Bugün, 8 Temmuz 2020 Çarşamba


ASIRLIK LEZZET MENEMEN YOĞURDU YAŞIYOR

Menemen denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de bölgemizin markası olan meşhur Menemen yoğurdudur. 1928 ile 1985 yılları arasında Ankara ? İzmir gibi büyük kentlere hediye giden, satılan Mandıra yoğurdu o dönemlerde altın yıllarını yaşıyordu.

Menemen denildiğinde ilk akla gelenlerden biri de bölgemizin markası olan meşhur Menemen yoğurdudur. 1928 ile 1985 yılları arasında Ankara ? İzmir gibi büyük kentlere hediye giden, satılan Mandıra yoğurdu o dönemlerde altın yıllarını yaşıyordu.

Menemen´de yoğurt ve süt mamulleri üretimini ilk olarak 1928 yılında Ali Şengöz başlattı. Daha sonra Cavit-Pastacı Kadir, Üstün Veli, Peynirci Ali, Rıfat İçmez, Çınarlıda Aydın- Ramo- Yıldız, Muhittin gibi Mandıralar süt ürünlerini kendi imalatı olarak ürettiler. Bunların yanında ufak tefek mandıralar da kendi imkanları dahilinde uzun yıllar çalışmalarını sürdürürken Yıldız ? Uludağ ve Tuna Mandıraları da

süt ürünleri işletmeciliğiyle Menemen´de üretime başladılar. Bu arada ilçe dışından yoğun taleplerin de gelmesiyle altın yıllarını yaşayan Menemen yoğurdunun hikayesini Esnaflar Odası geçmiş dönem başkanı Nazif Şendur´dan, Kahveci Emrullah´ın oğlu Ahmet Kurtoğlu´dan ve nüveci çiftçilerimizden Doğan Bosut´tan edindiğim bilgilere göre anlatayım. Bu arada ben de o günleri yaşadım ve gördüm.

Menemen yoğurdu 1950 yıllarından 1985 yıllarına kadar Ulucak, Seyrek, Günerli ve Tuzçullu köylerinde bulunan manda, inek ve koyun sütünden üretiliyordu. Yaklaşık 9 adet mandıra işletmesi bulunuyordu. Yoğurtlar; 6´şar kiloluk toprak davar ile çinkolar da ve 2´lik ve 1´lik toprak sırlı kaselerde muhafaza edilir ve üzeri 1 parmak kaymak tutardı.

Bu konuda bir anısını bizimle paylaşan Ahmet Kurtoğlu, 1951 yıllında askerlik görevini Ankara´da yaparken izinli olarak memleketi Menemen´e geldiğinde dönüşünde hediye olarak 2 kiloluk toprak kasede Menemen yoğurdu alıp Ankara´ya döndüğünde arkadaşlarına ikram etmiş.

Bunun üzerine arkadaşları sormuşlar;

- Ahmet sen bize yoğurt mu getirdin yoksa peynir mi ?

O dönem kerpiç gibi diye tabir edilen Menemen yoğurdu Kara Trenle çinko tavalarda Menemen´den Ankara´ya gönderilirdi. Hatta o yıllarda Menemen yoğurdunun şarkısı bile yapılmıştı. Ama daha sonra dönemin Tarım Bakanlığının süt üretimiyle iştigal eden Mandıralar için çıkardığı yönetmelikle istenilen kriterleri yerine getiremeyen 50 yıl öncesinin mandıraları ruhsat sorunu ve manda neslinin de tükenmesiyle tek tek kapandılar.

İYİKİ VARSINIZ!

1928 yılında ilk süt mamulleri ile mandıra işletmesi ve üretimiyle iştigal eden Ali Şengöz vefatından sonra ismi, Şengöz Mandıra´da oğlu Vedat Şengöz ile torunları tarafından yaşatılıyor. Öte yandan ilçemizde 1985 yılından beri tüketiciye sunduğu kaliteli ve sağlıklı süt ürünleri ve yoğurduyla marka haline gelen Uludağ Mandırası da baba Salim Uludağ vefatından sonra oğlu Alper Uludağ tarafından yaşatılıyor. İki mandıra da babalarının adlarını yaşatarak büyük vefa örneği gösterdiler.

Menemen´de süt mamullerini kendi imalathanelerinde üreten Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve Menemen İlçe Tarım Müdürlüğünden ruhsatlı Şengöz, Uludağ ve Tuna Mandıraları asırlık lezzeti ile damaklarımızı şenlendirmeye ve Menemen yoğurdunu yaşatmaya devam ediyorlar.

 

Foto 1: Geçmiş dönemin Esnaflar Odası Başkanı Nazif Şendur Menemen Yoğurduna sahip çıktık ve sahip çıkmaya da devam ediyoruz.

 

Foto 2: 90 yıldır bölgenin markası olan Şengöz Mandıra, Vedat Şengöz ve torunların işletmeciliğinde Çanakkale karayolundaki mekanda, mola veren vatandaşlar kaliteli kase yoğurdu ile bu geleneği sürdürüyorlar ve yoğun ilgi görüyor.

 

Foto 3: 33 yıldır Uludağ Mandırası süt ürünleri ile yaptığı üretim ve yoğurt simgesi, güvencesi olarak halkın sağlığına uyarak, güvenilir gıda üretimi ödülüne layık görüldü.

 

Foto 4: Uludağ Mandırasının torunları 2017-2018 Eğitim Öğretim Yılının sömestre tatilini Mandırada geçirdiler.