KUBİLAY KUPASI EFSANESİ

1930 yılında Atatürk İlke ve Devrimlerine karşı çıkan gericiler tarafından şehit edilen M. Fehmi Kubilay anısına 30 yıl önce ilçede şanlı bir geçmişe sahip futbol turnuvası düzenlendi.

KUBİLAY KUPASI EFSANESİ

1930 yılında Atatürk İlke ve Devrimlerine karşı çıkan gericiler tarafından şehit edilen M. Fehmi Kubilay anısına 30 yıl önce ilçede şanlı bir geçmişe sahip futbol turnuvası düzenlendi. İlçemiz yanı sıra belde ve köylerde spora gönül vermiş toplumları bir araya getirmek amacıyla 1985´li yıllarda ilçemiz Halk Eğitim Merkezi organizasyonunda KUBİLAY anısına futbol turnuvası yapıldı. Nisan-Mayıs ayları içerisinde yapılan futbol turnuvasında, gençleri kirli ortamdan alıp çıkarmak, sporu sevdirmek, belde ve köylerde sportif etkinliklere teşvik etmek,  Menemen Gençlik Spor Kulübüne  futbolcu kazandırmak amacıyla yapılıyordu. Anılan yılda cumartesi-pazar günleri ilçe şehir stadında 2 grup halinde yapılan Kubilay Futbol Turnuvası karşılaşmalarına çok sayıda takım iştirak ederdi. Köylerden traktör römorklarıyla taraftar taşınırdı. Taraftarlara açık olan sahanın tribünlerini dolduran seyirciler, sevgi-dostluk ve centilmenlik içinde mesire günlerini arz eden görüntülerle turnuvası bayram havasında geçerdi. Kubilay Turnuvasına katılan ve efsaneleşen lakaplarıyla anılan Yanıkköyspor´un kaptanı ve futbolcusu Ispanak Süleyman Dağcan, Kesikköy takımında Halit Önal ve takımın sporcuları kalede Ramçi, Sarı Özdeni Tüfekçi Tamer, Bakır Taner ünlü simalar taraftar topluluğu önünde yoğun ilgi görüyorlardı.

Kubilay Futbol Turnuvasının sonuna gelindiği A grubunda Kesikköy Futbol Takımı, B grubunda Yanıkköy Futbol Takımı gruplarında finale kaldılar. Her iki takım da kupayı almak için müthiş bir yarışa girdi. Bu iki takımın karşılaşması günümüzden 30 yıl öncesinde Menemen futbol tarihine not düştü. Bu gibi turnuvalar ilçe esnafının işlerinin hareketlenmesine de öncülük ediyordu. Sayın okurlarım 30 yıl öncesine gittiğimiz bu zaman yolculuğu bizlere kimler geldi kimler geçti, bir ömür böyle geçti olamadık farkında dedirtti.

 

Foto2: Yanıkköy Futbol Takımı

 

Foto3: Kesikköy Futbol Takımı