Menemen´e Devlet Üniversitesi
15 Temmuz darbe girişimi sonrası ülke genelinde yaşanan birlik havası, Menemen Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis toplantısına da yansıdı. Belediyeye ait Seyrek Şubesi Hizmet Binasının 2013 yılında meclis kararıyla eğitim amaçlı Gediz Üniversitesi´ne tahsis işlemi iptal edildi. Başkan Şahin; “Devlet üniversitesini kazandık” ifadesini kullandı.
Tarih: 5.8.2016 08:00:11/ 1408okunma / 0yorum

Menemen´e Devlet Üniversitesi

Menemen Belediyesi Ağustos Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz pazartesi gerçekleştirildi. AKP İlçe Başkanı Mithat Çetin ve CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak da grupların başında meclis toplantısında yer aldı.

Menemen Belediyesi Meclis Toplantı Salonu´nda gerçekleştirilen toplantı saygı duruşu ile başladı. Her zaman olduğu gibi gündem maddelerine geçilmeden önce Başkan Tahir Şahin geçen süreçte yaşanan olayları ve önemli günleri aktardı. Gruplar adına da söz alınarak 15 Temmuz darbe girişimi konusunda görüş belirtildi.

Gündemin ikinci maddesinde geçmiş tutanak özetinin okunması ve kabulü oyçokluğu ile kabul edildi.

Türkelli´ye mezarlık

Gündemin üçüncü maddesi olan Başkanlıktan verilecek önergelerin a şıkkında, mülkiyeti Menemen Belediyesine ait ilçemiz Türkelli Mahallesi 517 parselde kayıtlı taşınmazın mezarlık alanı olarak kullanılmak üzere İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı´na tahsis edilmesi talebi, müzekkerenin geldiği şekliyle oybirliği ile meclisten geçti.    

“Devlet üniversitesini kazandık”

b şıkkında: Menemen Belediyesi Meclisi´nin 02.10.2013 tarihli toplantısında alınan 57 no´lu meclis kararıyla mülkiyeti Menemen Belediyesine ait Seyrek Şubesi Hizmet Binasının eğitim-öğretim amaçlı kullanılmak üzere bedelsiz olarak 25 yıl süre ile Gediz Üniversitesine tahsis edilmesiyle ilgili olarak yapılan işlemin iptal edilmesi müzekkeresi görüşüldü. OHAL uygulaması kapsamında KHK ile Gediz Üniversitesi´nin kapanmasından dolayı hukuki olarak bu karar meclise geldi. Tahsisin kaldırılmasına müzekkerenin geldiği şekli ile oybirliği ile karar verildi. Başkan Şahin söz alarak, “Siyasiler olarak Menemen´e devlet üniversitesi getirmeyi beceremedik ama bu şekilde devlet üniversitesini kazandık” dedi.

Şifa Üniversitesi de iptal

c şıkkında ise: Yahşelli Köyü İhtiyar Heyeti´nin 08.10.2012 tarih ve 2012/09 sayılı kararı ile Yahşelli Köyü 935 parsel üzerindeki kullanım intifa hakkının ½ oranında Şifa Üniversitesi lehine verilmesiyle ilgili olarak yapılan işlemin iptal edilmesi müzekkeresi okundu.

Bu konu hakkında bilgilendirmede bulunan Başkan Şahin, “Köy tüzel kişiliği tarafından ½  hissesi Şifa Üniversitesine verilmiş, ½  hissesi de THK üniversitesine verilmiş. 6 ay önce şahsımın bir girişimi oldu, THK üniversitesine karar çıkartarak tapuyu alma noktasında olduğumuzu belirteyim. Şifa Üniversitesinden de yine 3 ay önce böyle bir talebim olmuştu.  Sanki bilmiş gibi. Şifa Üniversitesinden ret, THK´dan olumlu cevap gelmişti” diye ifade etti.

Başka görüş belirten çıkmayınca müzekkere geldiği şekli ile oybirliği ile meclisten geçti.

Gündemin 4. maddesinde komisyonlardan gelen raporlar görüşüldü. İmar komisyon raporları eksik evrak nedeniyle komisyondan geldiği şekli ile (red) oybirliği ile kabul edildi.

Gündemin 5. maddesinde ise, üyeler tarafından verilecek önergelere başkanlık divanının 3 ilave gündem maddesi eklendi ve okundu. Önce müzekkereler gündeme alınması için oylandı.

