Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


Altınlar Ziraat Bankası´na

25-26 Ekim´de Menemen için Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama başlıyor.

25-26 Ekim´de Menemen için Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası talep toplama başlıyor.

Konu hakkında gazetemize açıklamada bulunan Ziraat Bankası Menemen Şube Başkanı Murat Özgür, ?Hazine Müsteşarlığı´nca başlatılan Altın tahvili ve Altına dayalı kira sertifikası ihracı 25-26 Ekim´de 2 günlük ihraç programı çerçevesinde tek banka olan Ziraat Bankası´nın Menemen şubesinde talep toplama süreci gerçekleştirilecektir. Sadece bireysel yatırımcılara yönelik bu ürün, iki farklı seçenek sunuyor bizlere. Faizli bir getiri elde etmek isteyen yatırımcılar için ?Altın Tahvili´, faizli bir getiri elde etmek istemeyen yatırımcılar için ise kira gelirine endeksli ?Altına Dayalı Kira Sertifikası´. İki ürünün de vadesi 2 yıldır ve 6 ayda bir TL cinsinden kupon ödemesi/kira getirisi (6 aylık net %1,20, yıllık net %2,40) bulunmaktadır.

Vatandaşa sağlayacağı avantajlara bakarsak; Birincisi devlet güvencesinde getirisinin olması ve çalınma/kaybolma riskinin olmamasıdır. İkincisi gelir vergisi (stopaj) kesintisi yapılmayacaktır. Üçüncüsü vade tarihinde istenirse fiziki altın şeklinde geri ödeme seçeneği bulunacaktır. Ayrıca her zaman geri alım hakkı mevcut olup, 3 aydan sonraki geri alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır. İlk 3 ayda yapılacak (90. gün dahil) geri alımlar Müsteşarlık´ın açıkladığı çerçevede %1,5 iskontolu fiyatla alınacaktır.

Peki hangi altınlar kabul edilecek? 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. Bunlar çeyrek, yarım, birlik, 2 buçukluk, beşlik ziynet ve sikke altınlar, bilezik ve kolyeler ile külçeler. Reşat altın, üzerinde değerli değersiz taş bulunan bilezik ve kolye gibi altınlar kabul edilmeyecek. Eski ve yeni tarihli altınlar arasında değer farkı olmayacaktır.

En çok merak edilen hesap işletim vb. bankacılık işlem komisyon ya da hizmet bedeli alınıp alınmayacağı konusuna gelince ürün tamamen bankacılık sisteminden ayrı olarak devlet güvencesindedir ve açık hesaplara herhangi bir komisyon alınmayacaktır.

Talep toplama süresi içinde bankaya getirilen altın miktarının alt ve üst sınırı yoktur. Teslim edilen altın karşılığında hesap cüzdanı verilecek ve yatırımcılar hiçbir kayba uğramayacaktır. Fiziki altın sadece vade sonunda teslim edilebilecek, ara dönemde talep edilir ise TL olarak ödemesi yapılacaktır. Dönem sonunda fiziki teslimat istemeyen yatırımcıların hesaplarına ise gram altın olarak yatırılacaktır.

Merkez Bankası rezervlerin güçlendirilmesi, hazinenin borçlanma araçlarını çeşitlendirmesi ve ülkemizin dışa bağımlılığını azaltmak adına devreye alınan yeni finansman aracı Ekim ayında büyük ilgi gördü. Bu ilginin hızlanarak artması beklenmektedir. Detaylı bilgiler www.hazine.gov.tr ve www.ziraatbank.com.tr internet sayfalarında yer almaktadır? diye ifade etti.

Haber: S. Derya BOSUT