Bu aylar çok kritik

Menemen Orman İşletme Şefliği'nden yapılan açıklamada Temmuz ve Ağustos aylarının orman yangınları için kritik aylar olduğunu belirterek, vatandaşların bu konuda dikkatli olması istendi.

Sorumluluk bölgesi içerisinde bulunan alanlarda günün 24 saati gözlem yapan görevlilere, yangın anında talimat beklemeden müdahale etme yetkisi tanındı. 

İzmir Orman Müdürlüğü'ne bağlı halihazırda 5 helikopter, 1 uçak, 82 yangın söndürme arazözü, 43 ilk müdahale ekibi, 32 su tankı aracı ve dozer bulunduğu hatırlatılırken, çıkacak bir yangına en kısa sürede müdahale edileceği belirtildi.
En kısa sürede müdahale önemli”
Orman yangınıyla mücadelede esas olan erken müdahaledir diyen Menemen Orman Şefi Tolga Şenel, Erken müdahale ederseniz, yangını kısa sürede kontrol altına alabilirsiniz. Bunu önemsediğimizden 7 gün 24 saat yangınla mücadele bizim için esastır. Burada disiplinli bir çalışmaya ihtiyaç var. Arazi yangını, ot ve anız yangınlarına da müdahale ederiz. Bu da işi ne kadar ciddiye aldığımızın göstergesidir” dedi.
Temmuz ve ağustos kritik aylar
Bu yıl Haziran ayının yağmurlu geçmesinin yangınla mücadelede olumlu katkı sağladığını anlatan Şenel, Temmuz ve Ağustos ayındaki iklim göstergeleri, ciddi manada orman yangınları riski olduğunu göstermektedir. İzmir Bölge Müdürlüğümüzün erken uyarı sistemi var. Meteoroloji Bölge Müdürlüğü de orman yangınlarıyla ilgili risk oluştuğunda anlık olarak bilgi verir, Müdürlüğümüz de ekiplerimizi gerektiğinde mobil hale getirerek, farklı konumlara kaydırmak suretiyle, yangına müdahaleyi en kısa süreye indirmek için çalışmalar yapar” diye ifade etti.
Müdür Tolga Şenel, orman yangınları için kritik olan Temmuz ve Ağustos aylarında ormanda ateş yakılmaması, yakmak zorunda kalan kişinin ateşi söndürdüğünden emin olduktan sonra oradan ayrılmasını, yangını gören vatandaşın acil olarak Alo 177 Yangın İhbar Hattına bildirmeleri gerektiğini sözlerine ekledi.
Haber: M. Hulusi YILMAZ