Termik Santral Atıklarından Numune Alınamadı

İzmir Demirçelik alanında faaliyette olan Termik Santralin devam eden davasında 5.2.2016 cuma günü keşif yapıldı.

Termik Santral Atıklarından Numune Alınamadı

İzmir Demirçelik alanında faaliyette olan Termik Santralin devam eden davasında 5.2.2016 cuma günü keşif yapıldı. Menemen Belediyesi ile Menemen meslek odalarının davacı olduğu dava avukatlarından şu bilgileri aldık, ?İzdemir Termik Santraline, Çevre Bakanlığı´nın 2010 yılında verdiği ÇED izninin iptali davamız devam ederken, santral inşa edildi ve faaliyete başladı. Danıştay, Bölge İmar Planlarının iptal edildiğine işaret ederek, alanda yerinde incelemeyle kaşif yapılmasına karar vermiştir. Bu karar üzerine İdare Mahkemesi ve 5 kişilik bilirkişi heyetiyle keşif yapıldı. Yoğun yağmur altında bilirkişilerin alanda inceleme yapamayacağından keşfin ertelenmesi talebimiz hakim tarafından reddedildi. Firma yetkilileri, santralin tam kapasiteyle çalıştığını, ithal kömür yakılarak saatte 25 ton kül atık çıktığını, bu atığın tehlikesiz olduğunu ve çimento sektörüne verildiğini açıkladılar.

Biz avukatlar, Türk Tabipler Birliği raporlarıyla Termik Santral küllerinin radon gazı gibi tehlikeli maddeler nedeniyle çevreye radyoaktivite yaydığını belirterek, atıklardan numune alınıp TÜBİTAK incelemesi yapılmasını talep ettik. Bu talebimiz, tesis yetkililerinin itirazı üzerine hakim tarafından reddedildi. Termik Santral külleri ve Ilıpınar Gölyüzü mevkiindeki kül depo alanından numune alınamadan yapılan keşif sona erdi. Bilirkişilere rapor hazırlanmaları için 30 gün süre verildi?

İzdemir Termik Santrali, devam eden davaya rağmen tam kapasite çalışıyor ve saatte 25 ton kül atık çıkarıyor. Üstelik santral kapasite arttırmak için yeni başvuru yapıyor. Atıkları çimento fabrikalarına veriliyor. Keşifte, bu atıklardan inceleme yapılmak üzere numune alınamıyor.

Haber:Deniz GÜL