Bugün, 9 Temmuz 2020 Perşembe


9 Eylül Coşkuyla Kutlanacak

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü dolayısıyla Menemen Belediyesi tarafından 7-8-9 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek 9 Eylül Kültür, Sanat ve Kurtuluş Şenlikleriyle Menemenliler kültür ve sanata doyacak.

 

İlçemizin düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yıldönümü dolayısıyla Menemen Belediyesi tarafından 7-8-9 Eylül 2018 tarihlerinde gerçekleştirilecek 9 Eylül Kültür, Sanat ve Kurtuluş Şenlikleriyle Menemenliler kültür ve sanata doyacak.

 

Bayraklar Zafer Yürüyüşü´nde dalgalanacak

Birbirinden farklı ve renkli ücretsiz kültür-sanat etkinliklerine ev sahipliği yapacak 9 Eylül Kültür, Sanat ve Kurtuluş Şenlikleri´nin içeriği hakkında gazetemize açıklamada bulunan Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin; ?Menemen´in düşman işgalinden kurtuluşunun yıldönümünü, bu yıl çok daha coşkulu bir şekilde kutlamak istiyoruz. İlçemiz kültür-sanat etkinlikleriyle dolu 3 gün yaşayacak. İlk etkinliğimiz, 7 Eylül Cuma günü saat 19.00´da Menemen Şehir Stadı önünden başlatacağımız Zafer Yürüyüşü olacak. Tüm hemşerilerimizi ellerinde Türk Bayraklarıyla Cumhuriyet Meydanımızda sona erecek Zafer Yürüyüşü´müze davet ediyoruz. Burada Halk Oyunları Şöleni ile etkinliklere devam edilecek. Şenliklerin ilk gecesinde, yurt dışı ve yurt içinden gelen halk oyunları ekipleri gösterilerini sunacak.

Bunun yanında ikinci gün saat 13.00´de Türkelli Meydanı´nda 12. Köy Şenliği etkinliğimizi gerçekleştiriyoruz. 8 Eylül akşamı saat 21.00´de Cumhuriyet Meydanımız bu kez Zakkum grubunun konserine ev sahipliği yapacak.

9 Eylül günü ise ilk olarak saat 10.00´da Cumhuriyet Meydanı´ndaki Atatürk Anıtı´na çelenk sunacağız. İçerisinde halk oyunları gösterileri ve kurtuluş mücadelesini anlatan tiyatro oyununun da olduğu güzel bir devlet programı uygulayacağız. Böylece bu sene devlet programını biraz daha zenginleştirerek gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Aynı gece Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilecek ödül töreninin ardından, Berkay konseriyle 9 Eylül Kültür, Sanat ve Kurtuluş Şenliklerini tamamlamış olacağız? dedi.

 

Her yaş grubuna yönelik yarışmalar var

9 Eylül Kültür, Sanat ve Kurtuluş Şenlikleri kapsamında 3 gün süresince ilçenin farklı yerleşim bölgelerinde birbirinden farklı etkinlikler planlandığına dikkat çeken Başkan Tahir Şahin açıklamalarına şöyle devam etti; ?Her yaş gurubundan vatandaşlarımızı düşünerek dolu dolu bir program hazırladık. Menemen 3 gün süresince Dama-Tavla Turnuvası, Karma Sergi (Fotoğraf, Karikatür, Sulu Boya ve Yağlı Boya Resim), 3 Bant Bilardo Turnuvası, Halı Saha Futbol Turnuvası, Sokak Basketbolu Turnuvası, Trap Atışı Yarışması, Bisiklet Yarışı, Havalı Tüfek ve Tabanca Yarışması, Briç Turnuvası gibi birbirinden farklı etkinliklere ev sahipliği yapacak.?

 

Esnaf sokakta tezgah açacak

9 Eylül Kültür-Sanat ve Kurtuluş Şenlikleri süresince Muammer Aksoy Caddesi´ni trafiğe kapatacaklarını da söyleyen Başkan Tahir Şahin, ?Cuma, Cumartesi ve Pazar olmak üzere 3 gün boyunca esnaflarımız Muammer Aksoy Caddesi´nde satış tezgahları açabilecek. Eski 9 Eylül Kültür, Sanat ve Kurtuluş Şenlikleri´nde olduğu gibi insanlarımızın ilçe merkezinde gezebileceği ortamı yaratmaya çalışacağız? diye konuştu.

 

Tek amaç, birlik ve beraberliği güçlendirmek

Başkan Tahir Şahin, Menemenlileri kültür ve sanata doyuracak bu tür etkinlikleri düzenleme amaçlarını ise şöyle açıkladı; ?Bizim için yol yapmak, parke taşı döşemek,  park yapmak elbette esas olan işlerdir ama bunun yanında esasen bu tür etkinlikleri ortaya koymak zorundasınız. Belediyecilik anlamında ne iş yaparsanız yapın, vatandaşlarımızın daha da sosyalleşmesini sağlayan bu tür etkinliklerden önemli değildir. Bu tür etkinlikler vatandaşlarımızı bir araya getirerek birlik ve beraberliğimizin gelişmesine olanak sağlıyor. Menemen´de görevde olduğumuz 20 yıldan bu güne birlik ve beraberliği muhtarlarımızla, sivil toplum örgütlerimizle, meslek odalarımızla ve hemşehrilerimizle yakalamış vaziyetteyiz. Bunu da çok önemsiyoruz. Bana göre bu birlik ve beraberliğin getirdiği en önemli şey; Menemenliler barış içerisinde, huzur içerisinde 20 yıldır yaşıyor. 20 yıldan bu tarafa Menemen´de tartışma ortamı yok, tatlı bir rekabet ortamı var. Biz de bu ortamlara, bu yönden katkı koyduğumuz için mutlu oluyoruz. Yol yaparsınız koyduğunuz katkı görünür. Ama birliğe ve beraberliğe katkı koymak görünmeyen hizmetlerdir. Bizim tarzımızda da bu var, görünmeyen hizmetlerimizle birlik beraberliğe katkı koymaya devam edeceğiz. Çünkü bir yerde birlik ve beraberlik varsa; o devlet tek devlet olarak kalır, o millet tek millet olarak kalır, o bayrak tek bayrak olarak kalır, o vatan tek vatan olarak kalır. Milletimizin, devletimizin birliğini ve beraberliğini daim ettirmekten başka da bir amacımız yoktur.?

 

Haber: Erhan ÖZALP