Bugün, 15 Ağustos 2020 Cumartesi


Belediye Başkanı Serdar Aksoy Hakkında "hakaret"ten Suç Duyurusu

Menemen Belediyesi'nde işten çıkartılan işçilerden Saim Tucu, Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un kendisine hakaretlerde bulunduğu iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.
Tucu avukatı aracılığıyla Menemen Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdiği suç duyurusu dilekçesinde bu yılın başında sebep ve gerekçe gösterilmeden iş akdinin feshedildiğini belirtti.
Tucu beraber işten çıkarıldığı arkadaşlarıyla hak edişlerinden hiçbirini alamayınca şubat ayında grev haklarını kullanmak için Menemen Cumhuriyet Meydanı'nda eylem yaptı.

Dilekçesinde başkan Aksoy'un belediyenin sosyal medya hesabından işten çıkarılan işçilerin iş akitlerinin sonlandırılması sebebi olarak "hırsızlık", "kadın tacizcisi" gibi gösterdiğini ifade eden Tucu başkanın, çalışanların onur ve gururunu karaladığını ileri sürdü.

Suç dilekçesinde şu ifadelere yer verildi:

"Çalışanların yakın çevresi Serdar Aksoy'un konuşmasının yayılması üzerine çalışanlar hakkındaki iddiaların asılsız olduğu konusunda açıklama yapmak zorunda kalmış, iş arama sürecindeki çalışanlar işverenin farklı muamelelerine maruz kalmıştır. Menemen Belediye Başkanı Serdar Aksoy'un asılsız iddiaları çalışanlar hakkında önyargı oluşturmuş ve çalışanların iş bulma sürecini ve dolayısıyla maddi ve manevi varlığını olumsuz etkilemiştir.

Aksoy'un konuşması mağdurların hazır bulunmadığı ortamda gerçekleştiğinden ancak belirlenemeyen sayıda kişi tarafından görülüp duyulma ve algılanabilme ihtimali kesin olduğundan Aksoy'un işçiler hakkında hakaret suçunu gıyapta ve alenen işlediği ortadadır. Aksoy hakkında savcılığınıza müvekkilimiz adına suç duyurusunda bulunma zorunluluğumuz doğmuştur."

Tucu'nun avukatı Ali Onar belediye başkanının keyfi olarak işçilerin ekmekleriyle oynadığını savunarak, şunları söyledi:

"İşçilerimiz belediye başkanının yapmış olduğu işlemlerin haksız, hukuksuz olduğuna dair anayasal haklarını kullandılar. Biz bu işlemleri, bu davaları gerçekleştirirken artık insanların ekmeklerinden öte onurları, şahsiyeti ve gururlarıyla oynadı. Belediye meclis konuşması sırasında Menemen gibi küçük bir ilçede insanlarımızın şerefiyle ve haysiyetiyle oynayan bir açıklamada bulundu. Çadırda anayasal haklarını kullanarak hiç kimseye hiçbir kötülük yapmadan, hiçbir hukuksuzluk yapmadan haklarını arayan işçilerimize alenen 'hırsız' dedi. Bu da yetmedi fesihlerin hırsızlık yapmaktan dolayı gerçekleştirildiğini beyan etti. Akabinde bu fesih işlemlerinin kadın tacizinden, mazot hırsızlığından yapıldığını beyan etti. Sayın belediye başkanın bu beyanları en hafif tabiriyle basiretsizliktir.

Sayın belediye başkanının da hukuk çerçevesinde savcılarımıza ve Türk adaletine hesap vereceğine inanıyoruz. Bugün itibariyle Menemen Adliyesine ‘de müracaatımızı yapmış bulunuyoruz."

Haber Gökay ÖZALP