ADD´den Cumhuriyet Balosu
Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tepe Sosyal Tesisleri´nde Cumhuriyet Balosu gerçekleştirdi.
Tarih: 2.11.2018 12:27:53/ 440okunma / 0yorum

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tepe Sosyal Tesisleri´nde Cumhuriyet Balosu gerçekleştirdi.

“Cumhuriyeti yeniden inşa etmek çabası ve azminde olmalıyız”

ADD Menemen Şube Başkanı Elif Orhan yaptığı açılış konuşmasında , “Tarihte eşi görülmemiş bir kurtuluş mücadelesiyle askeri gücünü tüm dünyaya kanıtlayan ve bağımsızlığını dişiyle tırnağı ile sökerek alan Türk Ordusunun dahi başkomutanı büyük Atatürk´ün, sosyal, siyasal alandaki sayısız başarılarından en önemlisini kutladığımız büyük gün, büyük bayramdır 29 Ekim.

Türk Dil Kurumu´na göre Cumhuriyet; Milletin, egemenliğini kendi elinde tuttuğu ve bunu belirli süreler için seçtiği milletvekilleri aracılığıyla kullandığı yönetim biçimidir. ‘cumhur´ sözcüğü ‘halk´ demek olduğuna göre daha geniş bir anlatımla Cumhuriyete ‘halkın kral olduğu yönetim biçimi´ diyebiliriz. Yani cumhuriyet; hukuktur, kadındır, adalettir, eşitliktir, eğitimdir, sanattır, kalkınmadır, mutluluktur, özgürlüktür. Arkasındaki aydınlanma fikri anlaşıldığı zaman, ne müthiş bir olay olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkmaktadır. Laikliğin, akıl ve bilimin temel alındığı, milli ekonomi sisteminin getirildiği bir devrin başlangıcıdır. Yüzde 1 olan okuma yazma oranını Yüzde 75´lere çıkaran sistemdir.

Günümüze baktığımızda ise, içi boşaltılan bazı kavramlarla, laiklik başta olmak üzere temel değerlerin ortadan kaldırılmaya çalışıldığını ve yerine Siyasal İslam´ın getirilmek istendiğini açıkça görüyoruz. Daha basit ve açık bir anlatımla bugün, kuruluşunun 95. Yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz tehdit altındadır.

Daha umutlu cümleler kurabileceğimiz, coşku ile, değeri bilinerek kutlanacak bayramların özlemindeyiz. Ortadoğu bataklığından kendimizi soyutlamış, ‘Ne Mutlu Türk´üm´ sözündeki anlamıyla Türk olmanın gururu ve onurunu yüreğimizde duyarak ‘Yurtta Sulh Cihanda Sulh´ sözünün önemini bir kez daha kavramış bireyler olarak görevimiz; Cumhuriyetimize sahip çıkmaktır. ‘Ne yapılabilir?´ sorusuna tek bir cevabımız var. Cumhuriyeti yeniden inşa etmek çabası ve azminde olmalıyız.

Bir arada olduğumuz şu anda, siz saygıdeğer konuklarımızla “Ebediyete akıp giden her on senede, bu büyük millet bayramını daha büyük şereflerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamanı gönülden dilerim” diyen büyük Atatürk´ün sesi kulaklarımızda.

Nesilden nesile kutlamak dileğiyle Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun. Yaşasın Cumhuriyet” dedi.

“Cumhuriyet´imizin 100. yılında da bu onurlu koltukta oturacağız”

Ardından konuşmasını yapmak üzere mikrofona davet edilen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin de, “Cumhuriyet yönetiminin nereden ne şekilde doğduğuna bakacak olursak; hepimiz çok çok iyi biliyoruz ki Avrupa´ya ve dünyaya hakim Fatih Sultan Mehmetler, Kanunilerin hüküm sürdüğü bu büyük Osmanlı devleti 19. yüzyılın hemen başında kuvvet kaybetmeye başlamış ve kuvvet kaybetmeye başladığında emperyalist güçler bu güzel ülkemizi bir bir nasıl pay edip paylaştırırızın derdine düşmüşken böylesine kıskaç altına alınmış bir Osmanlı İmparatorluğu vardır. Bu yetmemiş gibi bir de Çanakkale´yi geçelim de iyice Osmanlı´yı per perişan edelim diyerek yola çıktıklarında o emperyalist güçlere bir kişi dur demiş. Bu kişi Mustafa Kemal Atatürk´ten başkası değildir.  Eğer Çanakkale geçilmediyse Mustafa Kemal Atatürk´ün sayesindedir. Bundan sonra da Çanakkale geçilmeyecektir. Sakarya Meydan Muharebesi, İnönü savaşları, 19 Mayıs 1919´da büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk´ün Samsun´da yakmış olduğu bağımsızlık ateşiyle birlikte dünyada eşi benzeri görülmeyen 26 Ağustos´ta başlayan büyük taarruzda ve 9 Eylül 1922´de düşmanın denize dökülmesinin hemen ardından daha üzerinden 1 yıl geçmeden benim iki büyük eserim var dediği, işte en büyük eseri 29 Ekim 1923´te kurduğu Cumhuriyet´tir. 95.

