Bugün, 4 Temmuz 2020 Cumartesi


?Bağlarımıza Zarar Veriyor?

Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, Menemen ova köyleri üzerinde hızla yapımı devam eden Otoyol İnşaatının bağlara büyük zarar verdiğine dikkat çekti.

Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, Menemen ova köyleri üzerinde hızla yapımı devam eden Otoyol İnşaatının bağlara büyük zarar verdiğine dikkat çekti.

?Bu mevsime denk getirmeleri yanlış?

Konu hakkında gazetemize açıklamada bulunan Menemen Ziraat Odası Başkanı A. Metin Karagöl, ?Çok hızlı bir şekilde bu otoyol inşaatı devam ediyor. Çok büyük kamyonlar çalışıyor. Tam da bağlarımızın arasında yol alıyor kamyonlar. Bu mevsime denk getirmeleri yanlıştı. Bu anlamda bizlere bir şey sorulmuyor, bu konuda bir planlama var mı yok mu bu işte bilmiyorum, ama Ağustos ayında şimdi üzümler kesiliyor, herkes tarlada, bağda, bahçede. Ayrıca mevcut yollar, Belen Köprüsünün yolu bile ağır tonajlı kamyonlardan harap olmuş durumda, toz toprak da cabası. Bu kamyonların özellikle şu dönem çalışmasından bağcılarımız şikayetçi, odaya bu konuda büyük şikayet geliyor. Ürün üzerindeyken de, sergideyken de büyük zarar veriyor bu toz. Toz toprak kaldırdığı gibi, zararlı canlıları da havalandırıyor. Planlama dahilinde ovayı kışın bitirmeleri çok daha sağlıklı olurdu diye düşünüyoruz. Ama maalesef her konuda olduğu gibi en çok da tarımda planlama en büyük eksiğimiz? diye görüş belirtti.

?Hiç olmazsa üzüm kesimi bitene kadar yol sulansın?

Bu konuya şu saatten sonra çözüm olarak da şu yolu önerdi, ?Biraz daha dikkat etsinler, hiçolmazsa üzüm kesimi bitene kadartoz kalkmaması için yola sulama yapsınlar.  10-15 günlük bir takvim var önümüzde. Üzüm kesimi bitene kadar biraz daha özen talep ediyoruz. Ayrıca mevcut yollar da çok kötü durumda. Beraber geçtik yolların durumunu gördünüz. Bu yolların da elden geçirilmesi lazım, ya da geçici olarak yamayacaklar. Karayolları veya müteahhitlik yapan firmadan artık kim yapacaksa. Çiftçinin bu döneminde işlerine engel olmamalarını rica ediyoruz?

Haber: S.Derya BOSUT