Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


Başkan ŞAHİN; ?Koltuk peşinde koşanlardan olmadık?

CHP Menemen İlçe Kongresinde partilileriyle bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, parti içi demokrasi mücadelesi nedeniyle CHP´den ihraç edilmiş olmasına rağmen koltuk peşinde koşanlardan olmadığını ifade ederek, partililerine birlik ve be

CHP Menemen İlçe Kongresinde partilileriyle bir araya gelen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, parti içi demokrasi mücadelesi nedeniyle CHP´den ihraç edilmiş olmasına rağmen koltuk peşinde koşanlardan olmadığını ifade ederek, partililerine birlik ve beraberlik çağrısında bulundu.

 

CHP Menemen İlçe Kongresi; CHP İzmir Milletvekilleri Atilla Sertel ve Mustafa Balbay, CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, CHP İlçe Başkanları,  Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclisi eski Başkanı Serdar Değirmenci, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Muhtarlar ve partililerin katılımıyla Menemen Belediye Düğün Salonu´nda gerçekleşti.

 

Başkan ŞAHİN; ?Hiç kimse umutsuz olmasın?

Divan Başkanlığı´nı Karşıyaka Belediyesi eski Başkanı Cevat Durak´ın yürüttüğü kongre, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu ile Hesap Raporunun oy birliğiyle kabul edildiği kongrede partilileriyle buluşan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; CHP´nin parlamento dışında kaldığı bir dönemde, 1999 yılında Menemen Belediye Başkanlığı görevine başladığını hatırlattığı konuşmasında; ?Partimizin parlamento dışında kaldığı zor bir süreçte seçim kazandıysak, Menemen Belediyesi´nde CHP bayrağını nasıl ki 4 dönemdir dalgalandırıyorsak,  birbirimizi sevdikten ve samimi olduktan sonra hiç kimse umutsuz olmasın 2019´da Cumhurbaşkanlığı bizim olacak, sosyal demokratların olacaktır? dedi.

 

?Koltuk peşinde koşanlardan olmadık?

Parti içi demokrasiyi yaşatmak için, ön seçim ısrarıyla Şişli Belediyesi eski Başkanı Mustafa Sarıgül´e verdiği destek nedeniyle 2006 yılında partisinden ihraç edildiğini ifade eden Başkan Şahin, koltuk peşinde koşanlardan olmadığını söyleyerek; ?Bütün örgütümüz ve partililerimizle birlikte aslanlar gibi dik durduk, birlik ve beraberlik içinde olduk ve bu sürece geldik. Eğer biz de bir taraflara gitmeyi aklımızın ucundan geçirseydik, bugün Menemen´de belki de CHP bayrağı dalgalanmıyor olacaktı? diye konuştu.

10 yıl Karşıyaka Belediye Başkanlığı görevini yürüten ve 2014 yerel seçimlerinde aday gösterilmeyen Cevat Durak´ı örnek gösteren Başkan Şahin; ?Bazı arkadaşlar koltuk peşine düşüp ya oraya gitti, ya bağımsız aday oldu. Ama Divan Başkanımız, Karşıyaka Belediyesi eski Başkanımız hiçbir yere gitmedi. Aslanlar gibi, adam gibi durdu. Bugün burada aslanlar gibi, adam gibi Divan Başkanlığımızı yapan bu güzel insanı yürekten alkışlıyorum. Particilik budur? dedi.

?İzmir yüzünü Menemen´e ya dönecek, ya dönecek.?

İzmir´in en önemli ilçelerinden birisi olan Menemen´in gelişimini hızla sürdürdüğüne dikkat çeken Başkan Şahin konuşmasına şöyle devam etti; ?2015-2016 TÜİK verilerine göre İzmir ve Ege 1,1 büyürken, Menemen 5,59 büyümüş. İzmir´in gelişmesini ve büyümesini istiyorsak, İzmir yüzünü Menemen´e ya dönecek, ya dönecek.?

 

CHP İl Başkanı GÜVEN; ?Mücadelemiz artık farklı bir pozisyon aldı?

CHP İzmir İl Başkanı Asuman Ali Güven ise, CHP´li Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi´nin İçişleri Bakanlığı kararıyla görevden alınmasına tepkisini ortaya koyarak başladığı konuşmasında; ?1 hafta önce Genel Başkanımız hakkında Cumhurbaşkanı´na hakaret etti diyerek soruşturma başlatıldı, şimdi de bir Belediye Başkanımız görevinden uzaklaştırılıyor. Bu tip baskılar ağırlıklı bir şekilde devam etme noktasında gözüküyor.  Mücadelemiz artık farklı bir pozisyon aldı. Onun için parti içinde birlik ve beraberliğe, yoldaş olduğumuzu unutmadan bu mücadeleyi sürdürmeye partimizin ihtiyacı var. Eğer biz birlik olabilirsek, CHP örgütü olarak dayanışma içinde olabilirsek, bu zor günleri en iyi şekilde aşma şansımız vardır? dedi.

