Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı


BAŞKANLAR? ANLATILDI VE ANILDILAR

Menemen´in Sesi Gazetesi olarak, İzmir´in hızla gelişen, büyüyen ilçeleri arasında yer alan Menemen ilçesinin sesi olmaya devam ediyoruz. Bu sayıdaki sayfama Menemenspor´a katkıda bulunan Kulüp Başkanları´nı taşıdım

 

Menemen´in Sesi Gazetesi olarak, İzmir´in hızla gelişen, büyüyen ilçeleri arasında yer alan Menemen ilçesinin sesi olmaya devam ediyoruz. Bu sayıdaki sayfama Menemenspor´a katkıda bulunan Kulüp Başkanları´nı taşıdım. Bu arada 35 yıl öncesindeki 68 kuşağından taraftarlar ile hayatta bulunan futbolcularla yapılan sohbet toplantısında eski günler yad edilerek emek verenler anıldı.

Kuşadası maçında Menemen´de Erkek Kalmadı

Menemen Gençlik Spor Kulübü kuruluşundan 1983 yılına kadar sürekli olarak İzmir kazalar arası 1. Amatör Kümede mücadele verdi. 1983 yılında bu çatı altında mahalli lig kuruldu. Beden Terbiyesi teşkilatı mahalli lige katılacak takımlardan teminat isteyerek ve alt yapıya önem verilmesi istemiyle, dönemin Menemenspor Kulüp Başkanı Sabri Karakaş´ın maddi desteği ile teminat yatırılarak 35 yıl öncesi 3. Lige alındı.

İzmir kazalar arasında mücadele eden Menemen Gençlik Spor Kulübü, maddi olarak tarihin en zor günlerini geçirirken başta Menemenspor Kulüp Başkanı Sabri Karakaş, Cihan Kayacan, Kadir Menteşoğlu ve Halim Tokul kendi imkanlarıyla kulübe sahip çıktıklarını anlatan sporcu ve taraftarlar, ilçenin duayen işadamları ve kulüp başkanları Menemen´e bir kapalı spor salonu kazandırdılar. İzmir Süper Amatör Küme A Grubunda şampiyon olan Menemenspor profesyonel olarak yüz güldürmeye başladı. Bu arada Menemenspor´un başkanlığını sürdüren merhum Kadir Menteşoğlu´nun öncülüğündeki Menemenspor, play-off turnuvası ve 2. Lig mücadelesi maçı için Kuşadası´na çıkartma yaptı. Kuşadası Gençlik ile Kuşadası sahasındaki maça çok sayıda taraftar taşındı. Menemen´de erkek kalmadı. O günleri bilenler Menemen-Kuşadası maçının hala zihinlerde kaldığını ifade etmekteler.

O anları ben de gördüm ve yaşadım. Maçı ve taraftar buluşmasını izledim. Menemenspor´un Kuşadası play-off karşılaşması tarihe taraftar göçü olarak geçmiştir. O dönemlerde yaşayan 68 kuşağı, Menemenspor´a maddi ve manevi katkıda bulunan ve hayatlarını kaybeden Menemenspor kulübü başkanlarını, forma giymiş futbolcuları ve teknik adamları minnetle anarak Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun ifadesini kullandılar.

Ben de diyorum ki, Menemenspor´a liderlik edenleri anlamak ve o nları gelecek nesillere anlatmak görevimiz olmalı. Yitirdiklerimize Allah´tan rahmet ailesi ve sevenlerine bir kez daha başsağlığı diliyorum.

Kalın Sağlıcakla?

Resim Alt Yazıları

 

Foto1: (Soldan Sağa) Merhum Kadir Menteşoğlu, Sabri Karakaş ve Cihan Kayacan

 

Foto2: 1969 yılının 1. Amatör Küme Şampiyonu Menemen Gençlik Takımı

 

Foto3: Geçtiğimiz ay içerisinde yitirdiğimiz Menemenspor Kulübü Başkanı Kadir Menteşoğlu

 

Foto4: 1986 yılı Menemenspor Futbol Takımı, Başkan Menteşoğlu ile toplu halde

 

Foto5: Menemenspor´un efsane teknik adamı Mustafa Özkula ile bir maç öncesi röportajım?