Bugün, 3 Temmuz 2020 Cuma


Başkan ŞAHİN; ?Tarihimizin çöplüğünde yok olup gidecekler?

Menemen´de 87 yıl önce gericiler tarafından katledilen Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, Yıldıztepe´deki Kubilay Anıtı önünde düzenlenen resmi anma töreninin ardından, Menemen Tren Garı´nda toplanarak Yıldıztepe´ye

Menemen´de 87 yıl önce gericiler tarafından katledilen Devrim Şehidi Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay ile Bekçi Hasan ve Şevki Bey, Yıldıztepe´deki Kubilay Anıtı önünde düzenlenen resmi anma töreninin ardından, Menemen Tren Garı´nda toplanarak Yıldıztepe´ye kadar yürüyen vatandaşlar anma töreni gerçekleştirdi, şehit mezarlarına karanfiller bırakıldı. 19 yıllık Belediye Başkanlığı döneminde sadece son 3 yıldır Kubilay´ı Anma Törenleri´nden konuşma verilmeyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ?Sen otur konuşma. O işler öyle konuşmakla olmaz diyenler, tarihimizin çöplüğünde yok olup gideceklerdir? dedi.

Binlerce Kubilay Yıldıztepe´ye yürüdü?

Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ı anma etkinlikleri Menemen´de gün boyu devam etti. Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da devlet törenine alınmayan vatandaşlar, Menemen Tren Garı önünde toplanarak Menemen Belediyesi´nin her yıl düzenlediği ?Demokrasi ve Laiklik Yürüyüşü´ne katıldı. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in ev sahipliğinde gerçekleşen yürüyüşe, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, İlçe Belediye Başkanları, ADD Genel Başkanı Tansel Çölaşan, DSP Genel Başkanı Önder Aksakal, bazı sendika ve sivil toplum kuruluşları üyeleri de destek verdi. Yürüyüşte Türk Bayrağı, Atatürk ve Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay´ın resimleri taşındı. ?Mustafa Kemal´in Askerleriyiz? sloganları atan binlerce vatandaş, Menemen Belediye Bandosu eşliğinde bir kilometrelik yolu yürüyüp Yıldıztepe´ye geldi. Sesli yayına izin verilmeyen ikinci törende; Kubilay Anıtı önünde saygı duruşunda bulunup İstiklal Marşımızı okuyan vatandaşlar, şehit mezarlarına karanfiller bırakarak buradan ayrıldılar.

Başkan ŞAHİN; ?Kim için konuştuk; onlar için konuştuk??

Yıldıztepe´nin ardından anma etkinliklerine, Menemen Belediyesi Kültür Merkezi´nde, Menemenli araştırmazı-yazar Oktay Özengin´in hazırladığı ?Kubilay Olayı Tarihi Fotoğraf Sergisi? ile devam edildi. Yoğun ilgi gören serginin ardından, Erdal İnönü Konferans Salonu´ndaki etkinlikler başladı. Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan programın açılış konuşmasını yapan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, göreve başladığı 1999 yılından bugüne Menemen halkını temsilen konuşma yaptığı Kubilay´ı Anma Törenleri´nde son 3 yıldır konuşmasının engellendiğine dikkat çekerek; ?Belediye Başkanı olduğum ilk günden beri Kubilay´ı Anma Törenlerinde, yerel yönetici olarak 2015 yılına kadar Yıldıztepe´de hep konuştum. 2015 yılında her ne hikmetse bugünkü anlayış, bu konuşmalarıma son verdi. Ne kadar anlattıysak, yetkilileri bu kararlarından vazgeçiremedik. Bu kararın yanlış olduğu kadar, demokrasiye vurulmuş bir darbe olduğunu ifade ettik. Yıldıztepe´deki konuşmaları gerçekleştirirken; bu oyunun bir Menemen Olayı olmadığını, bu oyunun bir gerici, yobaz olayı olduğunu her fırsatta anlattık ve bunu başardık da. İşte esas olan rahatsızlık da burada. Bu hadise Menemen Olayından çıkıp, gericiler tarafından yapıldığı ispatlanınca, birileri rahatsızlık duymaya başladı. Bu kararla Devrim Şehitlerimizi, biz Atatürkçülere unutturmaya çalışıyorlar. Ancak kimse unutmasın ki, Devrim Şehitlerimizi bize kimse unutturamadı, unutturamaz da. Benim Atatürkçü düşüncemi ifade etmeme kimse engel olamadı, olamaz da. Tarikat tehlikesine karşı uyanık olmalı ve onlarla mücadele etmemiz gerektiğini, her Kubilay Anma Etkinliklerindeki konuşmalarımızda ifade ettik. Kim için konuştuk; onlar için konuştuk, bizim için konuştuk, Türkiye için konuştuk. Sonuç; ?Sen otur konuşma. O işler öyle konuşmakla olmaz´ diyenler,  tarihimizin çöplüğünde kaybolup yok olup gideceklerdir? dedi.

Haber: S.Derya BOSUT