İlave Gündem 1: Mülkiyeti Menemen Belediyesine ait ilçemiz Seyrek Mahallesi tapunun 860 ada 1 parsel, 148 ada 7 parsel, 149 ada 7-8 parsel, 838 ada 8-9 parsel, 842 ada 1 parsel ve 855 ada 2 parseldeki arsa vasfındaki taşınmazlar üzerine 2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun ilgili maddesi gereğince kat karşılığı inşaat yapılması ve daha sonra kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılması, kat irtifakı kurulması, inşaat sözleşmesi sonucu müteahhit firmaya kalan bölümlerin satılması için 5393 Sayılı Belediye Kanununun 38. Maddesi hükmü gereğince Belediye Başkanı Tahir Şahin´e yetki verilmesi imar ve hukuk komisyonuna havalesi oybirliği ile kabul edildi.

İlave Gündem 2: İlçemiz İsmet İnönü Mahallesi´nde bulunan Menemen Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan ‘Gölpark Menemen´ içerisinde faaliyete geçecek olan Hayvanat Bahçesinin giriş ücretinin belirlenmesi plan ve bütçe komisyonuna havalesi oybirliği ile kabul edildi.

Eylül ayında da meclise devam

İlave Günden 3: Eylül meclisinin tatil kararı iptal edildi.

Gündemin dilek ve temenniler bölümünde söz alan çıkmadı.

Bir sonraki meclisin 1 Eylül 2016 Perşembe günü saat 18.00´de yapılmasına karar verildi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

 

 

 

 

 

