Defile Büyük Beğeni Topladı
Menemen Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları´nda eğitim gören kursiyerlerin yıl boyunca ürettikleri el emeği göz nuru ürünler, yılsonu sergi ve defilesi ile görücüye çıktı. Büyük bir ilgiyle takip edilen defilede kursiyerler, ürettikleri kıyafetleri kendileri tanıtarak büyük beğeni topladı.
Tarih: 9.6.2016 08:00:10/ 1357okunma / 0yorum

Defile Büyük Beğeni Topladı

2008 yılından bugüne devam eden Menemen Belediyesi Mesleki Eğitim Kursları´nda 2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı, Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen yılsonu sergi ve defilesi ile sona erdi.  17 farklı dalda açılan 29 kurs merkezinde eğitim gören 532 kursiyerin el emeği göz nuru ürünleri, Cumhuriyet Meydanı´nda görücüye çıktı. Yaklaşık 3 bin eser sergilendi.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan tören, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve eşi Nurdan Şahin´in ev sahipliğinde; Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit, Cumhuriyet Başsavcısı Serbülent Sancar, CHP İlçe Başkanı Hürol Taklak, Belediye Meclis Üyeleri, Kamu Kurum ve Kuruluşları Yöneticileri, Sivil Toplum Örgütleri Başkanları, Muhtarlar ve vatandaşların katılımıyla gerçekleşti.

Minik efeden muhteşem solo

Menemen Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği´nin en küçük üyesi olan 5.5 yaşındaki Kazım Şenol´un solo zeybek gösterisi, vatandaşlar tarafından ayakta alkışlandı.  Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin, ‘kupa verilmezse oynamam´ diyen minik efeyi hayaline kavuşturdu ve vatandaşların alkışları eşliğinde kupa ile ödüllendirdi. Menemen Kültür ve Halk Oyunları Gençlik Spor Kulübü Derneği karma zeybek ekibinin gösterileriyle renk kattığı törende, kursiyerlerin hazırlamış olduğu eserlerin tanıtıldığı defile ise büyük bir ilgiyle izlendi. Ürettikleri elbise, bindallı, gelinlik gibi ürünleri podyumda büyük bir gururla sergileyen kursiyerler, 10. yıl marşı ve havai fişek gösterileri ile defilenin sonunda ayakta alkışlandı.

“Menemen´e hizmet etmek hepimizin boynumuzun borcu”

Belediye Başkanlığı görevine başladığı 1999 yılından bugüne kadar, hiçbir siyasi parti ayrımı yapmaksızın herkese hizmet etmeye çalıştıklarını söyleyen Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin törende yaptığı konuşmada; “Yol, su, kanal, park yapabiliriz belediye hizmetleri açısından. 18 yıldan bu tarafa bu hizmetleri eksiksiz yerine getirdiğimizi düşünüyorum. Çünkü biz hiçbir zaman; ne MHP, ne DYP, ne DSP, ne AKP, ne ANAP´lı, siyasi parti ayırımı gözetmeksizin bu hizmetleri vermeye çalıştık. Eğer birtakım hizmetler verildiyse, sadece benim katkım değil, o hizmetlerde katkı koyan tüm belediye meclis üyelerime, muhtarlarıma, sivil toplum örgütlerimize, medya kuruluşlarımıza, dünden bugüne kim varsa çok teşekkür ediyorum. Çünkü bir tane Menemen var, başka Menemen yok. Bu memlekette doğup büyüdüysem, bu memlekette yaşıyorsam, bu memlekette ekmek yiyorsam, hep birlikte işimize, aşımıza bu memlekette sahip çıkıyorsak, Menemen´e hizmet etmek hepimizin boynumuzun borcu”dedi.

“Kursiyerler, ürettiklerini satabilecek…”

2008 yılında 7 öğretmenle başladıkları Mesleki Eğitim Kursları´nda bugün 29 eğitimcinin görev yaptığını ve bu eğitmenlerin tamamının Belediye personeli olduğunu açıklayan Belediye Başkanı Tahir Şahin, Menemenli kadınların evde oturmak yerine üreterek aile bütçelerine katkıda bulunmalarına yardımcı olmaya çalıştıklarını, bu düşünceyle Cumhuriyet Meydanı´nda satış stantları oluşturulacağını söyleyerek; “Belediyemizin açmış olduğu kurslardaki 500´ün üzerindeki hanımefendi kardeşimizin, el emeği göz nuru olarak tüm sezonda ürettikleri ürünleri bugün burada sergiliyoruz. Sosyal hizmetlerden çok büyük keyif alıyoruz. Bizim amacımız Menemen´de yaşayan kadınlarımızı evden çıkarıp, acaba ev bütçesine ayda 100 ya da 300 lira ne kadar katkı yapabiliriz diye uğraş içerisindeyiz. Birlik, beraberlik, arkadaşlıklar, dostluklar hepsi geliyor bunun içerisinde. Ancak ürettiğiniz ürünlerin o yıl içerisinde değerlendirilmesi gerekir. Yıllardır bunu koşturmaya çalışıyorum. İnşallah Ramazan ayı bittikten sonra, satış büfelerinden buraya 15 tane kadar yerleştirmeye çalışacağım. Her 10 günde bir bacımız gelecek. Tüm yıl boyunca bir satış merkezi haline gelecek bu meydan. Aynı hadiseyi İzmir´in değil, Ege´nin en büyük Gölpark´ın da da hizmete geçireceğiz”dedi.