yıldönümünü hep birlikte büyük bir onur ve coşkuyla kutluyoruz. Cumhuriyet´imiz kurulurken Çanakkale Savaşları´nın ruhu vardır burada. Sakarya Meydan Muharebesi´nde, İnönü Savaşları´nda, Afyon´da, 1922´de düşmanı denize döken şehit ve gazilerimizin ruhu vardır Cumhuriyet´te. O yüzden bu Cumhuriyet´imizi kimse yıkamadı ve yıkamayacak, dost düşman bunu böyle bilsin. Cumhuriyet´i yıkmak isteyen anlayışla saldırılar yapıyorlarsa siz Atatürkçü dostlarım ve Kuvai Milliye ruhu olduğu sürece bu Cumhuriyet ilelebet payidar kalacaktır. Karanlık güç ve gerici zihniyetler bunu böyle bilsin. Atatürkçü yetişen bir Cumhuriyet çocuğu olarak tek bir hedefim var benim artık. Cumhuriyet´imizin 100. Yılında inşallah sizin desteklerinizle ve gayretlerinizle tekrar bu anlamlı onurlu bu koltukta oturacağız. Hep birlikte 100. yılda 40 gün 40 gece Cumhuriyet gecesi yapacağız. Ne Mutlu Türk´üm diyene. Bayramınız Kutlu Olsun sevgili Atatürkçü dostlarım” sözleri ile konuşmasını noktaladı.

Konuşmaların ardından ADD Başkanı Orhan, Atatürk devrimlerini ve ilkelerini halka kazandırmada katkılarından dolayı Başkan Şahin´e teşekkür belgesi takdim ederken, Oskay Dönmez´in teşekkür belgesini de Başkan Şahin sundu.

Program ADD Menemen Şubesi Gençlerinin sergilediği zeybek halkoyunları ile sürdü. Vals gösterisi de sahnelendi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

 

Kaynak:

Anahtar Kelimeler: Cumhuriyet Balosu
Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
TEDAVİ SİZE UYGUN MU?
Geçen hafta bahsettiğim gibi diş hekimine başvuru sebebi genellikle ağrıdır
GERÇEK ÖLÜM
GERÇEK ÖLÜM
Ölüm gerçeği ile ilk karşılaştığımda henüz altı yaşındaydım. O gün derin bir üzüntü hissettiğimi hatırlıyorum.
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
SİDİĞİ İLLE DE DEVEDEN İÇMEK ŞART MI?
Son yıllarda gündemi meşgul eden konularından birisi de “deve sidiği içmenin peygamberimiz tarafından önerildiği” konusundaki konuşmalar, açıklamalardır. Günümüzde devenin sidiğini içmenin dinen tavsiye edildiğini savunan birçok şahıs var.
ON KASIM
ON KASIM
Üzgün bugün vatan ulus Edirne´den Van´a yurdumuz Üzgün Ankara albayrağımız VATAN BAŞIN SAĞOLSUN
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´de Kubilay Kupası Heyecanı…
Menemen´in en eski spor organizasyonlarından birisi olan Kubilay Kupası Futbol Turnuvası heyecanı bu yıl 5. kez yaşanıyor. 2 ay sürecek turnuvaya katılan 19 takıma spor malzemeleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı´nın 95. yıldönümünde düzenlenen törenle dağıtıldı.
KARAGÖL´E DOKUNMA
KARAGÖL´E DOKUNMA
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Yaşanan bu gelişme üzerine Menemen´den STK´lar ve farklı siyasi parti temsilcilerden oluşan heyet, “katliama dur” diyenlere teşekkür etmek için Ankara´ya ziyaret gerçekleştirdi.
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Gazilerden Kaymakam´a Ziyaret
Menemen Muharip Gaziler Derneği İlçemiz Kaymakamı Mustafa Özkaynak´ı makamında ziyaret ederek yeni görevinde başarılar diledi.
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
AK Parti´de Belediye Başkanlığı İçin İlk Aday
2017 yılından bu yana Menemen Devlet Hastanesi Başhekimi olarak görev yapan Op. Dr. Yalçın Yıldırım, AK Parti´den Menemen Belediye Başkan Aday Adaylığı için dosyasını geçtiğimiz salı günü ilçe teşkilatına sundu.
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
TAKSİCİ ESNAFININ DİKKATİNE!
Trafikte gerçekleşen yeni düzenlemeleri şoför esnafı ve kamuoyu ile paylaşmak amacıyla gazetemize açıklamada bulunan Menemen Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Hilmi Kurtoğlu öncelikle taksici esnafını kapsayan yeni düzenlemelerle sözlerine başlayarak, “Ülke çapında tüm taksici esnafına yönelik yapılan yeni çalışmayı bakanlık düzenledi.
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
MENEMEN BELEDİYESPOR DÖRTLEDİ
TFF 2´nci Lig Kırmızı Grup´ta mücadele eden temsilcimiz lider Menemen Belediyespor, evinde Bugsaşspor´u 4-0 yenerek son 7 maçta 6´ncı galibiyetini elde etti.
1950  YILINDA MENEMEN  (TEMMUZ - AĞUSTOS)
1950 YILINDA MENEMEN (TEMMUZ - AĞUSTOS)
ÖZETLE: 1950 yılının ortalarında Menemen´de en çok konuşulan konuların başında Demokrat Parti İzmir Milletvekili Behzat Bilgin´in Menemenli çiftçilerimizin sorunlarına gösterdiği ilgi ve alaka gelmektedir. Bilgin, sayısız kez Menemen ve köylerini ziyaret ederek notlar almış ve bunları bakanlıklara bildirme sözü vermiştir.
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Şekerbank´tan Menemenli üreticilere finansman desteği…
Kuruluş amacı tarımın finansmanı olan ve 65 yıldır üretenin yanında yer alan Şekerbank, Menemen Ziraat Odası ile protokol imzaladı. Banka imzalanan protokol kapsamında, bölge üreticilerinin nakit ihtiyaçlarını uygun faiz oranlarıyla karşılıyor ve kredi geri ödemelerini yılda bir hasat zamanında yapmalarına imkân sağlıyor.
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
Av. Koray Yücel Güven Tazeledi
6 Kasım 2018 tarihinde, İzmir Barosu Menemen Temsilcisi´nin seçimi yapıldı. Menemen´de görev yapan avukatların katılımı ile gerçekleşen seçimler sonucunda, iki yıldır bu görevi yürüten Av. Koray Yücel, oybirliği ile tekrar seçildi.
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
İYİ PLANLAMA, DOĞRU TEDAVİ
Diş tedavilerinizi yaptırırken önceliğiniz kendi dişlerinizi korumak olmalı. Ne yazık ki diş hekimine başvurma sebebimiz bizim ülkemizde ağrı ve diş eksikliği. Koruyucu uygulamalar önceliğimiz değil.
İYİ BİR DİLEK
İYİ BİR DİLEK
Allah iyi insanlarla karşılaştırsın… Bahçede oynayan Elfe, Sarp, mama sandalyesinde Arya.
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
KÖY ŞENLİĞİNE DAVET
Geçen pazar Alaniçi Köyü´nde yapılan “Karagöl´de ağaç kıyımına son” temalı köy şenliğine katıldım ve bir konuşma yaptım. Önceleri gibi bu konularda kahvehane buluşmaları, basın açıklamaları yapılmıştı.
MUKADDES TOPRAK
MUKADDES TOPRAK
ALBAYRAKLA SÜSLÜ VATANSIN TÜRKİYEMSİN CENNET CİHANSIN YÜREKLERDE SEVGİSİN CANSIN
KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
KARAGÖL´DE ORMAN KATLEDİLMESİN
Menemen´e bağlı Alaniçi ve Göktepe mahallelerine yakın ormanlık alanda kurulması planlanan kalker ocağına ikinci kez verilen “Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporu gerekli değildir” kararına karşı açılan iptal davasında verilen Bilirkişi Raporu, burada yaşanan doğa katliamını gözler önüne serdi. Raporda, “İzmir Valilik oluruyla onaylanan Çevresel Etki Değerlendirme Gerekli Değildir kararının uygun olmadığı kanaatine varılmıştır” ifadesine yer verildi.
CUMHURİYET COŞKUSU
CUMHURİYET COŞKUSU
Ulu Önderimiz Mustafa Kemal ATATÜRK´ün “En Büyük Eserim” dediği Cumhuriyet´imizin kuruluşunun 95´inci yılı tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de büyük bir coşkuyla kutlandı. Vatandaşların yoğun katılımı dikkat çekti.
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar
Mekanlar ve İnsanlar köşemizde bu hafta, Orhan Hovardakaya ile Karşıyakalı Orhan´ın Yeri diye bilinen Kumtepe mevkiindeki çiftliğinde sohbet ettik.
AK PARTİ´YE YENİ BAŞKAN
AK PARTİ´YE YENİ BAŞKAN
AK Parti Genel Merkez´in takdiriyle İlçe Başkanı olarak atanan Muzaffer Yüksel, geçtiğimiz cuma günü göreve başladı.
İzmir
15 Kasım 2018 Perşembe
Bugün
Parçalı bulutlu
15 °C
7 °C
Cuma
Bulutlu
15 °C
7 °C
Cumartesi
Sağanak
16 °C
8 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.4625
EURO
6.1622
E-Gazete
Alim ölse de yaşar, cahil ise yaşarken de ölüdür.

HZ.ALİ (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