ADD´den Cumhuriyet Balosu
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tepe Sosyal Tesisleri´nde Cumhuriyet Balosu gerçekleştirdi.
Tarih: 2.11.2018 12:27:53/ 613okunma / 0yorum

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tepe Sosyal Tesisleri´nde Cumhuriyet Balosu gerçekleştirdi.

“Cumhuriyeti yeniden inşa etmek çabası ve azminde olmalıyız”

ADD Menemen Şube Başkanı Elif Orhan yaptığı açılış konuşmasında , “Tarihte eşi görülmemiş bir kurtuluş mücadelesiyle askeri gücünü tüm dünyaya kanıtlayan ve bağımsızlığını dişiyle tırnağı ile sökerek alan Türk Ordusunun dahi başkomutanı büyük Atatürk´ün, sosyal, siyasal alandaki sayısız başarılarından en önemlisini kutladığımız büyük gün, büyük bayramdır 29 Ekim.

Türk Dil Kurumu´na göre Cumhuriyet; Milletin, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir. ‘cumhur´ sözcüğü ‘halk´ demek olduğuna göre daha geniş bir anlatımla Cumhuriyete ‘halkın kral olduğu yönetim biçimi´ diyebiliriz. Yani cumhuriyet; hukuktur, kadındır, adalettir, eşitliktir, eğitimdir, sanattır, kalkınmadır, mutluluktur, özgürlüktür. Arkasındaki aydınlanma fikri anlaşıldığı zaman, ne müthiş bir olay olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkmaktadır. Laikliğin, akıl ve bilimin temel alındığı, milli ekonomi sisteminin getirildiği bir devrin başlangıcıdır. Yüzde 1 olan okuma yazma oranını Yüzde 75´lere çıkaran sistemdir.

Günümüze baktığımızda ise, içi boşaltılan bazı kavramlarla, laiklik başta olmak üzere temel değerlerin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ve yerine Siyasal İslam´ın getirilmek istendiğini açıkça görüyoruz. Daha basit ve açık bir anlatımla bugün, kuruluşunun 95. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz tehdit altındadır.

Daha umutlu cümleler kurabileceğimiz, coşku ile, değeri bilinerek kutlanacak bayramların özlemindeyiz. Ortadoğu bataklığından kendimizi soyutlamış, ‘Ne Mutlu Türk´üm´ sözündeki anlamıyla Türk olmanın gururu ve onurunu yüreğimizde duyarak ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh´ sözünün önemini bir kez daha kavramış bireyler olarak görevimiz; Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır. ‘Ne yapılabilir?´ sorusuna tek bir cevabımız var. Cumhuriyeti yeniden inşa etmek çabası ve azminde olmalıyız.

Bir arada olduğumuz şu anda, siz saygıdeğer konuklarımızla “Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim” diyen büyük Atatürk´ün sesi kulaklarımızda.

Nesilden nesile kutlamak dileğiyle Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet” dedi.

“Cumhuriyet´imizin 100. yılında da bu onurlu koltukta oturacağız”

Ardından konuşmasını yapmak üzere mikrofona davet edilen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de, “Cumhuriyet yönetiminin nereden ne şekilde doğduğuna bakacak olursak; hepimiz çok çok iyi biliyoruz ki Avrupa´ya ve dünyaya hakim Fatih Sultan Mehmetler, Kanunilerin hüküm sürdüğü bu büyük Osmanlı devleti 19. yüzyılın hemen başında kuvvet kaybetmeye başlamış ve kuvvet kaybetmeye başladığında emperyalist güçler bu güzel ülkemizi bir bir nasıl pay edip paylaştırırızın derdine düşmüşken böylesine kıskaç altına alınmış bir Osmanlı İmparatorluğu vardır. Bu yetmemiş gibi bir de Çanakkale´yi geçelim de iyice Osmanlı´yı per perişan edelim diyerek yola çıktıklarında o emperyalist güçlere bir kişi dur demiş. Bu kişi Mustafa Kemal Atatürk´ten başkası değildir.  Eğer Çanakkale geçilmediyse Mustafa Kemal Atatürk´ün sayesindedir. Bundan sonra da Çanakkale geçilmeyecektir. Sakarya Meydan Muharebesi, İnönü savaşları, 19 Mayıs 1919´da büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün Samsun´da yakmış olduğu bağımsızlık ateşiyle birlikte dünyada eşi benzeri görülmeyen 26 Ağustos´ta başlayan büyük taarruzda ve 9 Eylül 1922´de düşmanın denize dökülmesinin hemen ardından daha üzerinden 1 yıl geçmeden benim iki büyük eserim var dediği, işte en büyük eseri 29 Ekim 1923´te kurduğu Cumhuriyet´tir. 95.

yıldönümünü hep birlikte büyük bir onur ve coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyet´imiz kurulurken Çanakkale Savaşları´nın ruhu vardır burada. Sakarya Meydan Muharebesi´nde, İnönü Savaşları´nda, Afyon´da, 1922´de düşmanı denize döken şehit ve gazilerimizin ruhu vardır Cumhuriyet´te. O yüzden bu Cumhuriyet´imizi kimse yıkamadı ve yıkamayacak, dost düşman bunu böyle bilsin. Cumhuriyet´i yıkmak isteyen anlayışla saldırılar yapıyorlarsa siz Atatürkçü dostlarım ve Kuvai Milliye ruhu olduğu sürece bu Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır. Karanlık güç ve gerici zihniyetler bunu böyle bilsin. Atatürkçü yetişen bir Cumhuriyet çocuğu olarak tek bir hedefim var benim artık. Cumhuriyet´imizin 100. Yılında inşallah sizin desteklerinizle ve gayretlerinizle tekrar bu anlamlı onurlu bu koltukta oturacağız. Hep birlikte 100. yılda 40 gün 40 gece Cumhuriyet gecesi yapacağız. Ne Mutlu Türk´üm diyene. Bayramınız Kutlu Olsun sevgili Atatürkçü dostlarım” sözleri ile konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından ADD Başkanı Orhan, Atatürk devrimlerini ve ilkelerini halka kazandırmada katkılarından dolayı Başkan Şahin´e teşekkür belgesi takdim ederken, Oskay Dönmez´in teşekkür belgesini de Başkan Şahin sundu.