“Terör belasından kurtulmak topla, tüfekle olmuyor”

Sosyal Belediyeciliğe önem vermekle, ülkemizin geleceğine de hizmet ettiklerini düşündüklerini ifade eden Başkan Tahir Şahin konuşmasına şöyle devam etti; “Bu işleri yapmak istememizin en önemli gayesi de, birliğimizi, beraberliğimizi, dirliğimizi sağlamak. İnanın ülkemiz son zamanlarda terör belasından bir türlü kurtulamıyor. Terör belasından kurtulmak topla, tüfekle olmuyor. Eğer insanlarımızı eğitebildiğimiz kadarıyla eğitebilirsek, terör belasından böyle kurtuluruz”

Törende kursiyerleri temsilen konuşan Esin Kamış, bir milletin uygarlıktaki yerinin kadına verdiği değerle belirlendiğini söyleyerek, “Türk kadınları şanslıdır. Cumhuriyetimiz, Atatürk gibi çağdaş düşünen bir önder tarafından kurulmuştur. Bir milletin uygarlıktaki yeri, kadına verdiği değer ve tanıdığı haklarla belirlenmiştir. Biz Atatürk kadınlarıyız. Bizlere değer veren Menemen Belediye Başkanımızın, bizlerin meslek edinmesinde ve sosyalleşmesinde büyük katkısı olan mesleki edindirme kurslarını açmış olmasından dolayı şanslıyız. Bizlerden desteklerini esirgemeyen ve her zaman yanımızda olduğunu hissettiren sayın Belediye Başkanımıza ve değerli eşi Nurdan Şahin´e tüm arkadaşlarım adına teşekkür eder, saygılarımı sunarım” dedi.

Törende tüm kursiyerleri temsilen, her eğitim merkezinden bir kursiyere sertifika takdim edildi. Cumhuriyet Başsavcısı Serbülent Sancar, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´in eşi Nurdan Şahin ve CHP Menemen İlçe Başkanı Hürol Taklak ile birlikte kursiyere sertifikalarını takdim Menemen Kaymakamı Gülihsan Yiğit; kursiyerleri ve öğretmenlerini başarılardan dolayı, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin´e ise katkılarından dolayı teşekkürlerini iletti. Protokolün serginin açılış kurdelesini kesmesinin ardından, sanatçı Ayhan Yağız´ın seslendirdiği türküler eşliğinde vatandaşlar sergiyi gezdi. 

Haber: S. Derya BOSUT

Kaynak:

