Menemen Tarihinden FOTOĞRAFLAR
Araştırmacı-yazar Oktay Özengin´in 6. kitabı olan ‘MENEMEN TARİHİ ALBÜMÜ´nün tanıtım gecesi yapılarak kitabın dağıtımına başlandı. Kitapta 1900-2000 yılları arası 100 yıllık dönemde Menemen´de çekilmiş 1325 fotoğraf yer almakta.
Tarih: 9.6.2016 08:00:06/ 2195okunma / 0yorum

Menemen Tarihinden

FOTOĞRAFLAR

Araştırmacı-yazar Oktay Özengin´in 6. kitabı olan ‘MENEMEN TARİHİ ALBÜMÜ´nün tanıtım gecesi Belediye Kültür Merkezi´nde yapıldı. Kitapta 1900-2000 yılları arası 100 yıllık dönemde Menemen´de çekilmiş 1325 fotoğraf yer almakta.

Şimdiye kadar 6 kitap ve 10 fotoğraf sergisi ile Menemen´in ve Menemen tarihinin tanıtımına katkıda bulunan araştırmacı-yazar Oktay Özengin´in son kitabının tanıtım gecesine; Menemen Belediye Başkan Danışmanı Abdurrahman Demirci, Emniyet Müdürü Kamil Atay, CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, eski belediye başkanlarından İdris Tınaz´ın torunu Hayri Tuna Yükselen, Kubilay´ın torunu Sevgi Çini, belediye meclis üyeleri, muhtarlar, gaziler, eğitimciler, sivil toplum başkan ve yöneticileri ile vatandaşlar katıldı. Salondaki programa geçilmeden önce davetliler fuayede sergilenen eski Menemen fotoğraflarını ilgiyle inceledi. 1325 adet tarihi Menemen fotoğrafından oluşuyor

Programın sunuculuğunu yapan Pınar Mete´nin program akışı hakkında bilgi vermesinin ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı´mız söylendi. Yeni kitabı hakkında bilgi vermek üzere mikrofona davet edilen Özengin, “Menemen tarihi üzerine fotoğraflardan oluşan, daha çok göze hitap eden yepyeni bir çalışma bu. 1900-2000 yılları arası 100 yıllık bir dönemi kapsayan 1325 adet tarihi Menemen fotoğrafından oluşuyor. 30 yıllık zaman dilimi içinde bu fotoğraflar bir araya geldi. Bazen Fransa´dan, bazen Almanya´dan ve Yunanistan´dan temasa geçtiğim araştırmacılar, bazen de hiç tanımadığım insanlar Menemen tarihine katkı olsun diyerek bana fotoğraflar verdiler. Asıl kaynaklarım Menemen´in eski aileleri ve değerli Menemenliler oldu. Kitabımda öyle fotoğraflar var ki bazen bakmaya doyamayacaksınız, bazen de gözyaşlarınıza hakim olamayacaksınız” diye ifade etti.

Menemen eskiden nasıldı?

Menemen Tarihi Albümü´nün 13 ana bölümden oluştuğunu belirten Özengin, “Yıllar önce çekilen Menemen manzarası fotoğraflarından, bayramlarda kullanılan Menemen kartpostallarına, yok olan tarihi binalarımızdan, geçmişte kullanılan ulaşım araçlarına hemen her şey var. Özellikle Gediz nehri ve köprüsü, bayramlar, kılık kıyafetler, okullar ve esnaflar gibi bölümler oldukça ilginizi çekecek düzeyde. Bu fotoğrafların büyük bir çoğunluğu Menemen´in ilk fotoğrafçısı Halil İbrahim Akgün tarafından çekilmiştir. Girit´ten gelerek Menemen´e yerleşen Halil İbrahim Akgün 1920 yıllarından 1960 yıllarına kadar binlerce fotoğraf çekmiştir. Onun çektiği fotoğraflar sayesinde Menemen tarihini yazabiliyorum. Kendisini rahmetle anıyorum. Bu kitap sayesinde Menemen eskiden nasıldı sorusuna cevap verdiğimi sanıyorum” dedi.

Ardından araştırmacı-yazar Oktay Özengin´in Menemen tarihi ile ilgili olarak yaptığı çalışmalar hakkında kısa bir film gösterildi. Hemen arkasından 1900-2000 yılları arasındaki 100 yıllık bir dönemde Menemen´de çekilmiş 120 fotoğraftan oluşan bir film izletildi. Özellikle Cumhuriyet sonrası fotoğraflarda kıyafetlerin özeni dikkat çekti.

İğneci Şükrü Amca´ya Onur Plaketi

Mesleğinde 50 yıllık geçmişi bulunan, Menemenlilerin “İğneci Şükrü Amca” olarak bildiği Şükrü Barış´a (83) Menemen ve bölge halkına hizmetlerinden dolayı onur plaketi verildi. Plaketi, Menemen Belediye Başkan Danışmanı Abdurrahman Demirci takdim etti.

“Keşke eski binaları yaşatabilseydik”

Demirci yaptığı konuşmasında eski fotoğrafları görünce duygulandığını belirterek, “1969 yılında Menemen´e geldim. Eski binaların yok olduğunu gördüm. Keşke eski binaları yaşatabilseydik. Oysa yurt dışında restore edilerek yaşatılıyor. Menemenliler adına Oktay Özengin´e teşekkür ediyorum.  Menemen için bir değer. Menemen tarihi denince Oktay Özengin, Oktay Özengin denince Menemen tarihi hatırlanır”  dedi.

Aile albümlerini açtılar

‘Menemen Tarihi Albümü´nün oluşumda aile albümlerini vererek katkıda bulunan 10 aile temsilcisi de plaketlerini Abdurrahman Demirci´nin elinden aldı.

