BOZALAN ŞENLENDİ
Menemen´in Bozalan Mahallesi´nde yoğun katılımla düzenlenen 1. Bardacık Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin burada yaptığı konuşmasında, “Köylülerimizin kendi tarlalarında yetiştirdiği ürünleri kısa zamanda kuracağımız köylü pazarında tüketici ile buluşturacağız” sözünü verdi.
Tarih: 19.8.2016 08:00:11/ 1897okunma / 0yorum

BOZALAN ŞENLENDİ

Menemen´in Bozalan Mahallesi´nde yoğun katılımla düzenlenen 1. Bardacık Festivali, renkli görüntülere sahne oldu.

2014 yerel seçimleriyle birlikte köy tüzel kişiliğini yitirip mahalleye dönüşen Bozalan´da Bardacık ürününün tanıtımını gerçekleştirmek amacıyla hızlı bir organizasyonla geçtiğimiz pazar günü eski köy meydanında 1. Bardacık Festivali düzenlendi.

Düzenlenen Bardacık Festivaline; Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Ertuğrul Tugay, Gıda-Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Celal Sayılır, İzmir Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Ferdan Çiftçi, Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal, Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Nevzat Güven, Foça Ziraat Odası Başkanı Ercan Yüksektepe, Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği Başkanı Ahmet Egeli, muhtarlar ile ilçe ve ilçe dışından çok sayıda vatandaş katıldı.

Festival programından önce İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığında görevli Yüksek Ziraat Mühendisi Ahmet Tomar başkanlığında Menemen Ziraat Odası Başkan Yrd. Veli Kan´dan oluşan jüri bardacık bahçelerini dolaştı. Puanlamanın ardından bardacık yarışmasına katılan 46 üretici ürünlerini, Bozalan´da ilk bardacık meyvesini yetiştiren Civan kıraathane sahibi M.Ali Civan´ın iş yerinde kasalarda sergiledi ve jüri değerlendirmesini yaptı.  İzmir Büyükşehir Belediyesi, Menemen Belediyesi ile Menemen Ziraat Odası işbirliğiyle hayata geçirilen Bozalan Bardacık Festivali kapsamında aynı zamanda eski köy meydanında kurulan stantlarda, yerli üreticinin yetiştirdiği ürünler de görücüye çıktı. Katılımcılar alış veriş yapma imkanı da buldu.

Program; saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği karma zeybek ekibinin gösterisiyle sürdü.

Bu Festival Gelenekselleşsin

Günün anlam ve önemine dair konuşmalara geçildi. İlk sözü alan Bozalan Mahalle Muhtarı Selahattin Acar, bu güzel festivalin gerçekleşmesini sağlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´e teşekkür ederek, bu festivalin gelenekselleştirilerek daha büyük bir coşku yaşanmasını talep etti.

Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, tarım kenti Menemen´de el birliği ile güzel işler başarıldığına dikkat çekerken, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Ertuğrul Tugay ise konuşmasında; “İzmir Büyükşehir Belediyesi, Türkiye´de ilk defa Büyükşehir Belediyeleri içinde, Tarım Daire Başkanlığı´nı kuran bir Belediye. 2007 yılında kuruldu ve o günden bugüne kırsalı, tarımı destekleme yönünde projeler, çalışmalar yürütüyor. Bütün hedefimiz üreticiyi yerinde desteklemek ve kalkınmasını sağlamaktır” dedi.

Köylü pazarı pek yakında

Son olarak kürsüye gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, Menemen´de tarıma destek anlamında güzel bir birliktelik yaşandığını ifade ederek festivale ev sahipliği yapan Bozalanlı hemşerilerini tebrik etti.  İzmir Büyükşehir Başkanı Aziz Kocaoğlu´nu tarımsal kalkınmaya desteklerinden dolayı tebrik ederek sözlerini sürdüren Başkan Şahin, “Tarım yoksa hiç birimiz yokuz. Menemen ovasının kıymetini bilmeye, bildirmeye çalışıyoruz. Menemen´de muz dışında her şey yetişiyor. Bazı bölgelerimizde muz bile yetişiyor. Bu çok önemli, verimli topraklarda yaşamak ve bu güzel ürünleri üretmek hepimizin boynumuzun borcu olmalı. Eğer yetişen bu güzel ürünlere destek vermezsek, o zaman bizim yaptığımızın görevin de hiçbir anlamı yok” diye konuştu.

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Bozalan Bardacık Festivali´nin gelecek yıllarda çok daha güzel gerçekleştirilebilmesi için Bozalan´da festival alanı yaratacaklarını, üreticinin birinci elden satış yapabilmesi için tezgahlar da kuracaklarını müjdeleyen Başkan Tahir Şahin; “Hangi köyümüzde ne varsa destek vermeye çalışıyoruz” dedi.

Menemen ilçe merkezinde çok yakında hizmete açılacak 170 dönümlük rekreasyon alanında, haftanın 1 günü ücretsiz köy pazarı kurulacağını da müjdeleyen Başkan Tahir Şahin, “Her köyden en az 10 üretici kadın istiyoruz. Bütün bunlarla köylerimize ekonomik olarak katkıda bulunmak istiyoruz” dedi.

En iyi incir bahçesi ve en kaliteli bardacık ödüllendirildi

Jüri tarafından bahçe ve ürün olarak yapılan değerlendirmede 2 kategoride ilk 3´e giren üreticiler açıklandı. En iyi bahçeye sahip olan Mustafa Akarsu, ikinci Mustafa Sarıyer ve üçüncü Mehmet Ali Acar olurken, en iyi incir üreticisi Enver Öksüz, ikinci Sami Tosun ve üçüncü Mustafa Gazi Otuz´a ödülleri birlikte takdim edildi. Menemen Belediyesi ve Menemen Ziraat Odası işbirliğinde her iki kategoride dereceye giren ilk 6 üreticiye ilaçlamada kullanılan sırt tipi pülverizatör ödül olarak verildi.