 

?Türkiye İzmir´den ışık, enerji, moral bekliyor?

İzmir´in stratejik bir önem taşıdığını söyleyen Güven konuşmasına şöyle devam etti; ?Türkiye bizim duruşumuza, yaptıklarımıza bakıyor. Bizden ışık, enerji, moral bekliyor. Biz İzmir olarak halka bu umudu verebilmeliyiz. Bugün ülkemizde yaşanan büyük sorunların aşılmasının bir tek yolu var; bu siyasi iktidarın iktidardan uzaklaşması, tekrar ülkemizde demokrasinin, hukuk devletinin hayata geçmesi. Bugün ülkemizde yerel yönetimler konusunda eğer bir seçim olsa, partimizin İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirleri alma şansı var. Bu krediyi iyi değerlendirmek zorunda partimiz. Bunu yaparken de İzmir´in o bölgelere çalışmalarıyla yerel yönetimler ışık tutmalı, o mesajı biz İzmir´den verebilmeliyiz. Yerel yönetimler olarak İzmir´de daha çok başarılı çalışmalar yapmalıyız ki İstanbul, Ankara gibi büyük kentleri partimizin kazanmasını sağlayabilelim. Eğer partimiz yerel seçimlerde büyük kentleri kazanabilirse, iktidara yürüyüşümüz daha kolay olacaktır.?

 

SERTEL; ?Bütün kurumları çökerttiler, bir tek CHP var?

CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, ABD´nin New York kentinde başlayan Halk Bank Genel Müdür Yardımcısı Hakan Atilla´nın yargılandığı davada tanık olmayı kabul eden Reza Zarrab´ın ifadelerine yer verdiği konuşmasında; ?Türkiye´de son dönemde çok kötü günler yaşıyoruz. Kötülükler üreten, insanları mutsuz ve umutsuz kılan bir siyasi iktidarla karşı karşıyayız. Rüşvetçilere plaket veren Bakanlarımız var. Adam söylüyor, ?Zafer Çağlayan´a 45-50 milyon Euro rüşvet verdim´ diyor. Ve hiçbir savcı harekete geçmiyor, yaprak kımıldamıyor. Hiçbir kanal sorgulamıyor. Bizim gibi adamları çıkarıp televizyonlarda tartışmalara almıyorlar. Saraydan atadıkları değişik renkte kuşları, her gün papağan gibi öttürüyorlar. Bütün kurumları çökerttiler, bir tek CHP var? dedi.

 

CHP Menemen´de TAKLAK ile yola devam?

CHP Menemen İlçe Kongresine, 418 delegeden 257´si katıldı. 17 Temmuz 2013 tarihinden bugüne CHP Menemen İlçe Başkanlığı görevini yürüten Kazım Hürol Taklak, delegelerden 243´ünün oyunu alarak yeniden İlçe Başkanı seçildi. Tek liste üzerinden gidilen seçimlerde 14 oy da geçersiz sayıldı.

 

Seçim öncesinde yaptığı konuşmada, Türkiye´nin bugün her zamankinden daha çok CHP iktidarına ihtiyaç duyduğunu ifade eden CHP Menemen İlçe Başkanı Kazım Hürol Taklak;  ?Bizi birbirimize kırdırmak isteyenlere karşı, Menemen için, Türkiye için, CHP iktidarı için kol kola, omuz omuza yürümeye devam edeceğiz. Şimdi bize düşen görev; önce yereldeki başarımızı devam ettirip, Milletvekilliği ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, güçlü parlamentoyu geri getirmek için partimizi iktidar yapmaktır. Bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine yaşayan Türkiye´yi birlikte kuralım ? dedi.

 

CHP Menemen´de yeni yönetim şu isimlerden oluştu: 

Ufuk Anık, Funda Barut, Mehmet Ekinci, Berna Eyinç, Zuhal Güç, Sebahattin İpektepe, Alev Kılıçaslan, Nusret Özbent, Fatih Sabancı, Mustafa Sevinç, Orçun Soysal,Birgül Soytürk, İrfan Şahin, Ercan Şenel, Hakan Taşkıntuna ve İmam Yıldırım.

 

CHP Menemen´de il delegeleri şu isimlerden oluştu: 

Yağmur Aşkın, Cengiz Cangüder, Ahmet Serdar Değirmenci, Nezahat Esen, Berna Eyinç, Büşra Kayaoğ, Recai Önal, İsmail Polat, Mustafa Sevinç, Tahir Şahin, Kazım Hürol Taklak, Sadık Tanrıverdi, Bülent Uzun, Kader Yayla, Kemal Yıldız ve Gökhan Yılmaz.

Haber: S.Derya BOSUT