Bugün, 14 Temmuz 2020 Salı


Başkan ŞAHİN Muhtarlardan Taleplerini Dinliyor

İlçemize bağlı 65 mahallenin muhtarlarını bölge bölge ayırarak bir dizi toplantı sürecini başlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, göreve ilk seçildiği 1999 yılından bugüne kadar muhtarlarla hep iyi bir diyalog içerisinde olmaya gayret ettiğini beli

Menemen´in 65 mahalle muhtarıyla Menemen Belediyesi Tepe Sosyal Tesisleri´nde düzenlediği kahvaltılarda bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ilçenin farklı bölgelerinden muhtarın mahalleleriyle ilgili taleplerini dinliyor.

 

?Muhtarlar Kadar Evin İçini Bilemem?

Muhtarlar toplantısının son derece verimli sonuçlar doğuracağına inandığını söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ?20 yıldan bu tarafa görev yaptığımız Menemen Belediyesi´nde; Sivil Toplum Örgütleri´ne ve Muhtarlarımıza her dönem çok fazla değer vermişizdir. Ama en çok değeri de muhtarlarımıza vermişimdir. Çünkü; benim bilmediğim cadde ve sokak yoktur ama o sokaktaki evin kapı numarasını yada kimin oturduğunu bilmiyorumdur. Ama muhtar evde kim varsa hepsini bilir. Evin içindeki mutfağı, içindeki çeşmeyi bile bilir. Onun için ben muhtarları yaptığım görev icabıyla çok önemsiyorum. Hep muhtarlarla iyi bir işbirliği içerisinde olmaya gayret ettim? sözleriyle muhtarlara verdiği önemi ifade etti.

 

?Piriştina ve Sarıgül´ü Örnek Aldım?

Muhtarların önemini ilk olarak İzmir Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı merhum Ahmet Piriştina´dan gördüğünü belirten Başkan Tahir Şahin bu konudaki izlenimlerini ise şöyle paylaştı, ?Ahmet Piriştina´yı bir ziyaretimde ?Abi nasıl yönetiyorsun bu büyük İzmir´i´ dediğimde, ?365 tane muhtarım var. Benim için her bölgenin belediye başkanı muhtarımdır. Muhtarlarla yönetiyorum, yoksa başka türlü yetişmek mümkün değil´dedi. O söz çok hoşuma gitmişti. Çok doğru bir yaklaşım. Muhtardan sorunu alıyor, yapabildiğini yapıyor ve yoluna devam ediyor. Bir de Şişli Belediye Başkanıyken sevgili Mustafa Sarıgül´de görmüştüm muhtarlara vermiş olduğu değeri. Benzer yakın cümlelerle özetlemişti muhtarlara vermiş olduğu değeri. Muhtarlarımı Şişli´ye götürdüğümde, gerçekten Mustafa Sarıgül´ün muhtarlara vermiş olduğu değere gözlerimle şahit oldum ve bunu muhtarlarım da gördü. O günden bugüne muhtarlarımızla hem mesai saatleri içerisinde, hem mesai saatleri dışında, sadece işle değil, sosyal anlamda da kültürel gezilere de gidip beraber hareket ettik. Zaman zaman akşam yemekleri, zaman zaman sabah kahvaltıları yaptık. Daha dar kapsamlı iş konuşulan toplantılar da gerçekleştirdik.?

 

?Demokrasinin olmazsa olmazı muhtarlardır?

Muhtarların partiye bağlı kalmaksızın seçimle gelen yöneticiler olduğunu vurgulayan Başkan Şahin, ?Onun için onların değeri benim gözümde bambaşka. Sivil Toplum Örgütlerinin değeri de bambaşka ama muhtarların değeri kimse alınmasın, gücenmesin herkesten bir tık öndeler. Demokrasinin olmazsa olmazı muhtarlardır. Hangi partiden, hangi mezhepten, hangi ırktan olursa olsun fikirleri beni ilgilendirmez. Bizi Tahir Şahin yapan özellik de kimseyi kimseden ayırmadan hizmet etmektir? dedi.

 

 ?İş planını, programı doğru yapmak adına??

Muhtar toplantılarının amacı hakkında açıklamada bulunan Başkan Şahin, ?Cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen sonra bu toplantıları planladık. Bizim boş durmayı seven bir yapımız yok. Her ne kadar mahallelerimizdeki sorunlarını bilsem de muhtarların daha iyi bildiği anlayışıyla hareket ediyor ve bilmediğim sorunlar varsa onları da tespit edebilmek adına muhtarlarımızla toplantılar yapıyoruz. 16 Temmuz Pazartesi günü merkezde bulunan Kasımpaşa, Esatpaşa, Mermerli, Atatürk, Uğur Mumcu ve İsmet İnönü Mahallesi gibi ana büyük mahallelerimizin muhtarları ile toplantılarımızı başlattık. Salı günü Ulukent´te bulunan İstiklal, 30 Ağustos, 29 Ekim ve 9 Eylül mahallerinin muhtarlarıyla, Çarşamba günü Menemen merkezde bulunan ufak mahallelerden Tülbentli, Gaybi, Camikebir, Zafer, Kazımpaşa, Ahıhıdır ve Seydinasrullah´ın muhtarlarıyla, Perşembe günü Emiralem, Maltepe, Türkelli ve Seyrek bölgelerimizdeki mahallelerimizin muhtarıyla, Cuma günü ise Koyundere ve Asarlık bölgelerimizdeki muhtarlarımızla toplantılar yaptık. Zaman içinde diğer muhtarlarımızla da buluşup taleplerini alacağız. Tam bir çalışma dönemindeyiz. Seçimlere 8 ay var ve bu 4 ayda eksiklerimizi yakalayıp, tespit edip, doğru bir zamanda yapabildiğimiz hizmetleri yapmak hedefimiz. Yani iş planını, programını doğru yapmak adına muhtarlarımızla bu toplantıları yaptık. Güzel de oldu, biz de mutluyuz, muhtarlarımız da mutlu. Yine bu tür toplantılar yapsak da yapmasak da 7/24 telefonlarımız muhtarlarımıza her zaman açık. Bugün için öngörülmeyen sorunlar meydana gelebilir. Muhtarlarımızla 7/24 çalışamaya devam edeceğiz? dedi.

 

2 ay sonra muhtarlarla bir kez daha toplanıp durum değerlendirmesi yapacaklarını da açıklayan Belediye Başkanı Tahir Şahin; ?Ne yaptık, ne yapamadık diye tespit etmek için iki ay sonra bir kez daha muhtarlar toplantısı yapmak lazım. Ondan sonra zaten seçim atmosferine gireriz? diye konuştu.

Haber: Gökay ÖZALP