?Beyaz Altın´da Hasat Zamanı

Kesik Mahallesi Maltepe yolu üzerinde bulunan DEY Çır Çır İşletmesi sahibi Doğan Çandarlı´ya, sembolik olarak bu yılın ilk pamuğu Maltepe Mahallesi pamuk üreticilerinden Kerim Çandarlı´dan geldi.

Kesik Mahallesi Maltepe yolu üzerinde bulunan DEY Çır Çır İşletmesi sahibi Doğan Çandarlı´ya, sembolik olarak bu yılın ilk pamuğu Maltepe Mahallesi pamuk üreticilerinden Kerim Çandarlı´dan geldi. Menemen Ziraat Odası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yücel Altıntaş, Menemen Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanı Veli Kan ve Sol Sahil Sulama Birliği Başkanı Recai Önal da burada hazır bulundu.

Üreticinin beklentisi:  3 lira

DEY Çır Çır İşletme sahibi Doğan Çandarlı´ya elle toplanan 500 kilo civarındaki pamuğunu senenin ilk ürünü olması adına sembolik olarak getiren aynı zamanda yeğeni de olan üretici Kerim Çandarlı, hayırlı bir hasat sezonu olmasını dileyerek fiyat konusunda şunları ifade etti, ?Beklentimiz 3 lira, açılmasını bekliyoruz. Verim iyiydi. Pamuk üreticisi olarak biraz destek bekliyoruz?

Menemen pamuğunu marka yapmak adına varız

180 bin dönümlük Menemen Ovasının hemen hemen ortasında yer alan, Kesik Mahallesi Maltepe yolu üzerindeki bu tesis hakkında bilgisine başvurduğumuz Doğan Çandarlı, öncelikle kendinin de pamukçu olduğunu bu işe de sonradan girdiğini ifade ederek, ?Üreticinin bir gözü havada, bir gözü yerde olur. Bu tesise üreticiye faydalı olmayı amaçladık. Geçen yıl kuruldu, bu yıl da geçen seneden kalan eksiklerimizi tamamlayarak yüzde yüz geliştirdik. Bu tesis son sistem, tam otomatik.  Bu anlamda Türkiye´nin sayılı tesislerinden. Geçen sene burada 9 bin 500 ton pamuk işledik. Bu sene hedefimiz 13-15 bin ton. Çiftçilikte bundan sonra bütün ürünlerde kesinlikle kalite aranacak. Bu tesis ile Menemen´in pamuğu İzmir borsasında temizliği ve albenisi ile markalaşacak. Geçen yıl da bu tesisten pamuk yolladık ve olumlu cevap aldık. Sembolik olarak bu yılın ilk pamuğu da Kerim Çandarlı´dan geldi? şeklinde konuştu.

Bu yıl Menemen´in pamuğunu iyi gördüğünü belirten Doğan Çandarlı, ?Doluluk oranı ve tarlalar güzel.  Verim de güzel gözüküyor. Sezon da yeni başlayacak, ayın 20´si gibi başlar. Fabrikamız da ay sonu gibi çalışmaya başlar. Ekim ayı dolu dolu nasip olsun. Menemen´de 50 bin ton pamuk oluyor. Bu sene fiyatlar geçen seneye göre daha iyi. İnşallah böyle de devam eder? dedi.

Menemen´de 2017 yılında 110 bin dönüm pamuk ekildi

Menemen Ziraat Odası adına görüşlerini aldığımız Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Yücel Altıntaş da, ?2017 pamuk sezonunun öncelikle tüm çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bol hasatlı, kazasız belasız bir hasat sezonu geçirmelerini temenni ediyorum. Bölgemizde 2017 yılında 110 bin dönüm pamuk ekilmiştir. Bu rakam da, İzmir´de pamuk ekim alanında birinci, Ege Bölgesi´nde Söke´den sonra ikinci olduğumuzu göstermektedir. Bölgemizin ekonomik olarak tarım ürünlerinde pamuk önde gelen stratejik bir üründür, gerek Türkiye, gerek dünya için. Hava şartlarının müsait gidip, üreticilerimizin sorunsuz güzel bir hasat dönemi geçirmelerini dilerim? şeklinde sözlerine başladı.

Pamuk fiyatları için de görüş belirten Altıntaş, ?80 kuruş devlet prim açıkladı. 36 lira mazot desteği, 4 lira da gübre desteğiyle dönüme de 40 lira vermek üzere prim desteği vermiştir. Şu anda pamukta borsada fiyat oluşmamakta. Çünkü sezonun tüm pamukları bitmiştir. Bu da bizim için umut vericidir. En son yapılan fiyat tespitlerinde fiyat 8 lira 10 kuruşla, 8 lira 20 kuruş arasındaydı.  Fiyatlar, bu fiyat aralığında giderse çiftçi için tatmin edici bir rakamdır? diye ifade etti.

Menemen pamuğu,  en temiz pamuklar arasında

İçinde yer aldığımız tesis hakkında da görüşünü aldığımız Altıntaş, ?DEY Çır Çır yeni yaptığı bu tesiste,  teknolojik anlamda Menemen çiftçisine borsanın istediği kalitede hizmet vermektedir. Bu makinelerin ilçemizde fazlalaşmasıyla da Menemen pamuğu aranan bir pamuk olmuştur, özellikle de temizlik açısından. Şu anda Menemen pamuğu, Ege Bölgesi´nin ve Türkiye´nin en temiz pamukları arasındadır, borsada fiyat işlemi görürken de farklı bir işlem görmektedir. Bunun için de bu makinelerin bölgemizde artmasını diliyorum? dedi.

Kuraklık Kapımızda!

Öte yandan 2017 sulama sezonunda sorunsuz bir sulama sezonu geçirmelerine imkan sağladıkları için Sol ve Sağ Sahil Sulama Birliği Başkanlarını da çiftçiler adına teşekkür etmek istediğini belirten Altıntaş, ?Önümüzdeki yıl kuraklık kapımızda. Şu anda Demirköprü Barajında su sıkıntısı var. Çiftçinin de bunu göz önüne alarak ona göre plan-program yapmasını temenni ediyorum? sözleri ile üreticiyi uyardı.

Haber: S.Derya BOSUT