Bugün, 11 Ağustos 2020 Salı


Menemen'in Çırakları Üniversiteli Oldu

Menemen Erdinç Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Çırak olarak eğitime aldığı iki öğrencisini üniversiteye gönderdi.

Menemen Erdinç Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek Çırak olarak eğitime aldığı iki öğrencisini üniversiteye gönderdi.

Mesleki Eğitim Merkezlerinde rastlanılmayan olay Menemen’de gerçekleşti. Menemen Erdinç Ahmet Cengiz Mesleki Eğitim Merkezi’nde üç yıldır çırak öğrenci olarak Elektrik-Elektronik bölümünde eğitim gören iki çırak başarılması güç olan bir işi başararak üniversiteye girdi.

Usta olmadan üniversiteli oldular

Eğitimlerini Menemen EAC Mesleki Eğitim Merkezi’nde tamamlayan Emre Sözan ile Cemil Kısa kalfa olarak belgelerini aldıkları aynı gün üniversite sınavlarının sonuçları ellerine ulaşmış ve her iki çırakta üniversite sınavını kazanarak usta olmadan önce üniversite öğrencisi olmuşlardı.

Elektrik-Elektronik bölümü çırak öğrencisi olan Cemil KISA Dokuz Eylül Üniversitesi Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği bölümünü kazanırken aynı bölümde eğitim gören Emre SÖZAN ise Celal Bayar Üniversitesi Elektrik-Elektronik bölümünü kazanmıştı.

Her iki öğrenci de çırak arkadaşlarına örnek teşkil ettiklerini belirterek son derece mutlu olduklarını, dershaneye gitmeden başardıkları bu örneğin aslında tüm çırakların istediklerinde önlerinin açık olduğunu ifade ettiler.

Türkiye’ye örnek olmalı

Okul Müdürü A.Levent Ertekin ise öğrencilerinin Türkiye’de bir ilki başardıklarını belirterek “Kurumumuzda verilen eğitim ve motivasyonun yüksekliğini gösteren bu örnek aslında Türkiye’nin önüne bir model olarak konulmalı. Çırak olarak eğitim sisteminin dışında kalmış öğrencilerin de istedikleri takdirde neyi başarabileceklerinin bir göstergesidir. Bu başarıda emeği geçen kurum öğretmenlerime teşekkür ediyorum. Bu örneklerin inşallah daha da artması Türkiye’nin geleceği açısından son derece önemli “ şeklinde konuştu.

Her yıl “yılın çırağını” dizüstü bilgisayarla ödüllendiren okul yönetimi bu yıl kurum tarihinde bu büyük başarıya imza atan iki öğrencisini de üniversiteye uğurlarken tabletle ödüllendirmeyi ihmal etmedi.

Foto 1 hem dış hem içte iç sayfada resim altı: Çıraklık okulundan Üniversiteyi kazanan Emre SÖZAN ve Cemil KISA Bölüm Öğretmeni Ahmet UYAR ve Okul Müdürü A.Levent ERTEKİN’le birlikte görülüyor.

Haber: S. Derya BOSUT