Bol Kazan Bol Kepçe

Muharrem Ayı´ nın gelmesi ile birlikte, ilçemizde aşure yapımı ve dağıtımları ilk olarak İlhami Gürsoy Sokak´ ta, esnaf ve sokak sakinlerinin işbirliği ile başladı.

Bol Kazan Bol Kepçe

 

Muharrem Ayı´ nın gelmesi ile birlikte, ilçemizde aşure yapımı ve dağıtımları

ilk olarak İlhami Gürsoy Sokak´ ta, esnaf ve sokak sakinlerinin işbirliği ile başladı.

 

Yaklaşık 8 sene önce Menemen Esnafı ve halkın öncülüğünde Hükümet Meydanı önünde gerçekleştirilen, Muharrem Ayı´  nda aşure dağıtım geleneği bugün de devam etmekte.

 

Bu geleneğe öncülük eden ve sahip çıkan Ali ? Ze İç Giyim Yöneticisi Ali Öz gazetemize vermiş olduğu demeçte;

 

?´Aşure bildiğiniz gibi milli ve dini geleneğimiz haline gelmiş adetlerimizden. 8 Sene önce Hükümet Meydanı´ nda dükkanımızın önünde değişiklik amacıyla başlattığımız, eşimin kendi el emeği ile  yaptığı, komşularımızın da hoşuna gittiği ve bizde ortak olalım dediği bu faaliyet o günden bugüne gelenek halinde sürmekte. Muharrem Ayı´ nın başlaması ile birlikte;  hem dini geleneği yerine getirelim, hem sevap kazanalım, hem birlik, beraberlik ve dayanışmamız olsun, hem vatandaşlarımız ağız tadıyla bir aşure yesin istedik.´´

İfadelerine yer verdi.

 

Aşure Günü

Aşûre Günü ya da Aşûra Günü, hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür. İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. Muharrem ayında oruç ibadeti de yapılmaktadır.

 

Haber: Deniz GÜL