Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak, Garnizon Komutanı İbrahim Ethem Çağcı ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin tarafından şükran çelengi sunuldu.

?Rahmet ve Minnetle Anıyoruz?

Saygı duruşu, saygı atışı ve İstiklal Marşı´nın seslendirilmesinin ardından günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Garnizon Komutanlığından Topçu Üsteğmen Cihan Koparal, ?Kutsal vatan topraklarının bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden, isimlerini kalbimize yazdığımız aziz şehitlerimizi, rahmet ve minnetle anmak maksadıyla bugün burada toplanmış bulunmaktayız.

104 yıl önce bugün 18 Mart 1915´te Çanakkale Boğazı´nın denizden geçilemeyeceğinin tüm dünyaya gösterildiği ve Deniz Zaferi´nin ilan edildiği gündür. Bu tarih TBMM Genel Kurulu´nda 4768 numaralı kanun ile 2002 yılından itibaren aziz vatanları için canlarını seve seve feda eden kahraman şehitlerimizi anmak maksadıyla aynı zamanda ?Şehitler Günü´ olarak kabul edilmiştir.

Tüm yokluk ve imkânsızlıklara rağmen, milletimizin kahraman evlatlarının şehadeti ve gaziliği pahasına kazanılan bu zafer, İstiklal Harbimize ve nihayetinde Türkiye Cumhuriyeti´ne giden bu yolda çok önemli bir kilometre taşı olmuştur. Şanlı tarihimizde bütün görkemiyle yerini alan ve tüm dünyaya karşı azmin cesaretin ve fedakârlığın sayısız örneklerinin sergilendiği Çanakkale Savaşı, vatanın bütünlüğü ve bağımsızlığı söz konusu olduğunda Türk milletinin vatanı için hangi zorluklara göğüs gerebileceğinin en güzel örneklerinden birisidir. Başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, gerektiğinde vatanı için ?şehit´ olmayı en şerefli görev olarak kabul eden, 7´sinden 70´ine, kadın erkek tüm Anadolu insanı bu zaferden aldıkları güçle Kurtuluş Savaşını başlatmışlar ve işgal altındaki vatan topraklarını kurtararak Türkiye Cumhuriyeti´ni kurmuşlardır.

Ulusumuzun var oluşunun, birlik ve beraberliğinin ölümsüz sembolleri olan şehitlerimizin manevi varlıkları, tarih ve millet bilincimizin korunmasında ve sahip olduğumuz yüce değerlerin genç nesillere aktarılmasında en değerli hazinedir. Bu nedenle, şehitlerimizin aziz hatıraları nesilden nesile sonsuza dek yaşatılacaktır. .

Türk vatanının kutsallığını, Türk milletinin namusunu ve Türk bayrağının şanını canından üstün tutan aziz şehitlerimiz; sizleri bizden ayıran ölüm, size olan bağlılığımızı asla koparamayacak, kutsal emanetiniz olan Türk vatanı, ilelebet hür kalacaktır. Sizlere söz veriyoruz ki; Çanakkale´ler sonsuza dek geçilemeyecek, gök kubbeden ay yıldızlı al bayrak hiç inmeyecek, dünya var oldukça bu topraklar Türk yurdu olmaya devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, başta Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Atatürk ve onun kahraman silah arkadaşları olmak üzere vatanımızın bölünmez bütünlüğü ve milletimizin bağımsızlığı uğruna canlarını feda eden aziz şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş kahraman gazilerimizi rahmet ve şükranla anıyoruz. Ruhunuz şad olsun? dedi.

Ardından Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak şehitlik defteri imzalayarak Çanakkale Zaferinin önemini ifade eden mesajını okudu. İlçe Müftüsü Mehmet Seven´in duasının ardından şehit mezarları ziyaret edildi.

?Vatan demek, şu anda üzerine bastığımız kara toprak değildir?

Kubilay Kültür Merkezi´ndeki programda ise günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yapan Şehit Hakan Gülşen Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Hasan Aras, ?Şanlı tarihimizin kahramanlık destanlarından biri de Çanakkale Destanıdır. Çanakkale inançtır. Çanakkale cesarettir. Çanakkale Türk´ün imkansızı dünyaya haykırdığı yerdir. Vatan dediğimiz bu toprak, diyeti ağır ödenmiş bir topraktır. Vatan demek, şu anda üzerine bastığımız kara toprak değildir. Sınırları haritalara çizilmiş, her gün gördüğünüz coğrafya parçası da değildir.

Coğrafya parçası başka bir şeydir, vatan başka bir şey. Toprak kanla yoğrulmuşsa, bedeli canla ödenmişse, artık adı vatandır. Bizden önce canını feda eden kahramanlar, o coğrafya parçasını vatan yaptılar.  Bütün bunlar, bir toprak parçasını vatan yapmanın bedeli, milletçe hür ve mutlu olmanın bedelidir. Bu bedeli veren başta ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi minnetle yâd ediyoruz. 104 yıl önce, 100 binlerce vatan evladı, bu vatanın bedelini ödemek üzere Çanakkale´ye çağrıldı. Genç yaşlı demeden, bu topraklar uğruna gözlerini kırpmadan koşan bu vatan evlatlarının döktüğü kan, bu coğrafyayı vatan kıldı. Kahramanlar, bu kutlu günde, aziz hatıralarınızı yad etmek üzere huzurunuzdayız. Rahat uyuyunuz. Emanetiniz, en değerli varlığımızdır. Bu vatanın evlatları sizleri asla unutmayacaktır. Ruhunuz şad olsun??dedi.

Konuşmanın ardından Çanakkale Zaferine giden önemli anların sahnelendiği Çanakkale Destanı adlı tiyatro ve oratoryo sergilendi.

Haber: S. Derya BOSUT