Okuyucu Yorumları (0 yorum)
Adınız Soyadınız *
E-Posta *
 
Telefon
Güvenlik *
Yenile
 
Yorumunuz *
Bir Muallimin Acı Öyküsü
Bir Muallimin Acı Öyküsü
24 Kasım Öğretmenler Günü dolayısıyla Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) 79. oyunu ‘Muallim´ ile perde açtı.
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
MEBET 79. Oyunu ile perde açıyor
Menemen Belediye Tiyatrosu (MEBET) bu akşam saat 20.00´de ‘Muallim´ adlı oyunu ile perde açıyor.
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Yönetmenlerden Örnek Dayanışma
Önceki gün Türk Tiyatrosu´na dayanışmanın en güzel örneklerinden biri olarak geçecek bir etkinlik gerçekleşti.
Vatan Sana Minnettardır
Vatan Sana Minnettardır
Cumhuriyetimizin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk, aramızdan ayrılışının 78. yıldönümünde tüm yurtta olduğu gibi ilçemizde de minnet, gurur ve özlemle anıldı.
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
ERTURGUT SANAT MERKEZİNDEN MUHTEŞEM KONSER
Geçtiğimiz haftalarda 10.yılını kutlayan Erturgut Sanat Merkezi, 12 Kasım Cumartesi günü Karşıyaka Latife Hanım Köşķü bahçesinde verdiği konser ile dinleyicilerine unutulmaz anlar yaşattı.
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
345 YIL ÖNCE MENEMEN NASILDI?
Düşünün… Zamanımızdan 345 yıl evvel Menemen nasıl bir yerdi? Kaç evde, kaç insan yaşardı? Nasıl geçinir, nasıl bir hayat sürerlerdi? Köyleri, mahalleleri var mıydı?
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Gölpark Menemen´de Açılış İzdihamı
Menemen Belediyesi´nin kendi öz kaynaklarıyla yapımını tamamladığı ve İzmir´in ilk doğal göl parkı özelliğini taşıyan “Gölpark Menemen” görkemli bir törenle hizmete açıldı. 170 dönümlük rekreasyon alanı, yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı törenle hizmete açıldı.
İzmir´de Tiyatro Kampı
İzmir´de Tiyatro Kampı
Kıyı Ege ve Ege Tiyatrolar Birliği 7-8-9 Eylül 2016 tarihlerinde İzmir Urla´da Tiyatro Kampı düzenliyor.
SESSİZCE
SESSİZCE
İlçemizin önemli şairlerinden Bahri Ar “SESSİZCE” adlı ilk şiir kitabını çıkardı...
BOZALAN ŞENLENDİ
BOZALAN ŞENLENDİ
Menemen´in Bozalan Mahallesi´nde yoğun katılımla düzenlenen 1. Bardacık Festivali, renkli görüntülere sahne oldu. Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin burada yaptığı konuşmasında, “Köylülerimizin kendi tarlalarında yetiştirdiği ürünleri kısa zamanda kuracağımız köylü pazarında tüketici ile buluşturacağız” sözünü verdi.
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
CEVAT YILDIRIM GÜZELHİSAR´LA ANADOLU VE EGE TARİHİNE IŞIK TUTUYOR
Yaşamını İzmir´in Foça İlçesi´nde sürdüren emekli öğretmen-yerel tarih araştırmacısı-yazar Cevat Yıldırım´ın ilk baskısı 2001 yılında yapılan “Güzelhisar” kitabının genişletilmiş ve güncellenmiş ikinci baskısı yayınlandı. Aliağa Belediyesi desteğiyle “Aliağa Kent Kitaplığı” dizisinden çıkan kitap Aliağa çevresi ile birlikte Anadolu ve genelde kuzey Ege´nin yanısıra Bergama, Foça, Menemen, Manisa ve İzmir´in tarih ve folklorünü fotoğraf ve Osmanlıca belge ve yöredeki eserlerden çözümlemelerle gözler önüne seriyor.
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
BOZALAN´DA İNCİR FESTİVALİ
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve Menemen Belediyesi işbirliğinde 14 Ağustos 2016 Pazar günü Bozalan Mahallesi´nde İncir Festivali gerçekleştirilecek.
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Havagazı´nda bir “Küçük Prens”
Sinametek´te bu kez animasyon filmi var
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
Yeşilyurt´a “çevreci” kültür merkezi geliyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Yeşilyurt semtinde modern bir kültür merkezi, yer altı otoparkı ve yeşil alan düzenlemelerini içeren projeyi hayata geçiriyor.
Engellere sanatsal başkaldırı
Engellere sanatsal başkaldırı
İzmir, duyarlılığı artırmak için farklı yöntemler izliyor
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Açık havada “sinema keyfi” başlıyor
Sinematek bu yaz iki farklı mekanda olacak
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
“TEŞEKKÜRLER MENEMEN...”
Menemen Fenerbahçeliler Derneği´nin geçtiğimiz salı akşamı Belediye Kültür Merkezi´nde düzenlemiş olduğu, ‘Tiyatro Replik´in ‘Bizden Size Kabare´ adlı tiyatro oyununa Menemenliler yoğun ilgi gösterdi.
Menemen Tarihinden FOTOĞRAFLAR
Menemen Tarihinden FOTOĞRAFLAR
Araştırmacı-yazar Oktay Özengin´in 6. kitabı olan ‘MENEMEN TARİHİ ALBÜMÜ´nün tanıtım gecesi yapılarak kitabın dağıtımına başlandı. Kitapta 1900-2000 yılları arası 100 yıllık dönemde Menemen´de çekilmiş 1325 fotoğraf yer almakta.
 İçimizden Biri
İçimizden Biri
Şair Murat Akman…
AASSM´de unutulmaz gece
AASSM´de unutulmaz gece
300 küçük müzisyenden "dev performans"
Balkanlar İzmir´de buluşacak
Balkanlar İzmir´de buluşacak
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen 11. Balkanlılar Halk Dansları Festivali şenlik havasında kutlanacak. 11 ülkenin katılacağı 5 günlük festivalde tüm dünyaya barış mesajları verilecek.
Başlangıç Tarihi
Bitiş Tarihi