Program ADD Menemen Şubesi Gençlerinin sergilediği zeybek halkoyunları ile sürdü. Vals gösterisi de sahnelendi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Cumhuriyet Balosu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
PEKİ SİZE PORSELEN LAMİNE YAPILABİLİR Mİ?
Dişlerin yapısal bozukluklarının, renksel bozukluklarının, çok büyük olmayan kırıklarının tedavilerinde doğal dişten ayırt edilemeyen laminelerle düzeltilmesi günümüzdeki en estetik yaklaşımdır.
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
MUHTAR ADAYLARINA BİR KAÇ SORUM VE ÖNERİM OLACAK
Değerli muhtar adaylarımız. Her mahallede bir çok yeni aday ve halihazırda görevine devam edenler.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI? – 2
Geçen hafta ülkede para edebilecek her şeye şirketlerin el attıklarını, taş toprak için bile güzelim ormanların kesildiğini, idarecilerin de bu gibi yaklaşımlara kolaylık gösterdiklerini söylemiştim.
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
ALİAĞA YÖRÜKLERİ
İlçeye köylerden geldiler kendileri Yörük efe usulüdür her birileri Münevverdir müşerreftir düzenleri ALİAĞA YÖRÜKLERİ
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Başkan Şahin; “Önce çiftçi, önce köylü, önce üretim”
Menemen Belediyesi ve Elit Fuarcılık işbirliğinde üçüncüsü düzenlenen Expomen Agro Hayvancılık, Et ve Süt Teknolojileri, Tarım ve Çiftlik Ekipmanları Fuarı kapılarını muhteşem bir törenle açtı. Kendi öz kaynakları ile Menemen´e, 170 dönüm alanda kurulan İzmir´in ilk doğal göl parkı olma özelliğini taşıyan Gölpark Menemen´i kazandırdıklarını hatırlatan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; 2019 seçimlerinden sonra da üreticiye desteklerinin artarak devam edeceğini söyleyerek “Gelecekte en az bin dönüm olmak üzere kapalı sistem damlama sisteme geçmeyen Tahir Şahin değildir” dedi.
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
CHP´li Gençlerden Örnek Hareket
Menemen´in Türkelli Mahallesinde ikamet eden İsmail Seki isimli vatandaşımıza konulan Kan Kanseri Teşhisi sonrasında CHP Menemen Gençlik Kolları Menemen Cumhuriyet Meydanı´ndaki Kızılay Kan Bağışı Tırına gelerek kan bağışında bulundu.
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
“UZLAŞTIRMADA TÜRKİYE BİRİNCİSİYİZ”
Menemen Adliyesi´nin 2018 faaliyet raporunu sunmak amacıyla geçtiğimiz cuma günü makamında basın açıklaması gerçekleştiren Menemen Cumhuriyet Başsavcısı Uğur Gündoğdu ilçemize dair istatistiki bilgileri paylaşarak şunları söyledi, “Menemen Adalet Sarayı; Kasımpaşa Mahallesi Atatürk Caddesi No:1 Menemen adresinde 7 katlı 7229 m2 kapalı alanda Cumhuriyet Başsavcılığı Birimleri, 3 Asliye Ceza Mahkemesi, 2 Asliye Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Hukuk Mahkemesi, 1 Sulh Ceza Hakimliği, 1 İcra Dairesi ve Seçim Müdürlüğü olarak 1 Cumhuriyet Başsavcısı, 9 Cumhuriyet Savcısı, 10 Hakim ve 91 personel ile hizmet vermektedir.
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
MADDE BAĞIMLILIĞI İLE MÜCADELE KONFERANSI
Menemen Kaymakamı Mustafa Özkaynak başkanlığında yürütülen “Madde Bağımlılığı ile Mücadele” çalışmaları kapsamında konu hakkında farkındalık yaratmak amacıyla, İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından davet edilen Manisa Celal Bayar Üniversitesi Bağımlılık Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Psikiyatrist Prof. Dr. Artuner Deveci´nin sunumuyla bir konferans verildi.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. A. Suphi Toprak´ı konuk ettik.
1953  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - EKİM)
1953 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - EKİM)
ÖZETLE : 1953 yılının 2. döneminde Menemen´de en çok konuşulan konu şüphesiz ki arka arkaya açılan bankalardır. Tutum Bankası ve Manisa Bağcılar Bankası Menemen Şubelerinin açılışı Menemen çiftçileri ve esnafı arasında büyük memnunluk yaratmıştır.
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
İyi Parti´den Odalara Ziyaret
Menemen İyi Parti İlçe Başkanlığı yönetimi ile birlikte Menemen´de bulunan meslek odalarına ziyaretlerde bulundu.
1 Ünite Kan 3 Can
1 Ünite Kan 3 Can
Menemen Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile Türk Kızılayı Menemen Şubesi işbirliğinde, öğrenci, öğretmen ve idarecilerin katılımıyla okul bünyesinde "Kök Hücre ve Kan Bağışı" kampanyası geçtiğimiz salı günü gerçekleştirildi.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
CHP FOÇA´DA SEÇMEN LİSTELERİNE İTİRAZ ETTİ
Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Foça İlçe Örgütü Seçmen Listelerinde yer alan 4 bin 2 kişinin kaydına itiraz etti. İtirazda eğitim için gelen ve büyük bölümü asker olan kişilerin geçici görevle geldikleri ve kısa bir süre kaldıkları ilçenin beş yıllık kaderini belirleyecek olan seçimde oy kullanmalarının hakkaniyete uygun olmadığı savunuldu.
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
“ÖĞRETMENLERİMİZ MEŞALEMİZDİR!”
ADD Menemen İlçe Başkanı Elif Orhan kamuoyunu aydınlatmak amacıyla Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkez basın açıklamasını bizlerle paylaştı.
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
Onlarca dönüm tarım arazisi sular altında
İzmir´in Menemen ilçesinde, etkili olan kuvvetli sağanak ve Gediz Nehri´nin taşması sonucu 30-40 bin dekar alan sular altında kalırken, ıspanaklar da tarlalarda zarar gördü. Çiftçiler, ıspanakların zarar görmesi nedeniyle ürünlerin zamlanabileceğini de söyledi.
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
NAMAĞLUP DEVAM EDİYOR
Türkiye Basketbol Federasyonu, İzmir il temsilciliği tarafından düzenlenen U18 Erkekler Ligi, 34 takımın katılımıyla 4 grup halinde gerçekleştiriliyor.
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
SU ALTINDAKİ KUYULARA ZODYAK BOTLA ULAŞTILAR
İzmir´in Foça ilçesinde görev yapan İzmir Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) ekibi, ilçenin önemli bir bölümüne su sağlayan ve son günlerdeki sağanak nedeniyle su altında kalarak devre dışı olan kuyulara zodyak botla ulaştı. Ekip, 6 kuyudan uygun olan birini devreye alarak Gerenköy- Kozbeyli- Yenifoça Mahalleleri´ni besleyen hatta su verilmesini sağladı.
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
BULAŞICI HASTALIKLARA DİKKAT ETMEK GEREKİR
Mevsim itibariyle birçok bulaşıcı hastalıkla karşı karşıyayız.
BİR KIŞ YAZISI
BİR KIŞ YAZISI
Kara kış geldi dayandı kapımıza. Sokaklar soğuk, sabahlar karanlık, herkes kabuğunda.
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
TALANI ÖNLEMEK VATANDAŞA MI KALDI?
Ülkemiz mülkiyet kavramı ile biraz geç tanıştı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3454
EURO
6.0716
E-Gazete
Zengin, çok mala sahip olana denmez, zengin kalbi olana denir.

Hz. Muhammed
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