AYVACIK KÖYÜMÜZE 50 YIL ÖNCE PİYANGO VURMUŞTU?

DÖNEMİN GENELKURMAY BAŞKANI CEMAL TURAL, 24 YIL ÖNCE AYRAN İÇTİĞİ AYVACIK KÖYÜNÜ UNUTMAMIŞ, KÖYÜ OKUL VE ELEKTRİĞE KAVUŞTURMUŞTU?

DÖNEMİN GENELKURMAY BAŞKANI CEMAL TURAL, 24 YIL ÖNCE AYRAN İÇTİĞİ AYVACIK KÖYÜNÜ UNUTMAMIŞ, KÖYÜ OKUL VE ELEKTRİĞE KAVUŞTURMUŞTU?

Günlük hayatımızda bazı insanlarımıza deyim yerindeyse ?Piyango? vurur ve o insan hiç ummadığı bir anda maddi ve manevi zenginliğe kavuşur. Bu piyango bazen de yerleşim merkezlerine vurur, orada yaşayan tüm insanların bir şekilde hayatlarını kolaylaştırır. Bu piyangolardan biri de 50 yıl önce 1967 yılında Menemen´in Ayvacık Köyüne vurmuştu. O tarihte dönemin Genelkurmay Başkanı Cemal Tural, Ayvacık Köyüne okul yaptırmış, tüm köyün evlerini de elektriğe kavuşturmuştu.

Peki bu durum nasıl oldu da gerçekleşti. Türkiye Cumhuriyeti Genelkurmay Başkanının Menemen´in Ayvacık Köyü ile ne alakası vardı?

Konuya açıklık getirmek için öncelikle 1967 yılından da öteye 1943 yılına gidelim. Günümüzden 74 yıl önce sıcak bir yaz gününde Menemen´in dağlık bölgelerinde askerlerimiz tatbikat yapmaktadır. O dönemde ikinci dünya savaşı da tüm hızıyla devam etmektedir. Yüzbaşı Cemal Tural, sıcağın da etkisiyle susuzluktan yanan erlerini Ayvacık Köyüne doğru yönlendirir. Bu sırada köyde bulunanlar da gelen askerlere büyük bir misafirperverlik gösterirler. Onlara testilerdeki soğuk sulardan verirler, ayran ve yemek ikram ederler. Bu ikramı sunan köylülerden biri de Fatma Kadındır. Fatma Kadının sunduğu soğuk yayık ayranı büyük bir keyifle içen Yüzbaşı Cemal Tural, gördükleri büyük misafirperverlikten dolayı çok memnun olur. Erleriyle birlikte Ayvacık´tan ayrılma vakti geldiğinde, köylülere hitaben bir konuşma yaparak teşekkür eder ve ?Bir gün mutlaka köyünüze tekrar geleceğim ve sizlere yardım edeceğim? der.

ARADAN 24 YIL GEÇER

Günler günleri, aylar ayları kovalar. Aradan tam 24 yıl geçer. Tarih 5 Mayıs 1967´dir. Menemen´in Ayvacık Köyü Kara Kuvvetleri İnşaat Emlâk Müdürlüğü tarafından ?kardeş köy? olarak seçilmiştir. Müdürlüğün Ayvacık köyüne okul, köprü, kütüphane yapmak ve muhtaç çocuklara yardımda bulunmak üzere giriştiği teşebbüse vatandaşlar da yardımcı olmaktadır. Nitekim Ümit Ekmek Fabrikası sahipleri Asım ve Osman Dalgan, yardım hareketini yöneten İnşaat Emlâk Müdürü Albay Hüseyin Türkeş´e 2000 liralık bir çek vererek katkıda bulunur. Albay Türkeş, Ayvacık köyüne yapılan yardımla ilgili olarak şu bilgiyi verir: Geçen ay okulun temelini attık. İnşaat, köylülerin de yardımıyla hızla ilerliyor. Ancak amacımız köylüye maddi olduğu kadar fikri yardımda da bulunmaktır.?

İLK YARDIM KARA KUVVETLERİ KOMUTANIYKEN YAPILDI

Genelkurmay Başkanı Org. Cemal Tural, verdiği sözü hiçbir zaman unutmamış, köye ilk yardımı Kara Kuvvetleri Komutanıyken yaparak Ayvacık´ı elektriğe kavuşturmuştur. Bir teftiş günü Menemen´den Manisa´ya giderken köyü karanlıklar içinde gören Orgeneral, yanındakilere ?Işık vereceksiniz? demiş. Tural´ın bu emri çok kısa bir zamanda yerine getirilmiştir. Ordu´nun ?Kardeş köy? seçtiği Ayvacık´ta jeneratör ve dağıtım şebekesi askerler tarafından kurulmuştur.          

1967 yılının Mart ayında Tural Paşalarının tekrar köyün önünden geçeceğini duyan Ayvacıklılar yol boyunu bayram yerine çevirmişler, kurbanları keserken bir yandan da okul dertlerini paşaya anlatmışlardır. Genelkurmay Başkanına, ?Ayvacık merkezi Dere Mahallesine yarım saat mesafede. Arada dereler çaylar var. Her yıl bir veya birkaç yavrumuz azgın sellere kapılıyor. Bize bir okuI? diyen köylüler 5 ay sonra yepyeni bir okula kavuşmuşlardır. Ancak, bu sanıldığı kadar kolay olmamış, Ordu gerekli teknik elemanları ve çimentoyu temin ederken, Ayvacıklılar sırtlarında taş çekmişlerdir.

       Netice olarak da Ayvacık´ın ?ORGENERAL CEMAL TURAL» adı verilen ilkokulu, 57´nci Tümen Komutanı ve Bandosunun da katıldığı bir törenle 5 Ekim 1967 tarihinde öğrenime açılmıştır.

O GÜNLERİN FATMA KADINI, 70 YAŞINDAKİ FATMA NİNE OLDU

Yüzbaşı Cemal Tural´a ayran ikramında bulunan Fatma Kadın, 1967 yılında köylülerin Fatma Ninesi olmuştur. Bahçesindeki otları yolarken, 24 yıl önce Yüzbaşı Cemal Tural´dan işittiği «Bir koltuğa iki karpuz sığar mı?» şarkısını mırıldanmakta, üç öksüz torunu bu kış (1967) çayları, dereleri aşmadan yarım saat yol yürümeden okula gideceği için büyük sevinç duymaktadır.

FOTOLAR :

1.. 1967 yılında Genelkurmay Başkanımız Org. Cemal Tural

2.. 1967 yılında Ayvacık´ın ?ORGENERAL CEMAL TURAL» adı verilen ilkokulunun öğrencileri

3.. Fatma Nine

4? Genelkurmay Başkanı Org. Cemal Tural