Bozalan incir ağaçlarında yetişen bardacıklar konuklara ikram edildi. Bu vesileyle, çok beğenilen ürünün tanıtımı da yapıldı. Katılımcılar Bozalan Bardacığının tescil edilmesi için Türk Patent Enstitüsü (TPE)´ne başvuru talebinde bulunulmalı dediler. Seneye buluşmak dileğiyle konuklar teşekkür ederek ayrıldı.

Haber: Ali Rıza KEMER

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: BOZALAN ŞENLENDİ
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bir Muallimin Acı Öyküsü
Bir Muallimin Acı Öyküsü
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) 79. oyunu ‘Muallim´ ile perde açtı.
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) bu akşam saat 20.00´de ‘Muallim´ adlı oyunu ile perde açıyor.
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Önceki gün Türk Tiyatrosu´na dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak geçecek bir etkinlik gerçekleşti.
Vatan Sana Minnettardır
Vatan Sana Minnettardır
Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de minnet, gurur ve özlemle anıldı.
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
Geçtiğimiz haftalarda 10.yılını kutlayan Erturgut Sanat Merkezi, 12 Kasım Cumartesi günü Karşıyaka Latife Hanım Köşķü bahçesinde verdiği konser ile dinleyicilerine unutulmaz anlar yaşattı.
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
Düşünün… Zamanımızdan 345 yıl evvel Menemen nasıl bir yerdi? Kaç evde, kaç insan yaşardı? Nasıl geçinir, nasıl bir hayat sürerlerdi? Köyleri, mahalleleri var mıydı?
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Menemen Belediyesi´nin kendi öz kaynaklarıyla yapımını tamamladığı ve İzmir´in ilk doğal göl parkı özelliğini taşıyan “Gölpark Menemen” görkemli bir törenle hizmete açıldı. 170 dönümlük rekreasyon alanı, yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı törenle hizmete açıldı.
İzmir´de Tiyatro Kampı
İzmir´de Tiyatro Kampı
Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği 7-8-9 Eylül 2016 tarihlerinde İzmir Urla´da Tiyatro Kampı düzenliyor.
SESSİZCE
SESSİZCE
İlçemizin önemli şairlerinden Bahri Ar “SESSİZCE” adlı ilk şiir kitabını çıkardı...
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
Yaşamını İzmir´in Foça İlçesi´nde sürdüren emekli öğretmen-yerel tarih araştırmacısı-yazar Cevat Yıldırım´ın ilk baskısı 2001 yılında yapılan “Güzelhisar” kitabının genişletilmiş ve güncellenmiş ikinci baskısı yayınlandı. Aliağa Belediyesi desteğiyle “Aliağa Kent Kitaplığı” dizisinden çıkan kitap Aliağa çevresi ile birlikte Anadolu ve genelde kuzey Ege´nin yanısıra Bergama, Foça, Menemen, Manisa ve İzmir´in tarih ve folklorünü fotoğraf ve Osmanlıca belge ve yöredeki eserlerden çözümlemelerle gözler önüne seriyor.
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesi işbirliğinde 14 Ağustos 2016 Pazar günü Bozalan Mahallesi´nde İncir Festivali gerçekleştirilecek.
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Sinametek´te bu kez animasyon filmi var
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt semtinde modern bir kültür merkezi, yer altı otoparkı ve yeşil alan düzenlemelerini içeren projeyi hayata geçiriyor.
Engellere sanatsal başkaldırı
Engellere sanatsal başkaldırı
İzmir, duyarlılığı artırmak için farklı yöntemler izliyor
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Sinematek bu yaz iki farklı mekanda olacak
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
Menemen Fenerbahçeliler Derneği´nin geçtiğimiz salı akşamı Belediye Kültür Merkezi´nde düzenlemiş olduğu, ‘Tiyatro Replik´in ‘Bizden Size Kabare´ adlı tiyatro oyununa Menemenliler yoğun ilgi gösterdi.
Defile Büyük Beğeni Topladı
Defile Büyük Beğeni Topladı
Menemen Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları´nda eğitim gören kursiyerlerin yıl boyunca ürettikleri el emeği göz nuru ürünler, yılsonu sergi ve defilesi ile görücüye çıktı. Büyük bir ilgiyle takip edilen defilede kursiyerler, ürettikleri kıyafetleri kendileri tanıtarak büyük beğeni topladı.
Menemen Tarihinden FOTOĞRAFLAR
Menemen Tarihinden FOTOĞRAFLAR
Araştırmacı-yazar Oktay Özengin´in 6. kitabı olan ‘MENEMEN TARİHİ ALBÜMÜ´nün tanıtım gecesi yapılarak kitabın dağıtımına başlandı. Kitapta 1900-2000 yılları arası 100 yıllık dönemde Menemen´de çekilmiş 1325 fotoğraf yer almakta.
 İçimizden Biri
İçimizden Biri
Şair Murat Akman…
AASSM´de unutulmaz gece
AASSM´de unutulmaz gece
300 küçük müzisyenden "dev performans"
Balkanlar İzmir´de buluşacak
Balkanlar İzmir´de buluşacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Balkanlılar Halk Dansları Festivali şenlik havasında kutlanacak. 11 ülkenin katılacağı 5 günlük festivalde tüm dünyaya barış mesajları verilecek.
İzmir
24 Ocak 2019 Perşembe
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cumartesi
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
E-Gazete
İmanın efdali: nerede olursan ol, Allah?ın (CC) seninle olduğunu bilmendir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