Bugün, 10 Ağustos 2020 Pazartesi


Akif´i Anma ve Anlama Programı

12 Mart 1921´de TBMM tarafından kabul edilen İstiklal Marşımızın yıldönümü nedeniyle Menemen´de Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Mehmet Akif´i anma ve anlama programı gerçekleştirildi.

12 Mart 1921´de TBMM tarafından kabul edilen İstiklal Marşımızın yıldönümü nedeniyle Menemen´de Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Mehmet Akif´i anma ve anlama programı gerçekleştirildi.

Kubilay Kültür Merkezi Salonu´nda yapılan programa; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Garnizon Komutanı Feridun İşler, Belediye Başkanı Tahir Şahin, kamu kurumlarının yöneticileri, siyasi partilerin temsilcileri, gaziler, meslek odalarının yöneticileri, okul müdürleri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Akif şairden öte fikir adamı

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programın açılış konuşmasını yapan Okul Müdürü Kenan Kılıç, ?Mehmet Akif Ersoy´u anma ve anlama programımıza hoş geldiniz. Mehmet Akif´i minnetle, hürmetle yâd ediyor, mekanı cennet olsun diyor, kendisine şükranlarımızı sunuyorum. Ne mutlu bizlere ki, M.Akif gibi pak bir ruhu, temiz bir vicdanı yâd etmek, onun yüksek ideallerini, davasını, aşkını, heyecanını, paylaşmak için bugün buradayız. Merhum Akif´i hakkıyla anlamak, O´na minnet borcunu yerine getirmeyi gerektirir. Mehmet Akif´e minnet borcunu ise, onu okuyarak, anlayarak ve hissederek ancak ödeyebiliriz. O nu hakkıyla anmak Akif´i düşünce ve dünya görüşüyle, güç karşısındaki asil duruşuyla tanımayı gerektirir. Çanakkale şehitlerimizin ruhu da bizi millet kılan ve büyük saldırılar karşısında ayakta tutan mana da Akif´in destanındadır. Onun idealindeki genç Asım´dır. Asım; adaleti, hakkaniyeti, vicdanı, merhameti temsil eder. O,hayali bir kimlik, yaşanmamış bir roman ya da bir film kahramanı değildir. Keza Asım ve Asımın temsil ettiği değerler sistemi; hiçbir zaman tarihte kalmış, efsaneleşmiş mitolojik bir kavram da değildir. Asım dün; yanı develi muazzamının, topuyla, tüfeğiyle geldiği gün M.Akif´ti. Bu gün ise sizlersiniz.Akif; kalemiyle yazmaktan ziyade kalbiyle, gönlüyle yazan bir şairdi.  Akif; sadece İstiklal marşımızın şairi, sadece milli şairimiz değildir. Akif sadece Çanakkale şairimiz de değildir. Akif bir şair olmanın da ötesinde bir fikir adamı bir münevver, bir gönül insanıdır. Dudaklarından dökülen istiklal marşı bu milletin topyekûn ifadesidir. Akif en zor zamanlarda bile umudunu kaybetmedi. Asımın nesline inandı. Sizlere inandı. Dün olduğu gibi bugün de Akif´den aldığımız bu ruhla ülkemizi; insanların kardeş olduğu güven içinde yaşadığı bir ülke yapmanın gayreti içinde olacağız. Sözlerime; İstiklal marşımızın son bölümünü okuyarak son vermek isterken hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum: Dalgalan sen de şafaklar gibi ey şanlı hilal, Olsun artık dökülen kanlarımın hepsi helal. Ebediyen sana yok ırkıma yok izmihlal. Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet. Hakkıdır Hakka tapan milletimin istiklal? ?dedi.

Konuşmanın ardından Mehmet Akif´in yaşamından önemli kesitler ve anekdotlar öğrenciler tarafından canlandırıldı. Yine öğrenciler şiirlerini seslendirdi. Asım´ın Nesli Oratoryosuyla program son buldu.

Haber: S.Derya BOSUT