 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
CHP Referandum Çalışmalarına Başladı
CHP Referandum Çalışmalarına Başladı
16 Nisan´da yapılacak olan referandum öncesinde CHP´nin izleyeceği yol haritası, CHP Menemen İlçe Örgütü´nde partililerle paylaşıldı.
ADD´den Varlık Fonu Tepkisi
ADD´den Varlık Fonu Tepkisi
ATATÜRKÇÜ Düşünce Derneği (ADD) Menemen Şubesi tarafından, Hükümetin Varlık Fonu uygulamasına tepki gösterildi.
Başkan Şahin, “Tek Başına İktidar İçin Önseçim”
Başkan Şahin, “Tek Başına İktidar İçin Önseçim”
Asuman Ali Güven Başkanlığındaki CHP İzmir İl Yönetimi, olağan haftalık toplantılarını il binası dışına taşıyarak bir ilk gerçekleştirdi.
CHP´den Çorumlular Derneğine Rozet...
CHP´den Çorumlular Derneğine Rozet...
Geçtiğimiz cumartesi günü, Menemen Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) İlçe Örgütü´nde, Menemen Belediye Başkanı, Belediye Meclis Üyeleri, Çorumlular Derneği Başkanı ve Üyeleri ile birlikte rozet sunumu gerçekleştirildi.
“Menemen´in Sıkıntısı ‘Dal-Geç´le Çözülür”
“Menemen´in Sıkıntısı ‘Dal-Geç´le Çözülür”
Kasım Ayı Meclis Toplantısında, ilçemizde karayollarının yaptığı yol çalışmaları hakkında meclis üyelerine bilgilendirmede bulunan Başkan Tahir Şahin, “Menemen´in sıkıntısı dal-geç tabir edilen alt geçitlerle çözülür garajın oraya mutlak yapılmalı” dedi.
Saadet Partisi  Servet Yıldız´la Devam Dedi
Saadet Partisi Servet Yıldız´la Devam Dedi
Menemen Saadet Partisi´nin geçtiğimiz pazar günü yapılan 6. Olağan Menemen İlçe Kongresinde Servet Yıldız güven tazeledi.
KILIÇDAROĞLU MENEMEN´DE
KILIÇDAROĞLU MENEMEN´DE
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İlçe belediyelerinin yaptığı çeşitli tesislerin açılışları için geldiği İzmir´de, 5. durak olarak Menemen´e geldi. 15 Temmuz Kahramanı Şehit Ömer Halisdemir´in adının yaşatılacağı Gölpark Menemen´deki Kapalı Spor Salonu´nun açılış törenine de katıldı.
CHP 93 YAŞINDA
CHP 93 YAŞINDA
Cumhuriyet Halk Partisi´nin 93. kuruluş yıldönümü CHP İlçe Örgütünün Gölpark Menemen´de düzenlediği programla kutlandı.
İsmi Spor Salonu´nda Yaşayacak
İsmi Spor Salonu´nda Yaşayacak
Menemen Belediyesi Eylül Ayı Olağan Meclis toplantısında, Gölpark Menemen içerisinde bulunan kapalı spor salonuna Şehit Astsubay Kıdemli Başçavuş Ömer Halisdemir´in isminin verilmesine oybirliği ile karar verildi.
DSP´ye yeni başkan
DSP´ye yeni başkan
DSP Menemen İlçe Başkanlığı görevine Beyali Küçükbingöl getirildi.
Foça, ‘Cumhuriyet, Birlik ve Beraberlik´ İçin Yürüdü
Foça, ‘Cumhuriyet, Birlik ve Beraberlik´ İçin Yürüdü
Foça´da düzenlenen ‘Cumhuriyet, Birlik ve Beraberlik Yürüyüşü´ne yüzlerce vatandaş katıldı.
Cumhuriyet ve Demokrasi İçin
Cumhuriyet ve Demokrasi İçin
Haydi Gündoğdu´ya
“Türkiye Cumhuriyeti direkten döndü”
“Türkiye Cumhuriyeti direkten döndü”
15 Temmuz akşamına kadar ‘darbeye direnmek´ gibi bir kültürün olmadığını söyleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, “A´dan Z´ye herkes çok iyi bir sınav verdi.
Menemen Demokrasi Şöleninde
Menemen Demokrasi Şöleninde
Menemen Belediyesi, muhtarlar, oda başkanları, sivil toplum örgütleri, belediye meclis üyeleri ve siyasi partilerin katılımıyla önceki akşam düzenlenen Darbe ve Demokrasi Mitinginde Cumhuriyet Meydanı bir gelincik tarlasını andırdı.
Menemenliler Demokrasi ve Cumhuriyet İçin Buluşacak…
Menemenliler Demokrasi ve Cumhuriyet İçin Buluşacak…
Menemen Belediye Meclisi, Türkiye Cumhuriyeti´nin laik, demokratik, sosyal ve hukuk devleti ilkesi üzerine oturan anayasal düzenini bozmaya yönelik, 15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleştirilen darbe girişimi ile alakalı 25 Temmuz 2016 Pazartesi günü olağanüstü gündemle toplandı.
Arnavutluk´tan anlamlı kutlama
Arnavutluk´tan anlamlı kutlama
Arnavutluk Cumhuriyeti´nin yeni Ankara Büyükelçisi Genti Gazheli, Türkiye´deki ilk resmi ziyaretini İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu´na gerçekleştirdi.
YA MEDYA OLMASAYDI!
YA MEDYA OLMASAYDI!
Ben 80 darbesine tanıklık eden birisiyim. O döneme tanıklık eden ve maruz kalanlar bilir. Kent merkezlerinden uzak dağ köyleri dışında her yerde darbeyi görür ve hissederdiniz.
Menemen Darbeye Karşı
Menemen Darbeye Karşı
15 Temmuz darbe girişimine tepki göstermek için Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit´in de katımıyla ilçemizdeki meslek odaları ve siyasi partilerin temsilcileri Menemen Ticaret Odası´nda bir araya geldi.
“DEMOKRASİ VARSA HEPİMİZ VARIZ”
“DEMOKRASİ VARSA HEPİMİZ VARIZ”
15 Temmuz gecesi gerçekleşen darbe girişimine tepki göstermek için, 81 il ve 160 ilçedeki 365 oda ve borsa başkanları ve yönetim kurulları ile eş zamanlı yapılan ortak bildiri açıklamasına, Menemen Ticaret Odası yönetim kurulu da katıldı.
Menemen Belediyesi´nde Jet Hızında Meclis
Menemen Belediyesi´nde Jet Hızında Meclis
Menemen Belediyesi Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Genelde uzun tartışmaların yaşandığı meclis toplantısı bu sefer 25 dakika gibi kısa sürede tamamlandı.
Menemen Adliyesi´nde Görev Değişimi
Menemen Adliyesi´nde Görev Değişimi
Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) Birinci Dairesi´nin 5 Haziran 2016 tarihli Adli ve İdari Yargı Kararnamesi ile ülke genelinde olduğu gibi ilçemiz hakim ve savcılarının da atamaları yapıldı.
İzmir
23 Ocak 2019 Çarşamba
Bugün
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Perşembe
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Cuma
yağmurlu
3 °C
-1 °C
Resmi İlanlar

/resimler/2015-3/30/1543534550291.jpg

Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi
DOLAR
5.3142
EURO
6.0386
E-Gazete
Cahillerle girdiğim her tartışmayı kaybetmişimdir.

İMAM-I AZAM (R.A)
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