Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı


Bu Zaferi Kazandıranlara MİNNETTARIZ

30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 96. Yıldönümü kutlamalarında ilk tören Cumhuriyet Meydanı´nda yapıldı. Buradaki çelenk sunum törenine; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin,

 

30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 96. Yıldönümü kutlamalarında ilk tören Cumhuriyet Meydanı´nda yapıldı. Buradaki çelenk sunum törenine; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi parti temsilcileri, meslek odalarının başkan ve yöneticileri, gaziler, muhtarlar, sivil toplum temsilcileri, öğrenciler, öğretmenler, okul müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Tören; Menemen Kaymakamlığı, 57. Topçu Tugay Komutan Yardımcılığı ve Menemen Belediye Başkanlığı çelenklerinin Atatürk Anıtına bırakılmasıyla başladı. Çelenk sunumunu takiben saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımız eşliğinde bayrağımız göndere çekildi. Sonrasında Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit beraberinde Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Ethem Çağcı, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu´nun da katılımıyla Kaymakamlık makamında tebrikleri kabul ettiler.

Büyük Zafer´in 96. yıldönümü kutlamaları için Atatürk Caddesi´ndeki Park Durağı´nda kurulan platformda protokol, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, gaziler, sivil toplum kuruluşları ve muhtarların yerlerini almasının ardından Kaymakam Yiğit beraberinde Garnizon Komutanı Çağcı ve Belediye Başkanı Şahin ile birlikte törene katılanların ve halkın bayramını kutladılar.

Tören yöneticisinin komutuyla birlikte saygı duruşu, ardından Menemen Belediye Bandosu eşliğinde İstiklal Marşımız okundu.

Bu zaferle ?Türkiye Cumhuriyeti´nin temelleri atıldı

Günün anlam ve önemini belirtmek üzere kürsüye davet edilen Garnizon Komutanlığı´ndan Topçu Binbaşı Mustafa Kıraç, ?Bugün; yüce milletimizin tarih sahnesinde varoluşundan bugüne kadar onu yok etmeye çalışan zihniyetin,  tarihte eşine az rastlanır bir galibiyetle mağlup edildiği 30 Ağustos Zaferi´nin 96´ncı yıl dönümünü kutlamanın gurur ve heyecanı içerisindeyiz.

Yüce Atatürk´ün Samsun´a çıkışıyla ilk adımı atılan, Türk ulusunun kurtuluş destanının son aşaması olan 30 Ağustos Zaferi; asil Türk ulusuyla kahraman Türk ordusunun,   ebedi başkomutan Mustafa Kemal Atatürk´ün önderliğinde, ulusal birlik ve beraberlik ruhu içerisinde,     birbirine kenetlenerek    sürdürdüğü topyekün bir varoluş mücadelesinin sonucudur.          

Düşmanları tarafından yok edilmeye ve paylaşılmaya karar verilerek toprakları işgal edilmiş milletimiz, 96 yıl önce bugün; kendisini tarih sahnesinden silmek isteyenlere anlamlı, ağır ve unutamayacakları bir ders vermiştir. Türk milleti, işgal güçlerini Anadolu´nun sinesinde boğmuş, binlerce yıllık Türk varlığına kast edenleri tarihe gömmüştür.

Bu zafer, tüm vatanı ve bağımsızlığı yok edilmek istenen ulusumuzun, kadın-erkek, genç-yaşlı tüm fertleriyle birlikte, sarsılmaz azim ve iradesiyle verdiği yaşam mücadelesinin en büyük göstergesidir.

Bu zafer, yüce Türk ulusu ve onun bağrından çıkmış kahraman ordusunun, en zor şartlarda bile, hiçbir güce boyun eğmeyeceğinin; egemenliği ve özgürlüğü söz konusu olduğunda gücünün ve yeteneğinin hiçbir engel tanımayacağının eşsiz bir örneğidir.

Yüce milletimizin vatan sevgisinin,  yıkılmaz azim ve iradesinin bir eseri olarak ortaya çıkan bu zaferle, sadece düşman mağlup edilmemiş, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti´nin temelleri de atılmıştır. Ulusal onur bu zaferle tekrar onarılmış, Türk ulusuna çağdaşlaşma yolunu açan ve modern çağın gerektirdiği siyasi, hukuki, ekonomik ve sosyal alanda yapılmış birçok yenilikle buluşturan Türk devriminin meşalesi yakılmıştır. Bu meşalenin ışığıyla yola çıkan ulu önder, çağdaş uygarlık düzeyinin üzerine çıkma hedefinin ancak; laik, demokratik ve sosyal hukuk devleti çatısı altında gerçekleşebileceğine inanmış, bu doğrultuda bir aydınlanma ve yenilenme hareketi başlatmıştır. Bu hareketin başarıya ulaşmasında şüphesiz ki Türk ulusunun ordusu ile birlikte tek vücut olmasının önemi çok büyüktür.? diye ifade etti.

En büyük sorumluluğumuz

Türkiye Cumhuriyeti´ni korumak ve yaşatmaktır

Kıraç konuşmasını şöyle sürdürdü, ?Bizlere bu eşsiz zaferleri armağan eden, canları pahasına bağımsız ve özgür yaşamamızı sağlayan o büyük kahramanlara karşı en büyük sorumluluğumuz, Türkiye Cumhuriyeti´ni, onun temel değerlerini, bölünmez bütünlüğünü, birlik ve beraberliğini korumak ve yaşatmaktır. Bu sorumluluğu yerine getirmek, Türkiye Cumhuriyeti´nin sonsuza kadar var olmasının en önemli koşuludur.

Milletimizin göğsünü güven ve gurur duygularıyla kabartan Türk Silahlı Kuvvetleri´nin, çelikleşmiş bir azim ve iradeye dayanan üstün disiplin anlayışı ve kalbinde yaşattığı vatan, millet ve bayrak sevgisiyle üstlendiği her görevi başarıyla yerine getireceği yüce milletimizce çok iyi bilinmektedir. Akıl ve bilimin rehberliğinde milli egemenlik ve tam bağımsızlık esasına dayanan Atatürkçü düşünce sistemi, bugüne kadar olduğu gibi gelecekte de Türk Silahlı Kuvvetlerimize yol gösteren ışık olmaya devam edecektir.

Gücünü ulusumuzun sonsuz sevgi ve desteğinden alan Türk Silahlı Kuvvetleri, dün olduğu gibi bugün de ulusunun emrinde Türkiye Cumhuriyeti´nin bekasına, bölünmez bütünlüğüne yönelecek her türlü tehdidi ortadan kaldırma azim ve kararlılığı içerisindedir.

Bize bu zaferi kazandıran,    başta ulusumuzun ebedi başkomutanı Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, vatan ve milleti için bir an bile tereddüt etmeden hayatını feda eden aziz şehitlerimizi rahmet ve minnetle anar,    kahraman gazilerimize ve yüce Türk milletine şükranlarımızı sunarız. 30 Ağustos Zafer Bayramı´nın 96´ncı yıl dönümü kutlu olsun?

Konuşmanın ardından Menemen Atatürk Anadolu Lisesi öğrencilerinden Hakan Canteker ?Yeniden Doğuş´ isimli şiiri Açelya Yüksekkaya da 30 Ağustos isimli şiiri seslendirdi.

Menemen Anadolu Lisesi karma zeybek ekibi halk oyunları sergiledi. Askeri birlikler, gaziler ve bir grup öğrencinin tören geçişi ile program sona erdi.

Haber: S. Derya BOSUT