“Eski fotoğraflarınızı Oktay Özengin´e iletin”

Kırımlı Ailesi adına duygu ve düşüncelerini paylaşan Türk Kadınlar Birliği Başkanı Müesser Kırımlı, Oktay Özengin´in yaşamı ve yaptığı çalışmalarını anlatarak sözlerine başladı.

Kırımlı, “Tarihini bilmeyen bugününe ve yarınına da yön veremez. Bu anlamda bu yürekli adamı kutluyor başarılarının devamını diliyorum. Aileler adına da teşekkür ediyorum” diyerek eski fotoğraflarınızı Oktay Özengin´e iletin mesajını verdi.

Programın sonunda Menemen Tarihi Albümü´nün hazırlanmasında katkı sunan sponsorlara plaketleri takdim edildi.

Haber: S. Derya BOSUT

 

Foto5: Aile albümlerini açtıkları için teşekkür edildi.

 

Foto6: Sponsorlara plaketleri takdim edildi. 

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bir Muallimin Acı Öyküsü
Bir Muallimin Acı Öyküsü
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) 79. oyunu ‘Muallim´ ile perde açtı.
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) bu akşam saat 20.00´de ‘Muallim´ adlı oyunu ile perde açıyor.
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Önceki gün Türk Tiyatrosu´na dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak geçecek bir etkinlik gerçekleşti.
Vatan Sana Minnettardır
Vatan Sana Minnettardır
Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de minnet, gurur ve özlemle anıldı.
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
Geçtiğimiz haftalarda 10.yılını kutlayan Erturgut Sanat Merkezi, 12 Kasım Cumartesi günü Karşıyaka Latife Hanım Köşķü bahçesinde verdiği konser ile dinleyicilerine unutulmaz anlar yaşattı.
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
Düşünün… Zamanımızdan 345 yıl evvel Menemen nasıl bir yerdi? Kaç evde, kaç insan yaşardı? Nasıl geçinir, nasıl bir hayat sürerlerdi? Köyleri, mahalleleri var mıydı?
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Menemen Belediyesi´nin kendi öz kaynaklarıyla yapımını tamamladığı ve İzmir´in ilk doğal göl parkı özelliğini taşıyan “Gölpark Menemen” görkemli bir törenle hizmete açıldı. 170 dönümlük rekreasyon alanı, yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı törenle hizmete açıldı.
İzmir´de Tiyatro Kampı
İzmir´de Tiyatro Kampı
Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği 7-8-9 Eylül 2016 tarihlerinde İzmir Urla´da Tiyatro Kampı düzenliyor.
SESSİZCE
SESSİZCE
İlçemizin önemli şairlerinden Bahri Ar “SESSİZCE” adlı ilk şiir kitabını çıkardı...
BOZALAN ŞENLENDİ
BOZALAN ŞENLENDİ
Menemen´in Bozalan Mahallesi´nde yoğun katılımla düzenlenen 1. Bardacık Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin burada yaptığı konuşmasında, “Köylülerimizin kendi tarlalarında yetiştirdiği ürünleri kısa zamanda kuracağımız köylü pazarında tüketici ile buluşturacağız” sözünü verdi.
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
Yaşamını İzmir´in Foça İlçesi´nde sürdüren emekli öğretmen-yerel tarih araştırmacısı-yazar Cevat Yıldırım´ın ilk baskısı 2001 yılında yapılan “Güzelhisar” kitabının genişletilmiş ve güncellenmiş ikinci baskısı yayınlandı. Aliağa Belediyesi desteğiyle “Aliağa Kent Kitaplığı” dizisinden çıkan kitap Aliağa çevresi ile birlikte Anadolu ve genelde kuzey Ege´nin yanısıra Bergama, Foça, Menemen, Manisa ve İzmir´in tarih ve folklorünü fotoğraf ve Osmanlıca belge ve yöredeki eserlerden çözümlemelerle gözler önüne seriyor.
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesi işbirliğinde 14 Ağustos 2016 Pazar günü Bozalan Mahallesi´nde İncir Festivali gerçekleştirilecek.
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Sinametek´te bu kez animasyon filmi var
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt semtinde modern bir kültür merkezi, yer altı otoparkı ve yeşil alan düzenlemelerini içeren projeyi hayata geçiriyor.
Engellere sanatsal başkaldırı
Engellere sanatsal başkaldırı
İzmir, duyarlılığı artırmak için farklı yöntemler izliyor
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Sinematek bu yaz iki farklı mekanda olacak
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
Menemen Fenerbahçeliler Derneği´nin geçtiğimiz salı akşamı Belediye Kültür Merkezi´nde düzenlemiş olduğu, ‘Tiyatro Replik´in ‘Bizden Size Kabare´ adlı tiyatro oyununa Menemenliler yoğun ilgi gösterdi.
Defile Büyük Beğeni Topladı
Defile Büyük Beğeni Topladı
Menemen Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları´nda eğitim gören kursiyerlerin yıl boyunca ürettikleri el emeği göz nuru ürünler, yılsonu sergi ve defilesi ile görücüye çıktı. Büyük bir ilgiyle takip edilen defilede kursiyerler, ürettikleri kıyafetleri kendileri tanıtarak büyük beğeni topladı.
 İçimizden Biri
İçimizden Biri
Şair Murat Akman…
AASSM´de unutulmaz gece
AASSM´de unutulmaz gece
300 küçük müzisyenden "dev performans"
Balkanlar İzmir´de buluşacak
Balkanlar İzmir´de buluşacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Balkanlılar Halk Dansları Festivali şenlik havasında kutlanacak. 11 ülkenin katılacağı 5 günlük festivalde tüm dünyaya barış mesajları verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi